حواله ارزی
  1400/07/21 

 

حواله ارزی چیست؟

حواله ارزی (payment order) یکی از انواع خدمات ارزی می باشد که با آن می توان به راحتی با هر فردی در هر کجای دنیا مبادله ارزی انجام داد. به عبارت دیگر، حواله ارزی وجهی است که فرد با استفاده از یک بانک، از طریق حسابش انتقال می دهد. این وجه انتقالی به بانک واسط انتقال داده شده و سپس به دست فرد مورد نظر می رسد.

 

هدف از حواله ارزی چیست؟

از حواله ارزی برای پرداخت مبادلات ارزی استفاده می شود . حواله ارزی از یک قسمت ثبت سفارش و یک یا چند قسمت گیرنده تشکیل شده است. این فرآیند یک پرداخت را از یک حساب بانک به یک یا چند حساب گیرنده استناد می‌دهد. این سفارشات داخلی یا خارجی هستند.

وقتی شما یک سفارش حواله ارزی را ثبت میکنید، سیستم برای شما گزینه های پرداختی از میان گزینه هایی که در حساب های مشخص شده به روزرسانی شده اند را در یک سفارش مشخص ایجاد میکند . حواله ارزی تنها مجموعه‌ای از گزینه‌های پرداختی است و بیانگر ارسال چیزی نیست.

 

حواله ارزی چقدر طول می‌کشد؟

ارسال پول با کارت اعتباری به کارت فرد دیگری معمولا چند دقیقه زمان می‌برد. در صورتی که انتقال بین حساب‌های بانکی معمولا 1 تا 2 روز طول می‌کشد.

 

مراحل صدور حواله ارزی

صدور این حواله‌ها مراحل مختلفی دارد از جمله:

مراجعه به شعبه

تامین ارز توسط مشتری

تکمیل برگ درخواست صدور حواله یا انتقال ارز

 

مدارک مورد نیاز صدور حواله ارزی

افراد حقیقی: اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی.
افراد حقوقی: اصل و تصویر مدارک ثبتی و قانونی و هویتی اعم از اساسنامه، ‌شرکت‌نامه، اظهارنامه ثبت شرکت و اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیران و صاحبان امضا شرکت.

 

انواع حواله‌ ارزی در حالت کلی 

حواله ارزی صادره (Outward Transfers)

وقتی که بخواهیم به وسیله بانک یا صرافی برای فردی ارز ارسال کنیم، از حواله ارزی صادره استفاده می کنیم.

در این روش ابتدا باید به بانک یا صرافی مورد نظر خود مراجعه کنید، سپس باید مشخصات فرد گیرنده ارز، شماره حساب و واحد پولی که می‌خواهید ارسال کنید را باید مشخص کنید، پس از آن، ارز شما را به ارز موردنظرتان برای مقصد، بر اساس نرخ روز ارز تبدیل می کنند و به این ترتیب مبلغ مورد نظر شما برای آن فرد یا شرکت ارسال می شود.

لازم به ذکر است که در این روش برای جلوگیری از پولشویی باید فرم اظهارنامه گمرکی تکمیل گردد.

 

حواله ارزی وارده (Inward Transfers)

همه بانکهایی که سرویس حواله ارزی دارند، باید پس از دریافت پیام تایید ارسال حواله ارزی، در کمترین زمان ممکن، ارز ارسالی را به حساب مشتری واریز کنند.
فرد مورد نظر در خارج از کشور باید پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر خود را ارائه دهند تا بتواند وجه واریزی به حساب خود را دریافت کند. همچنین او می‌تواند این وجه را به حساب ارزی فردی دیگر واریز کند و یا اینکه آن را به بانک بفروشد.
وی حتی می‌تواند تمام ارز خود را به ارز دیگر تبدیل کند.

 

همچنین از نظر سرعت انتقال نیز به دو دسته ی مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند:

 

حواله ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer):

نام دیگر این حواله ارزی سوئیفت می باشد که یکی از امن ترین روش های جا به جایی ارز به شمار می آید. با استفاده از حواله Telegraphic Transfer می توان هر میزان ارز را به ۱۳۰ ارز مختلف تبدیل و به حساب هر شخصی در سراسر دنیا منتقل کرد. مزایای این حواله شامل سرعت بالا در انتقال، ایمنی، نداشتن محدودیت در میزان مبلغ ارسالی و انتقال مستقیم پول به حساب شخص مورد نظر است.

حواله ارزی غیر مستقیم (Demand Draft):

تفاوت حواله Demand Draft با حواله Telegraphic Transfer در مدت زمان انتقال آن است. با استفاده از حواله ارزی غیر مستقیم، زمان بیشتری در حدود ۴ تا ۷ روز طول می کشد تا ارز به حساب فرد مورد نظر واریز گردد.

 

 

انواع حواله های ارزی بین المللی

پی پال (paypal):

پی پال یک سامانه تجارت الکترونیکی است که در حال حاضر ۱۷۰ میلیون عضو دارد. افراد در این سامانه تا حداکثر هزار دلار از سایت های خارجی خرید می کنند و مبلغ را از طریق این سامانه و به صورت اینترنتی پرداخت می کنند. متاسفانه به دلیل تحریم، نمی توان از این سامانه برای مبادلات داخلی استفاده کرد.

وب مانی (webmoney):

وب مانی نیز همانند سیستم پی پال یک تجارت آنلاین بین المللی می باشد و ۳۲ میلیون عضو دارد. کاربر در این سیستم نیاز به افتتاح حساب بانکی ندارد و این سرویس برای اعضای خود، کیف پول دیجیتال و پاسپورت وب مانی ایجاد می کند که از طریق آن بتوانند به راحتی مبادلات مالی خود را انجام دهند.

وسترن یونیون (western union):

وسترن یونیون نیز از بهترین سرویس های نقل و انتقال ارز بین المللی است که در حال حاضر ۱۸۵ شعبه در کل دنیا دارد. این سیستم نیاز به حساب بانکی در مقصد ندارد و پس از تبدیل ارز خود به نرخ ارز کشور مقصد، با ارسال یک کد ۱۰ رقمی که به کاربر داده می شود، گیرنده ارز می تواند مبلغ واریزی را دریافت کند. البته این روش به دلیل تحریم های موجود، به صورت مستقیم انجام نمی شود.

مانی گرام (moneygram):

سیستم مانی گرام با سیستم وسترن یونیون تنها یک تفاوت دارد و آن این است که در مانی گرام کارمزد کمتری نسبت به وسترن یونیون پرداخت می شود.

اسکریل (skrill):

اسکریل یک شرکت ثبت شده در بریتانیا است که در زمینه ارائه حساب های ارزی الکترونیک و کسب و کار و تجارت اینترنتی فعالیت می کند. نام قدیم این شرکت مانی بوکرز (money bookers) می باشد. در اسکریل همانند پی پال، کاربران می توانند از طریق کارت اعتباری و حساب بانکی به  حساب خود پول واریز کنند و یا از آن برداشت کنند. احراز هویت برای حساب های اسکریل الزامی است. در واقع اسکریل یک کیف پول دیجیتالی است که به وسیله آن می‌توان دریافت و انتقال وجه آنلاین با امنیت بالا را انجام داد. از مزایای مهم استفاده از خدمات اسکریل این است که کارمزد و هزینه ای برای برداشت از حساب خود ندارد.

پرفکت مانی (perfect money):

پرفکت مانی یک شبکه پرداخت آنلاین است که برخلاف پی پال استفاده از خدمات آن برای افراد ساکن ایران محدود نشده است. این شبکه علاوه بر ارائه خدمات خرید از سایت های خارجی و پرداخت ارزی، برای انجام سایر امور ارزی از جمله حواله بین المللی نیز استفاده می شود. انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر در پرفکت مانی نیازمند پرداخت کارمزد می باشد که در حساب های وریفای نشده بیشتر از حساب های وریفای شده کارمزد کم می شود.

نتلر (neteller):

نتلر یکی از شبکه های پرداخت آنلاین و کیف پول های الکترونیکی است که شباهت زیادی با اسکریل دارد. نتلر یک حساب ارزی واسط است. به این معنا که کاربران در این شبکه می توانند به صورت همزمان چند حساب را مدیریت کنند. به عبارت دیگر، کاربران اطلاعات تمام کارت های ارزی شان را به این حساب وارد می‌کنند و از این حساب برای پرداخت سایت های خارجی استفاده می کنند. نکته‌ی مهم دیگر این است که استفاده از این سرویس در ایران امکان پذیر نیست.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر