سود بازرگانی چیست ؟
  1400/07/17 

سود بازرگانی 

به عددی گفته می شود که با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی و … کشور، کمبود یا فراوانی کالایی خاص و سایر شرایط سیاسی و اقتصادی می تواند کم یا زیاد شود. در حقیقت این نوع از سود، یکی از اهرم های دولت برای برقراری تعادل در واردات کالا و شرایط اقتصادی جامعه محسوب می شود. سود بازرگانی مستقل از میزان کیفیت کالا، همچنین نو و یا مستعمل بودن آن می باشد که از وارد کننده دریافت می گردد.

 

ویژگی های سود بازرگانی:

  • سود بازرگانی به وسیله گمرک و به صورت ریالی اخذ می گردد.
  • سود بازرگانی فقط از واردات قطعی و کالا هایی که برای مصرف در کشور اظهار و از گمرک ترخیص می شود، دریافت می گردد.
  • سود بازرگانی در جدول تعرفه گمرکی ذکر شده است و بعضی از کالا ها از پرداخت سود بازرگانی معافند.
  • سود بازرگانی بدون توجه به خوب و بدی کالا یا مستعمل بودن آن دریافت می شود.
  • از برخی کالا ها طبق وزن آن ها سود بازرگانی دریافت می شود.
  • آنچه که تحت عنوان سود بازرگانی توسط گمرک اخذ می گردد صرف نظر از جنبه حمایتی برای صنایع داخلی بخشی از درآمد سازمان های مختلف را تشکیل می دهد.

 

جدول سود بازرگانی

در جدول سودهای بازرگانی کلیه دسته بندی ها برای تعلق گرفتن میزان تعرفه کالاهای مورد نظر وجود دارد که بازرگانان بر حسب این جدول اقدام به تعیین هزینه های گمرکی و سودهای بازرگانی آن کالا می کنند. های بازرگانی برای برخی از کالاها صفر می باشد و این به دلیل حمایت و نیاز کشور به تامین آن کالا توسط بازرگانان می باشد. جدول سودهای بازرگانی هر ساله تغییر می کند و طبق سیاست های مالی آن کشور برای سال بعد ویرایش می شود.

 

نحوه ی محاسبه ی سود بازرگانی

 سود بازرگانی یک کالا می تواند بر حسب حجم، وزن و تعداد محاسبه شود اما در گمرک های ایران محاسبه بر حسب وزن مرسوم تر است و به آن ارزش کالا می گویند.

برای محاسبه ی سود بازرگانی یک کالا بر اساس CIF، ارزش خالص کالا را با کرایه محل و حق ثبت سفارش جمع می کنند. حق وروردی نیز شامل سود بازرگانی می شود که برای محاسبه ی حق ورودی، حقوق گمرکی و سود بازرگانی را با هم جمع می کنند.

مبلغی که به عنوان سود بازرگانی توسط گمرک اخذ می شود علاوه بر اینکه جنبه ی حمایتی از تولیدات داخلی دارد قسمتی از درآمد سازمان های دولتی را نیز شامل می شود مثل سازمان هایی مثل شهرداری، تعاون، هلال احمر، وزارت راه و ….

 

معافیت از پرداخت سود بازرگانی

این امکان وجود دارد که دولت برای واردات برخی از کالاها، سود بازرگانی را معادل عدد صفر در نظر گرفته باشد، یا به بیانی دیگر، این واردات را از پرداخت سود بازرگانی معاف کند؛ ولی ایمن به این معنی نیست که از آن ها حقوق گمرکی دریافت نکند!

حقوق گمرکی برای هر کالایی به همان میزان 4 درصد، ثابت باقی می ماند و تنها از پرداخت سود بازرگانی معاف می شوند. سود بازرگانی، به مالیت غیر مستقیم نیز مشهور است، که طبق قانون تجارت خارجی در هیئت دولت، تنظیم شده و توسط وزیران، اجرایی می شود.

سود بازرگانی برای دولت یه منبع در آمد است و با توجه به اینکه معاف شدن از پرداخت سود بازرگانی باعث کاهش درآمد دولت می شود برای جبران آن وزرات اقتصاد و دارای در این مورد تصمیم گیری می کند.

شرکت ها و موسسات دانش بنیان، فناوری و اطلاعات، اختراعی و نوآوری و شرکت های تولید کننده محصولات اشتغال زا  از پرداخت سود بازرگانی معاف هستند .

همچنین با تشخیص هیئت دولت برای افزایش اشتغال در بنادر خرمشهر، بوشهر، آبادان و جزیره هرمز  سود بازرگانی شامل تخفیف می شود و از برخی  کالا ها و مشاغل سود بازرگانی و حقوق گمرکی در این بنادر دریافت نمی شود .

تخفیف سود بازرگانی در بنادر: خرمشهر، آبادان، بوشهر و جزیره هرمز

تغییرات سود بازرگانی چگونه است؟

در وضعیت های مختلف کشور، کمبود یا فراوانی کالایی خاص، شرایط سیاسی و اقتصادی، سود بازرگانی کم و یا زیاد می شود؛ که در واقع می توان به این شکل بیان کرد که یکی از اهرم های دولت ایران، برای برقراری تعادل در واردات کالا و شرایط اقتصادی جامعه، سود بازرگانی می باشد. سود بازرگانی به کیفیت کالا و همچنین نو یا استوک بودن آن ربطی ندارد.

 

سود بازرگانی کالاهای وارداتی چه تفاوتی با کالای صادراتی دارد؟

سودهای بازرگانی یکی از مهمترین اهرم های دولت برای اجرای عدالت اقتصادی در کشور می باشد. دولت ها با استفاده از سودهای بازرگانی اقدام به تعدیل واردات کالا و شرایط اقتصادی می کنند. عواملی مانند نو و کهنه بودن و یا کیفیت کالا ها تاثیری بر این سود آن کالا ندارد. سودهای بازرگانی برای صادرات کالاهایی که ساخت و تولید داخل هستند ممکن است مورد تشویق و حمایت دولت قرار گیرند و تخفیفاتی برای آنها در نظر گرفته شود.

معمولا گمرک وظیفه دریافت این سود را به عهده دارد و هر بازرگانی برای ترخیص کالا های خود ملزم به پرداخت این هزینه ها می باشد

 

سود بازرگانی در گمرک به چه صورتی اخذ می شود؟

تمامی هزینه های واردات کالا ها مانند حقوق گمرکی و مالیات و سودهای بازرگانی در گمرک تعیین و پرداخت می شود. تا زمانی که کالاهای موجود در گمرک هزینه ها و سودهای بازرگانی در گمرک را نپردازند اجازه آزاد سازی و اصطلاحا ترخیص به آنها داده نمی شود. همچنین اگر در زمان تعیین کد HS کالا که نشانگر ماهیت آن می باشد اشتباهی صورت گیرد بازرگان و تاجر شامل پرداخت جریمه های تعیین شده می شود.

تمامی فرآیند های پرداختی به صورت آنلاین و با در نظر گرفتن کمترین میزان تعامل با دستگاه های دیگر انجام می شود. ارتباط تنگاتنگ و برخورداری از پشتیبانی های مرحله به مرحله یک شرکت بازرگانی معتبر نوید بخش تجارتی سود آفرین و موفق خواهد بود .

 

سود بازرگانی مناطق آزاد چگونه محاسبه می شود؟

معمولا میزان سود های بازرگانی برای کالاهایی که به مناطق آزاد وارد می شوند 2 درصد کمتری از سود های بازرگانی برای کالاهایی است که به مناطق و سرزمین اصلی وارد می شوند. بر طبق اصل صد و سی و هشتم قانون اساسی محاسبه سود بازرگانی مناطق آزاد شامل 15 درصد است که از مبلغ کل سیف کالا کسر می شود. با این قانون بازرگانان مناطق آزاد می توانند تا سقف سه میلیارد دلار در سال با احتساب این سود مناطق آزاد کالاهای خود را وارد کنند.

 

قوانین مربوط به سود بازرگانی:

حقوق گمرکی و سود بازرگانی و تغییرات تعرفه ای کالا ها در سال ۱۳۹۸ بعد از تصویب در هیئت دولت اعلام شد.

تبصره (۲) ماده (۳۲) آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر اصلاح می شود:

تبصره ۲:

هر مسافر می تواند تا سقف ۲۴ متر مربع فرش دستباف و تا سقف ۴۰ متر مربع گلیم دستبافت به همراه خود از کشور خارج کند و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش و گلیم همراه مسافر در سقف متراژ مذکور وجود نخواهد داشت.

مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی ۵۲۸ ردیف تعرفه همراه با حذف، ایجاد، اصلاح شرح ردیف تعرفه و مندرجات فصول کتاب مقررات صادرات و واردات تعیین شده است.

با اعمال این اصلاحات مجموع جداول پیوست آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با رعایت ماده ۱۱ آیین نامه یاد شده از اول فروردین ماه ۱۳۹۸ قابل اجرا است.


نظرات کاربران
ارسال نظر