گروپاژ
  1400/06/10 

این واژه برای آن دسته از بازرگانان و تاجرانی آشنا است که بارهای بزرگی ندارند و بیشتر بار وارداتی آنها خرده بار می باشد. یکی از مهمترین و اصلی ترین مسائلی که در مورد بازرگانی و تجارت اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی با آن آشنایی داشته باشید، سیستم حمل و نقل بار است.

گروپاژ چیست ؟

گروپاژ در ترخیص کالا در زمان هایی که بار یک تاجر و بازرگان و یا ترخیص کار به مقدار استاندارد برای حمل توسط یک کانتینر نرسد نیاز به این داریم که کالای خودمان را با بارهای دیگر ترکیب کنیم و در یک کانتیر حانمایی کنیم. به این صورت ترییت کالا های خود را با کالاهای دیگران حمل می کنیم. زمانی که بار شما به همراه بار دیگری که مربوط به یک بازرگان و تاجر است حمل مبشود. در این صورت هزینه های حمل بار کاهش می یابد. گروپاژ یکی از مزیت ها برای شرکت ترخیص کالا و بازرگانان تعداد کالا ی کمتر از حجم استاندارد یک کانتینر می باشد.

نکته مهم در مورد گروپاژ

از نکات بسیار مهم در رابطه با حمل و نقل کالاها، توجه ویژه به بسته بندی آن‌ها است. اهمیت این مسأله زمانی بیشتر می‌شود که بارها به روش گروپاژ حمل و نقل شوند. بسته بندی غیر حرفه‌ای و نادرست امکان دارد که به کالاهای شما در طول سفر آسیب برساند. پس صاحبین خرده‌بارها حتما باید از مناسب بودن بسته بندی کالاهای خود اطمینان کسب کنند. در ضمن شرکت‌های غیرشهری و شهری هم موظف هستند استانداردهای لازم جهت بسته بندی بار را به درستی رعایت کرده و از آسیب‌های احتمالی به بهترین شکل جلوگیری کنند.

 

چرا حمل خرده‌بار

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که علت اصلی حمل خرده‌بار و یا گروپاژ چیست ؟ مطمئنا حمل بار نیز مانند بسیاری از کارهای دیگر، از اصول و قوانین خود برخوردار است. حمل همزمان کالاهایی که به استاندارد اجباری نیاز دارد و به شکل خرده‌بار می‌باشند با کالاهایی مانند قطعات الکترونیک و هر نوع کالایی که به مجوز نیازی ندارد، کار بسیار غلطی است و شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. به علت اینکه این فرآیند باعث می‌شود، تمام بار شما تا زمانی که مجوز کالاهای نیازمند استاندارد را بگیرید، در گمرک باقی بماند و اجازه ترخیص آن برای شما صادر نشود. در این صورت شما زمان بسیار زیادی را برای رسیدن به بار خود هدر خواهید داد.

در پاسخ به سوال کاربردهای گروپاژ چیست باید بگوییم که گروپاژ به عنوان تحکیم جابجایی بار نیز شناخته می‌شود و همچنین ارزان‌ترین راه برای حمل و نقل بار در دنیا به شمار می‌رود. در آخر اگر جابجایی بین‌المللی کالاهای شما برای پر کردن یک کانتینر کافی نیست، از شرکت‌های حمل و نقل معتبر بین‌المللی درخواست کنید که بار شما را به شکل گروپاژ ارسال کنند.

بارهای که با گروپاژ حمل میشوند:

  • بارهای نمایشگاهی بین دو کشور
  • اخذ نمونه کالاهای تجاری از شرکت های مختلف
  • خرید های با حجم کم مناسب است.
  • واردات کالای موقتی به عنوان مثال تعمییرات دستگاه های معدنی که بعد از طی زمانی مشخص از کشور خارج میشود.
  • دستگاه های حساس مانند ایکس ری که با احتیاط باید حمل شوند از طریق حمل هوایی
  • برای مصارف شخصی خرید از سایت های حراجی و هر سایتی در دنیا

 

کانتینر حمل گروپاژ چیست؟

در این بخش قصد داریم دو نمونه از کانتینرهای حمل‌کننده را به شما معرفی کنیم. کالاهایی که به شکل غیرگروهی حمل و نقل می‌شوند، از دو نوع کانتینر استفاده می‌کنند.

 

کانتینرهای FCL

این مدل از کانتینرها کالا هایشان تنها مربوط به پروانه گمرکی هستند. به این مدل کانتینرها ، کانتینر اختصاصی هم گفته می شود.

 

کانتینرهای LCL

در این نوع کانتینرها کالا هایشان مربوط به چند پروانه گمرکی می باشد. در وافع در این نوع کانتینر ها کالا های افراد مختلف را در یک کانتینر قرار می دهند .

این مدل از کانتینر ها از نظر حجم هم به انواع مختلفی تقسیم می شوند.برای مثال کانتینر های ۲۰ فوت که در حدود ۳۵ متر مکعب حجم دارند. که به آنها کانتینرهای HQ هم گفته می شود. و یا کانتینرهای FCL حجم بیشتری دارند و در حدود ۷۰ متر مکعب بار را در خود جای می دهند..

همانطور که در بالا توضیح داده شده گروپاژدر واقع اشتراک بار در کانتینربا دیگران می باشد و به اصطلاح حمل گروپاژی گفته می شود.

 

معایب و محاسن حمل مشترک

مزایای حمل بار از طریق گروپاژ

زمانی که برای حمل کالا از گروپاژ استفاده می کنید هزینه ی حمل بار کاهش پیدا می کند. این روش از حمل و نقل، دارای مزایای زیادی است. از صرفه‌جویی اقتصادی در هزینه‌ها گرفته تا حفظ محیط زیست. وقتی کالایی را به این شیوه ارسال می‌کنیم، دیگر نیازی به پرداخت هزینه بابت تکمیل نشدن ظرفیت کانتینر نیست.

معایب حمل بار از طریق گروپاژ

زمان حمل کالا افزایش پیدا می کند و این افزایش زمان دلایل گوناگونی دارد. مثلا در هنگام بارگیری نمی توان کالاهایی را که نیاز به دریافت مجوز استاندارد ندارند را به همراه کالاهایی که به آن ها مجوز اجباری استاندارد تعلق می گیرد با هم بارگیری کرد.

زیرا در هنگام ترخیص کالا دچار مشکل می شوید و بار شما باید در کنار کالاهایی که نیاز به دریافت مجوز استاندارد دارند باقی بماند در نتیجه به علت طولانی شدن ترخیص کالا بازار فروش آن کالا را از دست داده و دچار ضرر می شوید.

حمل کننده های کالا با کنار هم قرار دادن کالاهای گروه گروه، یک رسید به صاحبان کالا ارائه می دهند و خود به عنوان مالک کل کالاها محسوب می گردند و بدین صورت حمل کننده کالا فقط یک بارنامه جهت فوروارد صادر می نمایند.

 

بسته بندی های مختلف در گروپاژ

برای گروپاژ، بسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که برای حمل و نقل از آن‌ها استفاده می‌شود. به طور مثال می‌توان کالاهای کوچک را با بسته‌بندی‌های کوچک ارسال کرد. البته این نمونه بسته‌بندی، امنیت لازم را تأمین نمی‌کند. اما پالت‌های پلاستیکی، هرچند از نفوذ آب و آسیب به اجناس جلوگیری می‌کند، اما رابطه‌ی خوبی با محیط زیست ندارد. در نهایت پالت‌های چوبی یکی از گزینه‌های مناسب و بسیار بادوام است که هم به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند و هم از استحکام خوبی برخوردار است. بنابراین پالت‌های چوبی را می‌توان بهترین گزینه برای حمل و نقل به شیوه گروپاژ به حساب آورد.

 

هزینه‌های ترخیص در گروپاژ

لازم به ذکر است هزینه‌های ترخیص می‌تواند شامل مواردی از جملهضبط گمرکات، پیوند گمرکی، هزینه واردات، مالیات بر فروش و تعرفه‌های اضافی باشد که به ماهیت کالای شما وابسته است. گروپاژ یا خرده بار، به عنوان تحکیم حمل و نقل شناخته شده است و ارزان‌ترین و مناسب‌ترین شیوه حمل کالا در سراسر جهان به حساب می‌آید. پس اگر حمل و نقل بین‌المللی کالاهای شما به اندازه کافی برای پر کردن یک کانتینر نیست، از شرکت‌های حمل و نقل بخواهید که آن را از طریق گروپاژ به مقصد ارسال کنند.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر