طرح کسب و کار (طرح تجاری)
  1400/06/21 

طرح تجاری چیست؟

طرح تجاری یا طرح کسب و کار (Business Plan) گزارشی است که یک کارآفرین طی آن فرآیند کسب و کار خود را شرح می‌دهد. این گزارش اغلب برای جلب نظر سرمایه‌ گذاران یا شریک‌های بالقوه آماده می‌شود. اما یک کارآفرین با آماده کردن آن می‌تواند به نقاط ضعف و قوت طرح خود پی ببرد.

یک طرح تجاری به عنوان یک سند مکتوب تعریف می شود که به طور مفصل توصیف می کند چه کاری قصد دارید انجام دهید و چگونه برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی می کنید. طرح تجاری ابزاری ضروری برای همه مشاغل است. دقیقاً مثل اینکه خانه بدون نقشه اولیه ساخته نمی شود یا فیلمی بدون فیلمنامه ساخته نمی شود ، شما بدون داشتن برنامه صحیح و عملی یک کار را شروع نمی کنید.یک طرح تجاری ، استراتژی مکتوب را از ترکیب دیدگاه های بازاریابی استراتژیک ، مالی و عملیاتی ترسیم می کند.

 

 تعریف طرح تجاری
یک طرح تجاری، نوشته‌ای توصیفی و جامع در مورد کسب و کار یک موسسه، گروه یا فرد کارآفرین است.این طرح حاوی بررسی‌های دقیقی در خصوص تولیدات یا خدمات یک شرکت، بازار و مشتریان، رقبا، منابع انسانی، منابع تامین مالی، تکنولوژی و ابعاد فنی محصول یا خدمات و ... است. یکی از مهم‌ترین کارکردهای طرح تجاری این است که با تدوین آن، کارآفرین می‌تواند عوامل داخلی و خارجی درگیر در یک کسب‌وکار را شناسایی و اثر آنها را بر روی فعالیت خود بررسی نماید. یکی دیگر از کارکردهای طرح تجاری این است که قضاوت در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری بر روی یک طرح را برای سرمایه‌گذاران یا وام‌دهنگان طرح تسهیل می‌کند.

اهمیت طرح تجاری

تعیین اولویت ها

برنامه ریزی شغلی به شما کمک می کند تا موارد درست و مهم را پیگیری کنید. سپس ، می توانید وقت ، تلاش ، پرسنل و سایر منابع خود را از نظر استراتژیک اختصاص دهید.

 

تصمیم گیری های مهم به عنوان یک کارآفرین

داشتن یک طرح تجاری قوی به شما کمک می کند ایده ها و استراتژی های تجاری خود را تعریف و تمرکز کنید. شما نه تنها باید روی مسائل مالی تمرکز کنید بلکه باید روی مسائل مدیریتی ، منابع انسانی ، فناوری ، رقبا و مشتریان نیز تمرکز کنید. با تفکر عمیق در مورد استراتژی های اصلی خود ، می توانید درک کنید که چگونه این تصمیمات بر استراتژی گسترده شما تأثیر می گذارد.

 شناسایی نقاط ضعف احتمالی

با به اشتراک گذاشتن این طرح با دیگران ، می توانید صاحب نظران و متخصصان باشید یا حتی مشتریان به شما کمک می کنند مشکلات احتمالی ایده خود را شناسایی کرده و به شما مشاوره های ارزشمندی ارائه دهند. با تشکر از آن ، عوامل خطر کاهش می یابد.

 

 تأمین مالی

برنامه ریزی مناسب تجاری ، نقاط جریان پول را به هم متصل می کند. گاهی اوقات ، بررسی سود کافی است ، اما هنگامی که فروش غیرحضوری ، هزینه کالاهای فروخته شده یا بازپرداخت بدهی درگیر باشد ، فعالیت های مالی برنامه ریزی و مدیریت را می طلبد.

 

برقراری ارتباط ایده های خود با ذینفعان

یک طرح تجاری ابزاری برای برقراری ارتباط برای ترغیب موسسات مالی یا وام دهندگان به ریختن پول به شرکت شما است. این همچنین یک پایگاه برای افراد است که برای شرکت شما کار می کنند ، اعتبار خود را از تامین کنندگان تأمین می کنند و مشتریان بالقوه را جذب می کنند.

المان‌های یک طرح تجاری مناسب

طول طرح تجاری در کسب و کارهای مختلف متفاوت است اما تمام اطلاعات مورد نیاز باید در یک سند 15 تا 20 صفحه‌ای گنجانده شود. اگر عناصر مهمی برای یک کسب و کار وجود داشته باشد که فضای زیادی را اشغال می کند، مانند مدارک ثبت اختراع، باید در برنامه اصلی به آنها ارجاع داده شود و در طرح تجاری فقط به عنوان ضمیمه آورده شوند.

هیچ دو طرح تجاری‌ای یکسان نیستند. اما همه آن‌ها عناصر یکسانی دارند. در زیر برخی از قسمت‌های مشترک و کلیدی یک طرح تجاری آورده شده است.

 

خلاصه اجرایی: این بخش از طرح تجاری کل بخش‌های اجرایی شرکت و نحوه عملکرد آن‌ها را تشریح می‌کند و شامل توضیح ماموریت شرکت همراه با هرگونه اطلاعات مورد نیاز در مورد شیوه رهبری، تعداد کارمندان و بخش‌های مستقر، فرایندهای عملیاتی و محل استقرار شرکت است.

 

محصولات و خدمات: در این بخش محصولات و خدماتی که قرار است این شرکت ارائه دهد شرح داده می‌شود و همچنین می‌تواند شامل جزئیاتی چون نحوه قیمت گذاری، کیفیت و مزایای این محصولات برای مصرف کننده نیز باشد. از دیگر اطلاعاتی که ممکن است وارد این بخش شود فرآیندهای تولید، حق ثبت اختراعات و همچنین فناوری‌های انحصاری است. هر گونه اطلاعات در مورد فرایند تحقیق و توسعه نیز می‌تواند در اینجا قرار بگیرد.

 

تجزیه و تحلیل بازار: یک شرکت برای رسیدن به موفقیت نیاز به شناخت کامل از صنعتی که در آن فعالیت می‌کند و همچنین رقبای فعال خود دارد. از طرفی شناخت بازار هدف و نیازهای آن نیز یکی از مهم‌ترین مسائلی است که یک کسب و کار قبل از شروع به کار باید با آن آشنا شود. در این بخش از طرح تجاری مشخص خواهد شد که این رقبا چه کسانی هستند و چگونه در این صنعت نقش دارد. همچنین تقاضای بازار برای آنچه این رقبا به فروش می رسانند و میزان دشواری به دست آوردن سهم بازار در این شرایط را نیز شفاف می‌کند.

 

استراتژی بازاریابی: در این بخش نحوه جذب و نگهداری مشتریان برای شرکت بیان می‌شود. همچنین برنامه‌های تبلیغاتی و بازاریابی و اینکه این کمپین‌ها از طریق چه رسانه‌ای انتشار خواهند یافت را نیز بیان می‌کند.


برنامه اقتصادی: برای جذب سرمایه گذاری که برنامه تجاری را می‌خواند، شرکت باید برنامه ریزی مالی و پیش بینی‌های آینده خود را ارائه دهد. برای شرکت هایی که نوپا نیستند و سابقه دارند، صورت‌های مالی، ترازنامه و سایر اطلاعات مالی نیز ممکن است در این بخش گنجانده شود. در عوض طرح تجاری مشاغل جدید شامل اهداف و برآوردهای چند سال اول تجارت و سرمایه گذاران بالقوه خواهد بود.
بودجه: هر کسب و کار موفقی نیاز به در نظر گرفتن بودجه برای بخش‌های مختلف خود دارد. این بودجه شامل هزینه‌های مربوط به کارکنان، توسعه، تولید، بازاریابی و سایر هزینه‌های مربوط به تجارت است.

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر