دموراژ
  1400/07/22 

دموراژ جریمه دیرکرد عودت کانتینر است که توسط صاحب کالا باید پرداخت شود. به عبارت ساده­‌تر دموراژ، هزینه حق توقف کانتینر است که با توجه به ماندگاری کالا در گمرک افزایش می‌یابد. در دموراژ تمامی هزینه‌­ها در قرارداد قید شده و به صورت روز شمار محاسبه می‌­شود. هزینه­‌های دیرکرد در هر کشور و شرکت کشتیرانی قیمت متفاوتی دارد. همچنین هزینه‌­ها با توجه به سایز کانتینر متفاوت است.

 

دموراژ چگونه به وجود می­‌آید؟

پس از خرید کالای خارجی ، اگر حمل بار به صورت دریایی باشد، به کانتینر نیاز است. این کانتینر به صورت اجاره‌­ای در اختیار خریدار قرار می‌­گیرد و به محض تخلیه کالا، باید آن را عودت دهد.

با توجه به قرارداد منعقد شده بین خریدار کالا و شرکت حامل، یک بازه زمانی به اسم فری تایم برای عودت کانتینر مشخص می‌­گردد. پس از دریافت قبض انبار، اگر بازه زمانی مشخص شده ( FREE TIME ) به پایان برسد، جریمه (دموراژ) به صورت روز شمار شروع می‌شود.

 

عواملی که موجب دموراژ می‌شوند 

در تجارت بین الملل وقوع هزینه های اضافی اجتناب ناپذیر است؛ بنابراین بازرگان باید با آگاهی از شرایط و قوانین تجارت بین الملل، هزینه‌­های اضافی را به حداقل برساند.

یکی از هزینه‌­های اضافی برای صاحبین کالا، هزینه دموراژ است که عوامل زیادی در ایجاد آن نقش دارند.

از مهم­ترین آن­ها می­‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

* ایجاد اختلاف بین صاحب کالا و شرکت کشتیرانی

* به مشکل خوردن صاحب کالا از لحاظ ترخیص

* افزایش زمان ترخیص کالا بیش از زمان تعیین شده در قرارداد

* هزینه­‌های معطلی در ترخیص و عدم آگاهی صاحب کالا از آن­ها

* عدم دریافت سندهای مربوط به ترخیص کالا در زمان معین توسط صاحب کالا

* توقف بیش از حد حامل به دلیل بازرسی کانتینر توسط افراد مختلف

 

هزینه‌ دموراژ

تمام هزینه‌های که ممکن است به عنوان دموراژ بپردازید در قرارداد شما ذکر شده است. هزینه دموراژ کانتینرهای مختلف  با یکدیگر تفاوت دارد. ابعاد کانتینر و نوع آن در مقدار هزینه دموراژ تاثیرگذار است، برای مثال کانتینرهای یخچال‌دار سایز بزرگ دارای هزینه دموراژ بیشتری هستند. هزینه دموراژ به صورت روز شمار محاسابه می‌شود و در هر شرکت کشتیرانی متفاوت است. به محض اینکه مدت زمان فری تایم شما به پایان برسد، محاسبه دموراژ برای شما آغاز خواهد شد.

دلایل زیاد شدن هزینه دموراژ

افزایش هزینه دموراژ برای صاحبین کالا دلایل مختلفی دارد. در بعضی از مواقع افرادی که اقدام به صادرات و واردات کالا می‌کنند از زمان مورد نیاز ترخیص کالا مطلع نیستند، به همین خاطر نمی‌توانند کانتینر را به موقع تحویل شرکت کشتیرانی دهند. در برخی از مواقع ممکن است که صاحب کالا از لحاظ مالی امکان ترخیص کالا را نداشته باشد و مجبور شود مدتی کانتینر را در اختیار نگهدارد تا پول لازم برای ترخیص کالای خود را فراهم کند. اختلافاتی که ممکن است بین شرکت‌های کشتیرانی و صاحبین کالا ایجاد شود هم ممکن است هزینه دموراژ را افزایش دهد. بازرسی کانتینرها توسط افراد مختلف در گمرک نیز ‌می‌تواند مدت زمان ترخیص کالا را افزایش دهد.

 

 

 

 

راه حل­‌های جلوگیری از دموراژ 

گاهی اوقات دموراژ اجتناب ناپذیر است و اگر مدیریت نشود، هزینه دموراژ از کالای خریداری شده بیشتر می­‌شود و هیچ صرفه اقتصادی جهت ترخیص کالا وجود ندارد. در این صورت صاحب کالا از ترخیص کالا منصرف شده و کالا را در همان مکان رها می­‌کند.

یکی از بهترین روش‌­ها برای جلوگیری از دموراژ، استفاده از روش استریپ در تخلیه بار است. در این روش، کالا هنگام خروج از گمرک، مستقیم از کانتینر خارج شده و درون کامیون قرار گرفته و به سمت انبار مقصد می‌­رود؛ در نتیجه کانتینر تخلیه شده و همان موقع می‌­توان آن را در محوطه عودت داد.

 

چند راه حل برای جلوگیری از به وجود آمدن دموراژ 

* استفاده از روش استریپ در تخلیه بار

* استفاده از شرکت­‌های ترخیص کار 

* انتخاب مسیر و بندر مناسب

* تخصیص زمان بیشتر هنگام عقد قرارداد جهت تهیه مدارک ترخیص

* دریافت نمونه محصول قبل از سفارش اصلی خرید

* انجام مراحل ترخیص کالا قبل از رسیدن بار به مقصد

* استفاده از شرکت­‌های حمل و نقل حرفه­‌ای جهت رسیدن به موقع کالا و تخلیه بار

* استفاده از شرکت­‌های حمل و نقل که مدت زمان فری تایم بالاتری دارند.

تجارت بین­‌الملل همواره با مشکلاتی همراه بوده که برخی از آن­‌ها قابل پیشگیری است. دموراژ نیز از جمله مشکلات قابل پیشگیری است که اگر تصمیمات به درستی و در زمان مناسب گرفته شوند، از آن جلوگیری شده و یا هزینه آن به حداقل خواهد رسید.

 

زمان‌هایی که به آن دموراژ تعلق نمی‌گیرد

در تعیین مدت زمان دموراژ، عوامل زیادی هستند که محاسبه نمی‌شوند. این موارد با اسامی مختلفی داخل قرارداد شما با شرکت کشتیرانی قرار گرفته است. بدانید در موارد زیر  نیاز نیست هزینه‌ای بابت دموراژ بپردازیم.

 

  • WEATHER WORKINGDAY OF 24 CONSEQUTVE HOURS: 24 ساعت کاری ممتد در هوای مناسب به این معناست که اگر در هنگام تخلیه بار در روزکاری وضعیت جوی نامناسب بود، شامل محاسبه دموراژ برای شما نمی‌شود.
  • FHEX & SHEX: این دو عبارت بیانگر این هستند که روزهای تعطیل در مدت زمان محاسبه دموراژ به شمار نمی‌آیند.
  • IF USES ACTUAL TIME USED TO COUNT: این عبارت به این معناست که اگر در روزهای تعطیل از کانتینر استفاده کنید، تنها ساعاتی از روز در دموراژ محاسبه می‌شود.

 

 

تخلیه با روش استریپ و کاهش هزینه دموراژ

زمانی که قصد دارید هزینه‌های خود را در هنگام صادرات و واردات کالا کاهش دهید و مبلغی را به عنوان دموراژ پرداخت نکنید، می‌توانید از تخلیه بار استریپ استفاده کنید. در این روش تخلیه بار هنگامی که کانتینر پر را تحویل می‌گیرید؛ محموله درون کانتینتر به طور مستقیم درون کامیون بارگیری می‌شود. با انجام این کار در همان لحظه می‌توانید کانتینر را به شرکت کشتیرانی تحویل دهید.

 

چگونه مبلغ کمتری را به عنوان دموراژ بپردازیم؟

برای اینکه هنگام انجام فرایند صادرات و واردات هزینه کمتری را به عنوان دموراژ پرداخت کنید، نکاتی را باید در نظر بگیرید. اگر این امکان را می‌دهید که صادرات و ترخیص کالا شما در کشور مقصد با تاخیر همراه است، کانتینری را اجاره کنید که مدت زمان فیری تایم بیشتری دارد. در هنگام انجام مراحل واردات کالای خود بارنامه را بررسی کنید تا قبل از حرکت کشتی مطمئن شوید تعرفه خاصی در آن ذکر نشده است. همیشه سعی کنید که قبل از رسیدن محموله خود مراحل ترخیص کالا را آغاز کنید تا هنگام رسیدن کشتی زمان زیادی را از شما نگیرد. پس از دریافت محموله و ترخیص کالا فورا کانتینر را تحویل دهید و مطمئن شوید زمان تحویل به درستی ثبت شده است

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر