ده گام اساسی در واردات کالا
  1400/07/01 

واردات کالا به کشور شامل ملاحظاتی می‌شود که تسلط بر آن‌ها به تخصص و تجربه‌ی زیادی نیاز دارد . در این مقاله مراحل واردات کالا از اخذ کارت بازرگانی تا ترخیص کالا به صورت گام‌به‌گام و در ساده‌ترین حالت ممکن بیان میشود. 

 

گام اولکارت بازرگانی، مقدمه ی واردات و صادرات

در زبان انگلیسی به کارت بازرگانی Commercial Card گفته می‌شود و به‌طور کلی تمام فعالیت‌های تجاری واردات و صادرات به آن نیاز دارند مگر مواردی که تجاری نباشند یا معافیت‌های قانونی وجود داشته باشد .

اخذ کارت بازرگانی نقطه‌ی آغاز بسیاری از فعالیت‌های تجاری است و  اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند به واسطه‌ی داشتن آن در عرصه‌های واردات و صادرات فعالیت کنند.

 

گام دومانتخاب و بررسی کالای وارداتی و فروشندگان آن

انتخاب کالای وارداتی یک تصمیم تخصصی است و باید مبتنی بر دانش و تجربه باشد و بسیاری از مباحث تحقیقاتِ بازار و پیش‌بینی فروش در آن نقش موثر دارند اما به‌صورت کلی چند سوال اساسی برای انتخاب کالای وارداتی مطرح است:

  • آیا واردات آن مجاز است؟
  • چه مجوزهایی احتیاج دارد؟‌ (مثلاً از محیط زیست یا بهداشت(
  • هزینه‌ی وارد کردن آن چقدر می‌شود؟ (مالی و زمانی(
  • آیا تعرفه‌ی ترجیحی دارد؟ (گاهی وارد کردن بعضی اقلام از یک یا چند کشور مشخص شامل تخفیف در تعرفه‌ی گمرکی می‌شود که در این حالت به تعرفه‌ی آن ترجیحی گفته می‌شود(
  • آیا کالای انتخاب شده مشمول استانداردهای اجباری است؟ (برای ترخیص چنین کالاهایی باید گواهی بازرسی دال بر استاندارد بودن کالا ارائه شود(

 

گام سومدرخواست پیش فاکتور یا پروفرما از فروشنده

پروفرما همان پیش فاکتور است! و صد البته که در امر واردات سندی مهم تلقی میشود و برای ثبت سفارش، گشایش اعتبار و ترخیص کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بعضی اطلاعات درج شده در پروفرما حروف اختصاری هستند.

 

گام چهارممحاسبه‌ی دقیق هزینه های واردات یک کالا

گام چهارم میتواند پیش از دریافت پیش فاکتور و پس از دریافت کامل اطلاعاتی چون قیمت محصول، نوع حمل و نحوه ی پرداخت انجام شود. برای واردات لازم است ارز تهیه کرده و مبلغی که برای آن میپردازید یکی از پارامترهای مهم در محاسبه ی هزینه های واردات استدر ادامه تمام هزینه های ورود کالا مورد بررسی قرار گرفته میگیرد، البته از هزینه کردهای جزئی همچون خرید تمبر، تماس با فروشندگان، مراجعات حضوری و … صرف نظر شده است.

شامل این موارد می باشد :

۱- هزینه های ثبت سفارش و اخذ مجوز    

  ٢–پرداخت وجه به فروشنده در ازای خرید

 ۳- کارمزد پرداخت وجه به فروشنده

  ۴- هزینه حقوق ورودی کالا

   ۵- مالیات بر ارزش افزوده

  ۶- مالیات علی‌الحساب

   ۷-سهم هلال احمر و سایر نهادها

  ۸- هزینه های بیمه و حمل و نقل

   ۹- هزینه‌های بازرسی

 ۱۰- هزینه های انبارداری + دموراژ

۱۱- هزینه ی صدور ترخیصیه و حق توقف کالا

  ۱۲- هزینه ی حمل و نقل نهایی پس از ترخیص کالا

گام پنجمانجام ثبت سفارش در وزارت بازرگانی و اخذ مجوزهای لازم

واردات هرگونه کالای تجاری نیازمند ثبت سفارش در “سامانه ی جامع تجارت” است (بصورت اینترنتی).

برای این‌کار باید پروفرما را دریافت و اطلاعات آن را در سامانه ی ثبت سفارش وارد کنید

سامانه‌ی ثبت سفارش بصورت هوشمند کالاهای نیازمند مجوز را شناسایی می‌کند، در حقیقت مسیر اخذ مجوز و تامین ارز با کمک این سامانه روشن می‌شود، ضمناً تامینِ ارز و ترخیص کالا منوط به ثبت سفارش است و قبل از هماهنگی با شرکت‌های باربری و بیمه و بازرسی باید از مورد تایید بودن واردات خود اطمینان حاصل کرده باشید.

 

گام ششمعقد قرارداد با شرکتهای باربری، بیمه و بازرسی

در صورتیکه مسئولیت عقد قرارداد حمل و نقل به عهده‌ی شما باشد، باید در این مرحله با شرکت های باربری وارد مذاکره شوید و اگر اگر کالا مشمول استانداردهای اجباری باشد یا به روش اسناد اعتباری (L/C) خریداری میشود، فرآیندهای بازرسی کاملا اجباری و ضروری هستند.

گام هفتمدریافت و بررسی اسناد حمل

اسناد حمل توسط فروشنده یا بانک (بر اساس روش پرداخت) به خریدار تحویل داده می‌شوند و یکی از اقلام ضروری برای ترخیص کالا هستند.

طبیعتاً اگر این اسناد مطابق خواسته‌ی خریدار نباشد، مشکلات مختلفی (مخصوصاً برای ترخیص) ایجاد می‌شود که برای جلوگیری از آن‌ها، ابتدا تصاویر این مدارک با فکس یا ایمیل به خریدار ارسال می‌شوند تا مغایرت‌های احتمالی را گزارش کند و جبران خطا در زمانِ کمتری امکان‌پذیر باشد.

همچنین برگه‌ی بارنامه، به عنوان یکی از اسناد حمل، شامل اطلاعات مربوط به شرکت باربری است که خریدار با کمکِ آن از تاریخِ دقیق رسیدن محموله مطلع می‌شود، لازم به ذکر است که محموله بعد از ارسال شدن و صدور بارنامه از مالکیت فروشنده خارج می‌شود مگر زمانی‌که خریدار به تعهداتش عمل نکند و دوباره مالکیت آن به فروشنده واگذار شود.

 

گام هشتمورود کالا به گمرک و تکمیل اظهارنامه واردات

وقتی که یک محموله وارد مرزهای کشور می‌شود، گمرک اطلاعی از محتویات و صاحب آن ندارد و سفارش‌دهنده‌ باید محموله‌ی وارد شده را اظهار کند. در مرحله‌ی بعدی، اظهارنامه‌ی واردات شامل ارزش کالا، ماهیت، مقدار محموله و … توسط گمرک بررسی می‌شود و در صورت تایید آن، مجوز ترخیص کالا صادر خواهد شد.

گام نهمدریافت برگه سبز گمرک

عملاً بازرسیِ تمام محموله‌های گمرکی ممکن نیست و زمان زیادی می‌خواهد و از طرفی با حذفِ فرآیندهای بازرسی و تکیه  بر اظهارنامه‌ها، شاهد رشد تخلفات و خروج ارز و … خواهیم بود، به همین علت سه مسیر مختلف سبز و زرد و قرمز را برای ترخیص کالا طراحی کردند که ضوابط بازرسی در هر کدامشان متفاوت است.

در مسیر سبز فقط مجوزها را بررسی می‌کنند و اظهارنامه را می‌پذیرند.

در مسیر زرد علاوه بر مجوزها، اسناد حمل و هماهنگیِ میان آن‌ها را بررسی می‌کنند.

در مسیر قرمز، علاوه بر بررسی مجوزها و اسناد، محموله به‌صورت فیزیکی بازرسی می‌شود.

انتخاب مسیرها به‌صورت کامپیوتری و بر مبنای سوابق واردکننده، نوع محموله، ارزش اظهار شده و … است اما اگر مشکلی نباشد نهایتاً همه‌ی آن‌ها به صندوق (برای پرداخت حقوق گمرکی) و صدور برگه‌ی سبز (برای ترخیص) منتهی می‌شوند، هرچند که مسیرهای قرمز و زرد به زمان بیشتری نیاز دارند.

گام دهمترخیص کالا و اتمام فرآیند واردات

پس از دریافت سند ترخیص، مجوز بارگیری صادر می‌شود و واردکننده هزینه‌ها‌ی انبارداری را پرداخت می‌کند تا بیجک انبار صادر شود، یعنی اجازه دارد که وسیله‌ی حمل را برای بارگیری محموله به داخل گمرک بیاورد.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر