ورود موقت کالا
  1400/06/10 

واردات به کشورها به دو صورت انجام می گیرد. واردات قطعی در آن همه هزینه ها پرداخت و کالا برای همیشه وارد کشور مصرف کننده می شود. روش دیگر واردات به کشورها، ورود موقت کالا برای مدت زمان معین است.

 

ورود موقت کالا چیست؟

ورود موقت عبارت است از ورود کالای معین برای مدت معین با تعلیق حقوقی که به ورود قطعی آن تعلق میگیرد به شرط خروج مجدد از کشور به طور کلی واردات موقت از حقوق ورودی معاف هستند اما تنظیم و تسلیم اظهارنامه و انجام تشریفات گمرکی برای واردات موقت الزامی است .

 

ورود موقت کالا به منظورهای زیر انجام می شود:

 1. شرکت دادن کالا در نمایشگاه‌های بین‌المللی و جلسات
 2. دستگاه‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری هوایی و فیلم‌های همراه آن‌ها، پس از ارائه موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
 3. دستگاه‌های مطالعات علمی، آموزشی، تربیتی، فنی و مهندسی نقشه‌برداری
 4. دستگاه‌های سدسازی، اسکله سازی، لایروبی، راه‌سازی، حفاری، استخراج و اکتشاف و پروژه‌ها و طرح‌های خاص
 5. دستگاه‌های مناسب برای نصب و سوار کردن کارخانه‌ها و تاسیسات صنعتی و نظایر آن
 6. دستگاه‌های مورد نیاز برای تعمیر ماشین‌آلات و دستگاه‌ها
 7. ورود موقت کالا جهت انجام پروژه‌های عمرانی (مثلا تجهیزات ساخت و ساز در جاده‌ها)
 8. وسایل و لوازم امدادی به منظور کمک‌های بشر دوستانه
 9. هواپیما برای امور خدماتی از قبیل سم‌پاشی و مسافری
 10. ظروف و لفاف‌های آماده برای بسته‌بندی کالاهای صادراتی
 11. واردات موقت برای پردازش (ورود موقت مواد اولیه و لوازم و قطعات مورد نیاز برای ساختن، تکمیل، تعمیر یا فراوری کالاهای صادراتی)
 12. رویه ورود موقت برای پردازش، رویۀ گمرکی است که کالا می‌تواند به طور موقت به قلمروگمرکی وارد شود تا ساخته، تکمیل، تعمیر گردد و سپس صادر شود. اجازه ورود موقت برای پردازش فقط به کارخانجات و واحدهای تولیدی دارای پروانه داده خواهد شد.
 13. ورود موقت وسایل نقلیه مثل خودرو، هواپیما، کشتی یا کانتینر
 14. ورود موقت دام برای تعلیف

 

اهداف و برنامه‌های صدور موقت کالا

  • رقابت ‌پذیری در بازار بین‌المللی
  • حضور آسان در نمایشگاه‌ها و بازاریابی
  • رونق بازار کسب وکار
  • آموزش و تحقیقات
  • اطلاع رسانی به مشتریان
  • توسعه همکاری‌های بخش خصوصی و دولتی
  • کمک به رشد اقتصادی و شناساندن کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی
  • حضور در میادین ملی و بین‌المللی

 

مجوزهای لازم برای ورود موقت

 • واردات موقت از اخذ مجوزهای ورود مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات معاف می باشد ، ولی مجوزهایی همچون بهداشت، مجوز فرهنگ، مجوز وزارت دفاع، مجوز کشاورزی، مجوز ارشاد ضروری است.
 • مدت زمان قانونی توقف کالا هنگام ورود موقت
 • در بدو ورود به گمرک، مدت زمان توقف کالا مشخص و در پروانه گمرکی قید می گردد.
 • از آنجا که مدت توقف کالا ها با توجه به هدف ورودشان مختلف است، نمی توان یک مدت مشخص را معین نمود .مثلا کالاهایی که برای شرکت در نمایشگاه وارد می شود برای یک ماه و دستگاه هایی که برای احداث نیروگاه و ساختن تاسیسات وارد می شود چندین ماه و چندین سال است.
 • بنابراین مهلتی برای صدور پروانه ورود موقت در نظر گرفته می شود که به تقاضای ترخیص کالا یا صاحب کالا پروانه ورود موقت قابل تمدید است.
 • در صورتی که طبق مهلت مقرر کالای ورود موقت از کشور خارج نشود مشمول مقررات قاچاق می گردد.

 

مراحل ورود موقت کالا به کشور وارد کننده

 • درخواست گواهینامه ATA از انجمن تضمین ورود موقت کالا توسط صادر کننده
 • جمع آوری تضمین یا سپرده از وارد کننده
 • ارائه گواهینامه ATA به گمرک
 • بررسی کالا و گواهی توسط گمرک و ترخیص کالا 
 • پس از آن کالا می تواند از طریق دریا، هوا یا هر کانال دیگر وارد شود.
 •  

در صادرات کالاهایی که به صورت موقت وارد شده اند باید به چند نکته توجه کرد:

تا زمانی که کالا در مدت زمان اختصاص یافته مجدد صادر شود، هیچ هزینه یا مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد. عدم صادرات همه یا برخی از کالاهایی که موقت وارد شده و در گواهینامه ذکر شده اند، منجر به پرداخت مالیات می شود  و کشور وارد کننده باید هزینه خدمات گمرکی را بپردازد.

 

زمان تعیین شده برای صادرات مجدد کالاهای وارد شده در گواهینامه ATA  نباید بیش از تاریخ انقضای آن کالا باشد.

 

اگر به هر دلیلی کالا مدت زمان بیشتری از آنچه در گواهینامه ذکر شده در کشور وارد کننده باقی بماند، قبل از اتمام تاریخ مشخص شده باید تمدید آن اقدام گردد. به عبارت دیگر هرگاه صاحب کالا بخواهد کالایی را که به عنوان ورود موقت وارد شده است را بفروشد یا به مصرف برساند باید قبل از انقضای مدت اعتبار پروانه، درخواست کتبی مبنی بر ابطال پروانه ورود موقت به گمرک مربوطه داده شود و اظهارنامه ورود قطعی برای کالای خود تنظیم و تشریفات عمومی مربوط به  واردات کالا  را انجام دهد. ورود قطعی کالای ورود موقت مستلزم اخذ مجوزها و پرداخت حقوق ورودی به مأخذ و ارزش زمان اظهار ورود موقت و نرخ برابری ارز براساس زمان اظهار ورود قطعی خواهد بود.

کالاهایی که بصورت روش موقت وارد کشوری می شوند باید در همان وضعیت باقی بمانند. اما تعمیر و نگهداری و اقداماتی برای حفظ کالا و اقداماتی برای حصول اطمینان از انطباق کالا با الزامات فنی برای استفاده از آنها و همچنین استهلاک از این قائده مستثنی هستند.

 

مزایای عملی سیستم ورود موقت آ.ت.آ برای جامعه تجاری

سیستم کارنه آ.ت.آ (کنوانسیون آ.ت.آ و کنوانسیون استانبول) دارای مزایایی برای طرف‌های تجاری، بازرگانان و مسافران و نیز برای گمرکات است، از جمله:

 • عوارض و حقوق گمرکی متعلقه، صرفا با ارائه کارنه تضمین شده و از طرف ادارات گمرک،‌ پذیرفته می‌شود. بنابراین، نیازی نیست وجوه نقدی یا هرگونه تضمین دیگری سپرده شود.
 • کارنه آ.ت.آ حمل و نقل کالاها را در ترانزیت گمرکی،‌ در مسیر رفت و یا برگشت از کشور ورود موقت شده و در صورت اقتضا‌ در داخل آن کشور، تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • در طول مدت اعتبار کارنه آ.ت.آ (معمولأ یکسال) کالاها می‌توانند تحت همان کارنه در قلمرو گمرکی چند کشور عضو و هر موقع که دارنده آن مایل باشد،‌ بطور موقت وارد شوند.
 • پلمپ الصاق شده یا مشخصات کالاهایی که از طرف گمرکی ارائه شده، می تواند مورد شناسایی ادارات گمرک کشورهای عضو دیگری قرار گیرد که کالا از قلمرو آن‌ها عبور می‌کند.
 • مزایای عملی این سیستم در افزایش شمار کشورهای عضو نمود پیدا می‌کند. کنوانسیون ورود موقت در حال حاضر از جانب 62 کشور و کنوانسیون استانبول از جانب 38 کشور به اجرا گذاشته شده است.

 

مدت اعتبار دفترچه A.T.A

اعتبار دفترچه A.T.A  حداکثر یک سال است. پس کالایی که به صورت موقت وارد کشوری می‌شود، حداکثر تا یک سال بعد باید به کشور مبدا بازگردد. درصورتی که کالایی بیشتر از مدت زمان تعیین شده در کشور بماند گمرک می‌تواند حقوق ورودی گمرکی و سود بازرگانی را مطالبه کند و از آن برای ترانزیت کالا و ورود موقت کالا به جز در موارد کالاهای تعمیری و تکمیلی استفاده نماید.

بازرگانان می‌توانند برای بازاریابی و تبلیغ محصولات خود در نمایشگاه‌های بین‌المللی از تسهیلات کارنه A.T.A استفاده کنند. این تسهیلات شامل معافیت از پرداخت ضمانت موقت حقوق و عوارض گمرکی است

حقوق گمرکی و عوارض کالای ورود موقت:

کالای ورود موقت به طور معمول در تمام کشورها، از پرداخت حقوق گمرکی و عوارض معاف است.

کالای ورود موقت مشمول پرداخت هزینه‌های گمرکی می‌شود، ولی از پرداخت حقوق گمرکی، سود بازرگانی، عوارض گمرکی و … معاف است.

هزینه‌های گمرکی شامل : هزینه انبارداری، باربری، تخلیه، تعرفه‌‍بندی، و … است که توسط گمرک وصول می‌شود.

با توجه به زمان‌بر شدن روند اداری در خصوص اخذ مجوزهای لازم جهت صدور موقت کالا و ماشین‌آلات تولیدکنندگان و تجار، بعضاً هزینه‌های اضافی را در بر دارد و زمان در این موضوع نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر