واردات کالا
  1400/06/07 

واردات کالا چیست ؟

واردات نقطه مقابل صادرات می باشد. صادرات یعنی خارج کردن یک کالا یا خدمات از مرز گمرکی کشور خود و واردات یعنی وارد کردن کالا یا خدماتی از کشور های دیگر به کشور خود. به عبارت دیگر واردات یعنی تولید کالا یا خدماتی در یک کشور مبدا و وارد کردن آن کالا در یک یا چندین کشور مقصد.

واردات به دلیل نبود آن کالا یا خدمات در کشور مقصد صورت می گیرد. حال نبود آن کالا یا خدمات دلایل متعددی دارد. از جمله نبود نیروی متخصص، نبود دستگاه های صنعتی، نوع منطقه جغرافیایی که کشور مقصد در آن قرار دارد، وارد کردن آن کالا از تولید آن در کشور از نظر اقتصادی به صرفه تر است، … .

 

واردات در ایران

واردات ایران نقش مهم در بازار اقتصاد دارد به طوری که مبلغ ۵۴ بیلیون دلار در ۲۰۱۸ برای کالاهای وارداتی اختصاص یافته و هزاران نفر در این حوزه مشغول هستند. در بسیاری از اوقات که مشکلات سیاسی منجر به ایجاد مشکل در پرداخت پول به کشورهای خارجی می‌شود، بخش‌های مختلفی در ایران مشکلات می‌شوند و این اهمیت فراوان واردات در ایران را نشان می‌دهد. بیشتر کالاهای وادرات به ایران را گندم و مواد صنعتی خام و قطعات الکتریکی تشکیل می‌دهند و چین با حدود ۳۵ درصد، بزرگ‌ترین صادرکننده به ایران محسوب می‌شود.

 

ریسک‌های واردات

با این حال واردات کالا در دنیای امروز به دلیل پیچیده شدن ساختارهای اقتصادی و سیاسی با ریسک‌های مختلفی هم روبرو است. بر این اساس گام اولیه واردات مدیریت کردن خطرات و ریسک‌ها است. طبیعتا بخشی از این ریسک‌ها باید توسط دولت‌ها مدیریت شود و برخی دیگر توسط خود اشخاص. این کار باید با شناخت قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌ها و همین طور مناسبات تجاری در عرصه بین‌المللی انجام شود.

برخی از ریسک‌هایی که به طور عمومی پیش روی واردات کالا قرار دارد شامل ریسک سیاسی، ریسک حمل و نقل، ریسک قرنطینه، ریسک نرخ ارز و ریسک تغییر قوانین می‌شود.

 

انواع واردات

واردات هم مانند صادارات دارای به ٤ دسته، دسته بندی می شود.

 • واردات قطعی: یک کالا و خدمات برای همیشه در کشور مقصد مصرف می شود.
 • واردات موقتکالا یا خدماتی هستند که در یک بازه زمانی مشخص می توانند به کشور وارد شوند. مثلا برای حضور در  نمایشگاه ها.
 • کالای مرجوعی : کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می‌شوندکالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت نیز طبقه‌بندی می‌شوند.
 • واردات ترانزیت: به واردات کالاهایی گفته می شود که قبل از رسیدن به کشور مقصد توقف کوتاهی هم در یک کشور دیگر انجام می دهند.

اصول واردات کالا

صادرات و واردات کالا و خدمات تاثیر مستقیم و زیادی بر روی اقتصاد هر کشوری دارد. هرچقدر میزان صادرات یک کشور بیشتر و واردات آن کمتر باشد، از اقتصاد بهتری برخوردار می باشد. بر همین اساس کشورهای توسعه یافته توجه ویژه ای بر امر آموزش واردات دارند، زیرا نمی توان بدون تحقیق و بررسی به واردات یک کالا اقدام شود.

قبل از واردات کالا باید یکسری اصول را رعایت کرد. مهم ترینِ این اصول بررسی بازار داخل کشور است. این که بازار به چه کالا و خدماتی نیاز دارد، به چه میزان باید این کالا و خدمات را وارد شود، چه زمانی کالا و خدمات را وارد کنند، به چه صورت آنها را در بازار به فروش برسانند، … .

بعد از آنالیز بازار داخلی باید بازارهای بین المللی را آنالیز کرد. وارد کننده باید به دنبال پاسخ مجموعه سوالاتی که در زیر آورده می شود، تحقیق و جست و جو کند. سوالاتی مانند: آن کالا و خدمات را چه کشورهایی ارائه می دهند، برای خرید و وارد کردن آن کالا یا خدمات کدام کشور مبدا مناسب است، واردات به چه صورتی انجام می شود، … .

البته برای وارد کردن برخی از این محصولات نیاز به تحقیق نیست. زیرا برخی از کالا ها و خدمات دارای برند معتبری هستند که مستقیما ازخودهِ برند ها، واردات صورت می گیرد. به عنوان نمونه برای واردات لباس اسپورت ورزشی می توان از برندهای معروفی همچون آدیداس، نایک، پوما، … استفاده کرد.

اما قبل از اقدام به انجام این اصول شما باید از اتاق بازرگانی کشور، کارت بازرگانی خود را دریافت کنید.

مراحل واردات

مراحل واردات کالا را به دو دسته تقسیم بندی می نماییم

بخش اول مراحل مربوط به واردات کالا شامل بازرگانی و نامه نگاری و بخش دوم واردات کالا، ترخیص کالا می باشد

 

بخش اول مراحل واردات کالا، بازرگانی و نامه نگاری:

 • نامه های مربوط به درخواست قیمت:

نگارش حرفه ای نامه های بازرگانی به معنی پرورش نامه توسط یک کارشناس حرفه ای مسلط بر زبان انگلیسی و تجارت است.برای درخواست قیمت بهتر است خریدار دقیقا بداند به چه کالایی و با چه مشخصات فنی نیاز دارد و آن را به فروشنده اعلام و درخواست اعلام قیمت نماید.هر صنف و کاری زبان تخصصی حاص خود را دارد  نویسنده باید حداکثر تلاش خود را بکار ببرد تا از واژگان درست و تخصصی و حرفه ای استفاده نماید.

 • درخواست کاتالوگ و اطلاعات وپروفایل فروشنده:

خیلی اوقات شرکت ها برای ارزیابی طرف مقابل یا کیفیت محصول نیاز به دریافت و ببرسی اطلاعات دارند اینگونه اطلاعات را میتوان از کاتالوگ ، برشور و دیگر ابزارهای لازم جهت بازاریابی و تحلیل محصول و شرکت مربوطه بدست آورد.موضوع این نامه “تقاضای اطلاعات ” requisition upon information می باشد.

 • چانه زنی قیمت و اخذ تخفیف:

بعد از اعلام قیمت و دیگر شرایط ، طرفین نکات مورد توافق را در سند پروفرم نهایی می کنند،یکی از دغدغه های اصلی و همیشگی خریدار و فروشنده قیمت است.طبیعی است که خریدار بدنبال کاهش قیمت و فروشنده در پی افزایش قیمت است نکته مهم در چانه زنی در باب قیمت نباید قبل از تعیین دقیق کیفیت و مشخصات کالای مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در اینگونه نامه ها بهتر است درخواست تخفیف حتما همراه با دلیل،برهان و تحلیل باشد.

 

 • نهایی کردن سفارش:

بعد از بررسی های خریدار و نهایی شدن شرایط اولیه معامله ،فروشنده اقدام به صدور پرفرما اینوویس نموده وبه احتمال بالا قرارداد فروش بین طرفین به امضاء می رسد.

 • اخذ  پروفرما:

در پرفرما باید شرائط ذیل مندرج و تصریح شده باشد:

شماره و تاریخ صدور پرفرما و تاریخ اعتبار آن

نام و آدرس کامل فروشنده

نام و آدرس کامل خریدار

موضوع و مشخصات کامل کالا با شرح کیفی ، کمی ، تعداد ، مقدار،ابعاد، وزن خالص و ناخالص و همچنین ذکر شماره تعرفه گمرکی

مبلغ پرفرما با ذکر نوع ارز به تفکیک قیمت واحد ،هزینه بسته بندی و هزینه حمل

نحوه تفکیک وظایف و مسئولیت ها بین خریدار و فروشنده بر اساس قوانین اینکوترمز

مبدا و مقصد نهایی کالا به شرح بنادر یا محل بارگیری و تخلیه

وسیله حمل کالا

نحوه پرداخت وجه کالا

کشور سازنده کالاCOUNTRY OF ORIGIN

 

 • پرداخت بین المللی:

هماهنگی و انتخاب روش پرداخت مورد توافق طرفین و اجرای آن از گام های اساسی تجارت است و نکته مهم در این بخش ترتیب توال انتقال پول و کالاست به بیان دیگر آیا اول خریدار پول را منقل میکند یا اینکه فروشنده کالا را؟ با توجه به شرایط تحریمی بانک های ایران فروشنده های خارجی اکثرا به صورت پرداخت کامل قبل از حمل کالا با تجار ایرانی توافق میکنند.

 • انتخاب اعتبار اسنادی:

اعتبار اسنادی به تعهدی گفته میشود که از سوی بانک خریدار به بانک فروشنده داده می‌شود.در تجارت بین‌الملل، زمانیکه خریدار از یک کشور و فروشنده از کشوری دیگر برای انجام معامله اقدام کنند، اعتبار اسنادی اهمیت بسزایی پیدا می‌کند.

انتخاب نوع پرداخت: در بحث تبادل کالا با وجه آن ، طرفین درگیر در فرآیند بازرگانی همواره به دنبال بهره گیری از بهترین و ایمن ترین روش هستند.انتخاب رویه مناب برای تبادل وجه با کالا در بازرگانی بین الملل به علت مسائل و گیچیدگی های انتقال پول و کالا اهمیت مضاعف پیدا میکند.عواملی چون فاصله ی کشور ها و روابط دیپلماسی و سیاسی بین کشور ها، مباحث مربوط به حمل و نقل ،تفاوت واحد های پولی و به تبع آن تبدیل واحد های پولی و نوسانات نرخ ارز و استفاده از کانال های انتقال پول باعث شده اند صادرکنندگان و واردکنندگان کالا توجه بیشتری به این مسئله داشته باشند.

 

از دید علمی روش های پرداخت با توجه به نقش های طرفین به چهار دسته ی کلی ذیل تقسیم میشوند:

انتقالات بانکی و حواله ای

پرداخت توسط چک های بانکی

وصول اسنادی

اعتبارات اسنادی

بخش دوم مراحل واردات کالا، ترخیص کالا:

انجام ثبت سفارش

دریافت مجوزهای لازم

دریافت اصل اسناد حمل از فروشنده

پیگیری رسیدن کالا به گمرکات و دریافت اعلامیه ورود

دور اظهاری

پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و سایر هزینه های مرتبط با ترخیص کالا

حمل کالا به انبار پس از ترخیص

 

پیگیری های گمرکی کالای وارد شده شامل:

 • پیگیری اسناد در دفاتر تعرفه و ارزش جهت اختلافات تعرفه ای و تفاوت ارزش(کسر دریافتی ویا بیش بود ارزش)
 • تعیین تعرفه(انوانتر) در دفتر تعرفه گمرک ایران بصورت کتبی
 • ثبت ارزش صادراتی کالا در سی دی ارزش گمرک ایران
 • پیگیری و اخذ مجوزهای وارداتی و صادراتی ، اختلافات در واردات کالا و ممنوعیتهای گمرکی،در دفاتر واردات و صادرات
 • شرکت در کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی و اخذ نتیجه نهایی
 • شرکت در کمیسیون تجدید نظر

 

نحوه ی قیمت گذاری روی کالاهای وارداتی

عموما هر کالایی که وارد می شود علاوه بر هزینه ی خرید خود کالا هزینه های بسیاری نیز وجود دارد تا یک شرکت یا شخص وارد کننده کالا باید آن هزینه های جانبی را در نظر بگیرد تا بتواند قیمت گذاری منطقی برای محصول انجام دهید.
برخی از هزینه های جانبی به شرح زیر است:

هزینه ی تحقیقات در بازارهای خارجی

هزینه ی سفر

هزینه ی بسته بندی محصولات

هزینه ی تغییر محصول در صورت نیاز

هزینه ی بیمه ی محصول

هزینه ی ترخیص کالای وارداتی

مالیات واردات

هزینه های مربوط به انبارداری

هزینه ی کمسیون واردکننده

 

عمده ‌ترین واردات ایران از کدام کشورها صورت می‌گیرد ؟

هرگاه واردات یک کشور بسیار بیشتر از صادرات در آن کشور باشد نشانه‌ای از عدم توسعه اقتصادی در آن کشور است. هرچه صادرات بیشتر باشد پویایی یک اقتصاد بیشتر است. اما هر کشوری با توجه به منابع محدود و شرایط اقلیمی و تکنولوژی‌ای که در دسترس دارد، نیاز به واردات کالا، تکنولوژی و ماشین‌آلات دارد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازهای بازار خود را از کشورهای زیادی وارد می‌کند. شاید واردات کالا از چین به ایران، بیشترین سهم واردات را در بازار ایران به عهده دارد. واردات از چین در تمام سال‌های گذشته رو به افزایش بوده و همین موضوع باعث انتقاد بسیاری از اقتصاددانان شده است.

بحث واردات در ایران همواره مورد مناقشه بوده است و بسیاری از منتقدان همواره با برخی از کالاهای که به ایران وارد می‌شود مخالف هستند. در این میان، واردات از افغانستان یکی از مناقشه‌برانگیزترین واردات کالا به ایران است که در سال‌های اخیر رو به افزایش نیز بوده است. واردات از افغانستان در سال‌های گذشته شامل تخم زیره، دانه کنجد، ﺷﺘﺮ، ﮔﺎو ﮔﻮﺷﺘﯽ، ﭘﯿﻠﻪ ﮐﺮم اﺑﺮﯾﺸﻢ، ﺳﻨﮓ های ﻣﺮﻣﺮی، گیاهانی که در صنعت عطرسازی مصرف می‌شوند و…. بوده است. علاوه بر این، واردات از دبی، هند، ترکیه و روسیه نیز همواره در برنامه واردکنندگان ایرانی بوده و هر ساله بخشی از نیازهای بازارهای ایران با تولیدات این کشورها تأمین می‌شود.


نظرات کاربران
ارسال نظر