واردات و ترخیص کالا از دبی
  1400/07/18 

دبی

دبی از سال های گذشته به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تجارت در منطقه خاورمیانه و دروازه ی ورود به بازارهای جهانی شناخته شده است. وجود نمایندگی بسیاری از  شرکت ها و برند های مطرح جهانی در دبی و همچنین ورود انواع کالاها از اقصی نقاط جهان به این منطقه باعث ایجاد پتانسیل بسیار بالای دبی برای تجارت انواع محصولات شده است. از همین رو بسیاری از تجار و بازرگانان ایرانی نیز برای تامین و تهیه اجناس مورد نیاز خود اقدام به واردات از دبی می کنند.

تجارت‌های بین‌المللی و واردات از دبی

دبی به عنوان قطب تجاری مهم در خاورمیانه، مرکز اصلی تجارت‌های بین‌المللی در آسیا شناخته می‌شود، به طوری که اغلب تجارت‌های بزرگ بین کشورهای چین، کره جنوبی، کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس در این منطقه تجاری انجام می‌شوند؛ تجار ایرانی نیز با توجه به مزایای واردات و ترخیص کالا از دبی، معمولا این منطقه بازرگانی را به عنوان مرکز مبادلات و معاملات تجاری خود انتخاب می‌کنند و اغلب کالاهای وارداتی و خارجی را از بازارهای تجاری دبی خریداری کرده و به کشور وارد می‌کنند.

واردات و ترخیص کالا از دبی در کشور ما برای تجار و بازرگانان از اهمیت بالایی برخوردار است. سیاست‌گذاری‌های تجاری انجام شده در دبی، تعرفه‌های گمرکی بسیار پایین، حمل و نقل سریع کالاهای وارداتی و خرید انواع کالاهای اروپایی با کیفیت از بازارهای دبی از جمله دلایل تجار کشور در انجام واردات کالا از دبی می‌باشد؛ اما علاوه بر آن تولید داخلی این کشور نیز با خط تولید قوی برندهای مختلفی را به بازار معرفی می‌کند که طرفداران خاص خود را در بازار دارند و لذا از این منظر نیز می‌توان به اهمیت واردات از دبی  پی برد و واردات و ترخیص کالا از دبی را یک تجارت پرسود تلقی کرد.

واردات از دبی از تمامی گمرکات کشور انجام شده و قوانین واردات و ترخیص کالا در تمامی مراحل ترخیص کالا از دبی طبق قوانین بین‌المللی و قوانین داخلی هر دو کشور اجرا می‌شود؛ اما فراموش نکنید که با وجود سیاست‌گذاری‌های انجام شده توسط دولت امارات متحده عربی، واردات و ترخیص کالا از دبی نسبت به واردات کالا از سایر کشورها راحت‌تر انجام شده و به لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه می‌باشد.

با این تفاسیر دبی یکی از مهم‌ترین مناطق و بزرگترین مراکز تجاری و بازرگانی خاورمیانه شناخته می‌شود و اغلب تجارت‌های بین‌المللی خصوصا واردات کالاهای اروپایی مرغوب به ایران از طریق تجارت و واردات کالا از دبی صورت می‌پذیرد. بنابراین اگر قصد دارید تجارت خود را با واردات کالا گسترش دهید، می‌توانید تجارت خود را از این کشور آغاز نموده و انواع کالاهای خارجی را از بازارهای بین‌المللی دبی خریداری کرده و به کشور انتقال دهید. همچنین با توجه به تجربه بازرگانان داخلی همواره واردات و ترخیص کالا از دبی جزء تجارت‌های پرسود و پربازده در کشور شناخته می‌شود.

 

مزایای واردات و ترخیص کالا از دبی

دبی به عنوان یکی از مراکز تجاری مهم منطقه خاورمیانه شناخته شده و اغلب کالاهای وارداتی به خاورمیانه در وهله اول توسط این منطقه بارگیری می شوند و این علت این اتفاق به روابط تجاری و سیاست گذاری های کشور امارات متحده عربی باز می گردد. در واقع تعرفه های گمرکی بسیار ناچیز دبی، امکانات و تجهیزات پیشرفته در نقل و انتقالات کالاها، مرزهای جغرافیایی مناسب با کشورهای مختلف، اسکله های بارگیری بزرگ برای کشتی ها و محموله های دریایی و … از جمله دلایل مهمی است که تجار در انتخاب این منطقه برای صادرات و واردات کالاهای خود عنوان می کنند.

واردات و ترخیص کالا از دبی برای تجار ما نیز مزایای فوق العاده ای دارد که موجب شده با گسترش امکانات و تجهیزات مختلف در واردات انواع کالاها هنوز هم از امارات متحده و دبی برای خرید انواع کالاهای خارجی و واردات آن ها به کشور استفاده شود. در ادامه مزایای واردات و ترخیص کالا از دبی را عنوان می کنیم:

 • مرز جغرافیایی مناسب با امارات متحده
 • واردات انواع کالاهای اروپایی به کشور از طریق تجارت با تجار عربی در دبی
 • استفاده از گمرکات دبی برای ترخیص کالاهای اروپایی که اجازه داد و ستد با کشور ما را ندارند.
 • تعرفه گمرکی بسیار ناچیز دبی در ترخیص انواع کالاها
 • قوانین و سیاست گذاری های کشور امارات که منافع تجار را در نظر داشته و سود بازرگانی آن ها را افزایش می دهد.
 • برخورداری از بزرگترین مرز دریایی با دبی در زمینه واردات انواع کالاها به وسیله کشتی های بزرگ
 • نقل و انتقالات سریع انواع کالاها از کشور امارات به کشور ما به وسیله مرزهای تجاری – دریایی، زمینی و هوایی دبی

 

راه‌های واردات از دبی

واردات از دبی می‌تواند از طریق راه‌های هوایی یا دریایی باشد. البته این مورد بستگی به آن دارد که چه اجناسی قرار است جابه‌حا شوند و چه هزینه‌ای را تاجر می‌خواهد صرق این جابه‌جایی کند.

البته لازم به ذکر است که تجار می‌توانند برای آسان‌تر شدن کار خود از افراد و شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنند. زیرا برای موفقیت در این مسیر و رسیدن به سود دلخواه، تخصص و تجربه‌ی تجارت لازم است و در صورتی که فرد این تخصص و دانش کافی را برای انجام واردات نداشته باشد، ممکن است با مشکلات بسیاری رو به رو شود و به ضرر و زیان برسد.

برای این کار نیاز است که فرد از موارد بسیاری مانند آشنایی با قوانین تجارت در امارات و شرایط شهر دبی، داشتن مجوز جنس مورد نظر برای ورود به کشور، شناخت نمایندگی‌های معتبر در این شهر، شناخت بازار اجناس داخلی، نحوه انتقال وجه خود و تبدیل ریال به درهم، شناسایی عوامل فروش بهتر، تخمین زمان رسیدن اجناس و … اطلاع کافی را کسب کند و سپس اقدام به شروع تجارت خود کند.

 

نکات مهم برای واردات از دبی

 • با توجه به اینکه اغلب کالاهای موجود در کشور امارات وارداتی از چین هستند، بهتر است قبل از خرید محصولات به صورت عمده، به کیفیت محصولات توجه کنید.
 • برای نقل و انتقال مالی بهتر است که از صرافی های مجاز داخل کشور یا صرافی های دارای مجوز در کشور امارات استفاده نمایید و از انتقال پول به صورت نقدی به این کشور خودداری کنید. در شهر دبی دو بانک ایرانی صادرات و ملی نیز وجود دارند که می توانید از این طریق به نقل و انتقالات مالی بپردازید.
 • حتما قراردادهای تجاری خود را در این کشور به صورت رسمی منعقد نمایید تا از پشتوانه قانونی برخوردار باشید.

 

واردات از دبی در چه کالاهایی بیشتر دیده می شود؟

بیشتر کالاهایی که از طریق واردات از دبی در بازار به فروش می رسد، انواع لباس و واردات پارچه  است. دبی در زمینه لباس و پارچه بسیار پیشرفته است و طرح ها و مد های جدید  در این منطقه زیاد به چشم می خورد و این امر موجب شده است تا تاجران زیادی به فکر وارد کردن این نوع کالاها از دبی می باشند. از کالاهای دیگری که مورد توجه بازرگانان می باشد لوازم آرایشی است که واردات از دبی، در این حوزه نیز بسیار زیاد است و این منطقه تولید کننده لوازم آرایشی با کیفیتی است که در رقابت با محصولات آرایشی در دنیا می باشد.

 

قوانین و مقررات واردات و ترخیص کالا از دبی

همانطور که می دانید برای انجام هرگونه مبادله تجاری در کشور لازم است که تمامی امور بازرگانی مطابق با قوانین واردات و صادرات کالا در کشور برنامه شده و انجام شود. بنابراین در زمینه واردات و ترخیص کالا از دبی نیز باید به کتاب قوانین و مقررات صادرات و واردات کالا  در کشور مراجعه نموده و تمامی قوانین تعیین شده در این زمینه اعم از مجوزهای ورود کالا، لیست کالاهای ممنوعه، قوانین مبادله با کشورهای عربی، تعرفه های گمرکی کشور، چگونگی ورود کالاها، مرزهای مناسب برای ورود کالاها و … را بررسی نمایید و سپس طبق آن فعالیت های بازرگانی تجارت خود را برنامه ریزی کنید.

واردات و ترخیص کالا از دبی یک تجارت بین المللی است، بنابراین علاوه بر آنکه لازم است قوانین داخلی کشور را مورد مطالعه قرار داده و مطابق با دستورالعمل های داخلی امور بازرگانی تجارت خود را برنامه ریزی کنید، لازم است که قوانین بین الملل و قوانین صادرات و واردات کشور امارات را نیز بررسی نموده و مطابق با قوانین هر دو کشور فعالیت های خود را در این زمینه آغاز کنید.

برای مطالعه قوانین هر دو کشور و آیین نامه های تصویب شده جدید می توانید از مشاورین حوزه بازرگانی راهنمایی گرفته و اطلاعات خود را به کمک آن ها افزایش دهید.

 

نحوه محاسبه هزینه های واردات و ترخیص کالا از دبی

در هر تجارت بین الملل هزینه های واردات و ترخیص کالا طبق تعرفه های گمرکی، حقوق و عوارض گمرکی، مالیات، هزینه های خرید کالا، حمل و نقل از کشور مبداء تا کشور مقصد و سایر هزینه های مربوط به بیمه، انبارداری و بارگیری محاسبه می شود.

برای محاسبه و پرداخت این هزینه ها باید به نوع کالاهای وارداتی، قوانین و آیین نامه های جدید، شرایط اقتصادی کشور که با توجه به تعرفه های مختلفی در هر کشوری تعیین می شود نیز توجه داشت.

بنابراین برای بررسی و محاسبه هزینه های واردات کالا از دبی بهتر است با یک مشاور بازرگانی برای اعلام دقیق تر تعرفه های گمرکی و سایر هزینه های واردات مشورت نمایید.

همچنین هزینه های مربوط به خرید کالا در دبی شامل موارد زیر است:

 • هزینه های بیمه کالا
 • هزینه های مربوط به حمل و نقل کالا
 • هزینه بارگیری کالا در مرزهای تجاری
 • هزینه های ترخیص و امور اداری و تشریفات گمرکی
 • هزینه های مالیاتی
 • عوارض ورودی کالا
 • هزینه های مربوط به تعرفه های گمرکی

این هزینه ها در کل هزینه های مربوط به خرید کالا از مبدا تا مقصد نهایی رسیدن به دست صاحب کالا برای کسب سود خالص لحاظ می شود.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر