حمل و ترخیص کالا
  1400/06/24 

تجارت بین الملل راهی برای گسترش هر چه بیشتر تجارت شماست، اما بعد از اینکه فروش یا خرید خود را انجام دادید، باید به دنبال حمل و نقل و ترخیص آن باشید.

دستیابی سریع محصولات برای جلب رضایت مشتری ضروری است و حمل و نقل بخش مهمی از این فرآیند محسوب می­شود. بنابراین انتخاب شیوه مناسب حمل و نقل نیز بسیار مهم است چرا که انتخاب روش اشتباه باعث می­شود که هزینه فراوانی به شما تحمیل شود. آیا تا به حال فکر کرده­ اید که مزایای حمل و نقل بین المللی چیست و فرآیند آن چگونه است؟

همچنین ترخیص کالا از گمرک مسیرهای مختلف و مراحل چندگانه‌ای دارد. فرایند  ترخیص کالا برای برخی شرکت‌های با تجربه، امری ساده و آسان است. درعین‌حال ممکن است برای دیگران ترخیص کالا از سخت‌ترین بخش‌های یک تجارت باشد. در ادامه به این مباحث میپردازیم.

حمل و نقل بین المللی چیست؟

حمل و نقل بین المللی به معنای انتقال مسافر و یا کالا بین دو کشور است. این دو کشور ممکن است که مرزی زمینی، دریایی یا هوایی داشته باشند. حمل و نقل و توزیع نقش مهمی در تجارت بین المللی دارند. لازم است شرکت‌ها روش صحیح حمل و نقل را برای اطمینان از کارایی و مقرون به صرفه بودن بسته‌های خود انتخاب کنند. عوامل مختلفی وجود دارد که بر تصمیم شرکت در مورد نوع حمل و نقل تأثیر می‌گذارد. این عوامل می‌توانند نیاز تجاری، کشور مقصد و نوع کالا باشند.

 

روش های حمل و نقل بین المللی

جاده، دریا، راه آهن و هوا چهار راه واردات و صادرات هستند. به عنوان اولین قدم شرکت‌ها باید تمام قسمت های پروژه خود را در نظر بگیرند و در مورد آنچه باید توزیع شود از جمله اندازه، وزن و نوع کالاها آگاهی پیدا کنند. به عنوان مثال، برای حمل و نقل مواد غذایی یا میوه، سرعت بسیار مهم است و انتخاب کوتاهترین و سریعترین راه مهم است. هزینه ارسال یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است و به طرفین معامله بستگی دارد. مقصد، قانون کشورها، ارزش کالاها و خطر حمل و نقل، عناصر دیگری هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین کسی که می‌خواهد با حمل و نقل بین المللی تجارت کند، باید کیفیت، هزینه، زمان و شرایط را بسنجد تا انتخاب درستی بکند.

 

انواع روش های حمل و نقل بین المللی :

 • حمل و نقل هوایی
 • حمل و نقل دریایی
 • حمل و نقل جاده ای
 • حمل و نقل ریلی
 • حمل و نقل ترکیبی

                                                                        

مهم ترین مبادی حمل ونقل ایران

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی Imam Khomeini International Airport در ۳۰ کیلومتری تهران، در حوزه اداری و سیاسی شهرستان ری میان بزرگراه تهران- قم در یک سایت ۱۴ هزار هکتاری قرار گرفته‌است. این فرودگاه به‌عنوان جایگزین فرودگاه بین‌المللی مهرآباد طراحی گردید که اکنون در داخل بافت شهر تهران قرار گرفته‌است. فرودگاه امام را شرکت فرودگاه‌های کشور اداره می‌کند و مرکز فعالیت شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی قشم،هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی تابان و هواپیمایی زاگرس است

 

بندر شهید رجائی
مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس از مهم‌ترین بنادر ایران به شمار می‌رود، تخلیه و بارگیری سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن کالا، به تنهایی بیش از ۵۵ درصد صادرات و واردات و ۷۰ درصد ترانزیت بنادر کشور را برعهده دارد. همچنین عملیات ۹۰ درصد کالاهای کانتینری کشور در این مجتمع انجام می‌گیرد. این بندر در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و بیش از ۴۸۰۰ هکتار وسعت (محدوده عملیاتی و پس کرانه)دارد.

 

مهمترین مزایای بندر شهید رجایی

- موقعیت ممتاز جغرافیایی

- مطمئن ترین، مناسب ترین و کوتاه ترین پل ارتباطی با آسیای میانه

- وجود ۵۰ کیلومتر خط ریل در بندر متصل به شبکه بین المللی راه آهن

- کنترل ترافیکی دریایی و هدایت کشتی ها از طریق برج مراقبت و تجهیزات پیشرفته

- ظرفیت پذیرش بیش از ۳/ ۳ میلیون TEU کانتینر درسال

- ظرفیت تخلیه و بارگیری تا پنجاه میلیون تن انواع کالای وارداتی

- کالای صادراتی و ترانزیتی؛ قرار داشتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی INSTC 

 

بندر امام خمینی


بندر امام خمینی در محدوده جغرافیایی شهرستان بندرماهشهر و در جنوب غربی و بخش جلگه‌ای استان خوزستان قرار دارد که در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۸ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳۳ دقیقه شمالی به فاصله ۸۵ کیلومتری شرق آبادان و ۸ کیلومتری غرب بندرماهشهر و ۹۰ کیلومتری شهر اهواز واقع شده‌است. بندر امام خمینی از شرق به بخش مرکزی بندر ماهشهر با فاصله ۸کیلومتری، از جنوب به خورموسی و از شمال به شهر سربندر در فاصله ۳۰ کیلومتری از شمال به رودخانه جراحی محدود می‌شود. از ویژگی‌های اقلیمی آن قرارگیری در سرزمین پرفراز و نشیب ساحلی دریا است که عمق آب ساحل خلیج فارس با این سرزمین به استثناء پیش رفتگی خورموسی کم بوده و از محل راس در امتداد جنوب شرقی امتداد یافته‌است.

بندر امام خمینی یکی از بندرهای استان خوزستان ایران در خلیج فارس است. این بندر با داشتن ۳۸ اسکله فعال به طول ۷ کیلومتر، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران در کالای فله است. اداره کل بنادر و دریانوردی و اداره گمرک استان خوزستان در این بندر واقع شده‌است.

                 
بندر امیرآباد


منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد بعنوان بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر و بندر نسل سوم کشور ، افق جدیدی را در شکوفایی اقتصادی شمال کشور گشوده است. منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در شرق استان مازندران و فاصله ۵۱ کیلومتری مرکز استان قراردارد. این منطقه با دارا بودن اراضی پشتیبانی وسیع برخورداری از زیر ساخت حمل و نقل مدرن چند وجهی، ریلی و کامیون جهت ترانزیت و حمل یکسره کالا و همچنین دسترسی آسان به بازار مصرف کشورهای CIS با جمعیت بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر توانسته نقش مهمی را در ابعاد ملی و منطقه ای ایفا نماید.

 

گمرک سرخس
پایانه مرزی سرخس به‌عنوان یکی از مرزهای مجاز زمینی و معبر رسمی ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای در شمال شرقی‌ترین نقطه ایران اسلامی و در مرز مشترک ایران و ترکمنستان در شهرستان مرزی سرخس و با فاصله ۱۸۶ کیلومتری از مشهد مقدس، همچنین در ۲۷۰ کیلومتری عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان واقع شده است.


ایستگاه سرخس که بزرگترین ایستگاه مرزی ریلی کشور است، در ۱۰ کیلومتری شهرستان سرخس قرار دارد و در واقع پل ارتباطی راه‌آهن اروپا و آسیای میانه است.این پایانه بین سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ پایه‌گذاری شده است و 22 سال از اولین بهره‌برداری از خط آهن سرخس می‌گذرد؛ پایانه مرزی سرخس دروازه‌ای به‌سوی کشورهای حوزه CIS و آسیای میانه شامل ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و همچنین شمال کشور افغانستان است.

از ویژگی‌های پایانه مرزی سرخس قرار گرفتن در بهترین نقطه تلاقی حمل‌ونقلی ایران اسلامی و ترکمنستان و همچنین قرار گرفتن آن در مسیر تاریخی و باستانی جاده ابریشم و همچنین در کریدور حمل و نقلی  شمال- جنوب و شرق به غرب است که از ابعاد مختلف حمل‌ونقلی و استراتژیکی حائز اهمیت است و موقعیت ممتازی را برای رفت‌وآمد توریست‌ها، مبادلات مرزی و حمل‌ونقل در رویه‌های مختلف شامل واردات، صادرات و ترانزیت در دو شکل ترانزیت ورودی و ترانزیت خروجی فراهم کرده است. برای حصول و دستیابی به حداقل زمان تشریفات مرزی امکانات و زیرساخت‌های مناسبی در پایانه مرزی سرخس از جمله سالن مسافری با مساحتی نزدیک به ۲ هزار مترمربع در بین سال‌های ۷۹ تا ۸۱ احداث شد که دارای سه گیت عمومی، ارزیابی و امنیتی بوده و سالن جلسات و تشریفات در طبقه دوم است.


گمرک بازرگان


گذرگاه مرزی بازرگان یا مرز بازرگان از مهمترین نقاط گمرک ایران است و در فاصله یک کیلومتری شهر بازرگان واقع در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این گمرک در سال ۱۳۰۵ ساخته شده است که تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه می‌باشد. نام این گذرگاه از طرف کشور ترکیه مرز گوربولاغ می‌باشد.
همجواری با کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق، استان آذربایجان غربی به ویژه مرز بازرگان را به یکی از مراکز عمده تردد ناوگان حمل ونقل جاده ای کالا و مسافر تبدیل کرده است. این پایانه دروازه اصلی تجارت ایران و اروپا و در واقع یکی از حلقه های اتصال آسیا به اروپا به شمار می رود. بنابراین داشتن مرز مشترک نسبتا طولانی و دارای دسترسی با آنها، موقعیتی ویژه ای برای استان به وجود آورده استاز ویژگی‌های پایانه مرزی سرخس قرار گرفتن در بهترین نقطه تلاقی حمل‌ونقلی ایران اسلامی و ترکمنستان و همچنین قرار گرفتن آن در مسیر تاریخی و باستانی جاده ابریشم و همچنین در کریدور حمل و نقلی 
شمال- جنوب و شرق به غرب است که از ابعاد مختلف حمل‌ونقلی و استراتژیکی حائز اهمیت است و موقعیت ممتازی را برای رفت‌وآمد توریست‌ها، مبادلات مرزی و حمل‌ونقل در رویه‌های مختلف شامل واردات، صادرات و ترانزیت در دو شکل ترانزیت ورودی و ترانزیت خروجی فراهم کرده است. برای حصول و دستیابی به حداقل زمان تشریفات مرزی امکانات و زیرساخت‌های مناسبی در پایانه مرزی سرخس از جمله سالن مسافری با مساحتی نزدیک به ۲ هزار مترمربع در بین سال‌های ۷۹ تا ۸۱ احداث شد که دارای سه گیت عمومی، ارزیابی و امنیتی بوده و سالن جلسات و تشریفات در طبقه دوم است.

 

ترخیص کالا و مراحل آن

 

ترخیص کالا چیست؟

در درجه اول، ترخیص کالا یعنی اظهار کالا به گمرک و خروج کالا از محل گمرک. طبق بند ث ماده ۱ قانون امور گمرکی به خروج کالا از اماکن گمرکی پس از انجام تشریفات گمرکی، ترخیص کالا گفته می‌شود.

از منظر تعاریف، پیوست کلی کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو، ترخیص کالا به مفهوم انجام تشریفات گمرکات ضروری است و انجام  این مراحل اجازه می‌دهد، کالا ورود قطعی شده، صادر شود یا تحت سایر رویه‌های گمرکی قرار گیرد.

در عین حال اصطلاح دیگری تحت عنوان خروج کالا در کنوانسیون کیوتو وجود دارد، که به مفهوم اقدام گمرک است. براساس آن اجازه داده می‌شود کالایی که در جریان ترخیص قرار گرفته است، در اختیار اشخاص ذی‌نفع قرار گیرد.

 

ترخیص کالا از گمرک در ایران

متأسفانه روند ترخیص کالا از گمرک در ایران، یکی از سخت‌ترین مراحل تجارت کالاست. به‌عنوان‌مثال، شاید برای برخی از کالاها، شما به ٤ یا ٥ مجوز مختلف از سازمان‌های مختلف احتیاج داشته باشید و این مسئله این کار را سخت و پرهزینه می‌کند.

بسیاری از مقررات مختلف برای بازرگانان ایرانی دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند و آنها باید هزینه زیادی را صرف کنند تا مراحل ترخیص کالا از  گمرک ایران به پایان برسد.

ایران دارای بندرهای بزرگ و فرودگاه بین‌المللی است که به مردم این امکان را می‌دهد که گزینه‌های زیادی برای واردات و ترخیص کالا از گمرک داشته باشند.

 

اهمیت ترخیص کالا

در زمانی که فرآیند ترخیص کالا صورت می گیرد، یکی از موارد ضروری، تعیین ارزش کالاهای ترخیص شده می باشد. ارزش کالاها از جمله اطلاعاتی است که یک ترخیص کار گمرک و یک تاجر با سابقه باید به آن توجه داشته باشند. در تمامی گمرکات، در مرزهای کشور ارزش کالاها با قیمت های متفاوتی تعیین می شوند (که در سامانه TSC ارزش قابل جستجو می باشد).

 

مراحل ترخیص کالا 

 • تکمیل اسناد و ورود اطلاعات از طریق سیستم EPL
 • پرینت اظهارنامه و دریافت کوتاژ و احراز هویت و تعیین مسیر
 • کنترل وارزیابی کالا
 • اخذ مجوزهای لازم
 • بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس سرویس (مجازی)
 • پرداخت به صندوق و صدورسند ترخیص
 • انبارداری و اجازه بارگیری
 • درب خروج و خروج کالا

 

وظایف ترخیص کار

در وهله اول یک ترخیص کار  باید مورد اعتماد صاحب کالا و شخصی امین باشد.

دریافت هرگونه مجوز در رابطه با صادرات و واردات، مانند: مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیرایرانی به حمل و نقل بین‌المللی خود پرداخته باشند (شامل۱۰% کرایه حمل کالا) تعلق می‌گیرد را شامل می‌شود.

ارائه کلیه فیش‌های پرداختی و هر گونه هزینه انجام شده در گمرک.

یک ترخیص‌کار با تجربه باید اشراف کامل به قوانین امورگمرکی، تعرفه های گمرکی و واحدهای گمرکی داشته باشد و اطلاعات خود را نیز به‌روزرسانی کند.

 

اسناد لازم برای ترخیص کالا

در پنجره واحد تجاری فرامرزی در زمان اظهار کالا در رویه واردات، بارگذاری بارنامه، ترخیصیه، قبض انبار، پرفرما، پکینگ لیست، فاکتور و گواهی مبدا الزامیست و صرفا برای این سه سند، محلی برای بارگذاری در نظر گرفته شده است.

برخی از اظهار کنندگان تمامی اسنادی را که ممکن است کارشناس در زمان بررسی اظهارنامه از آنها مطالبه کند به همراه این سه سند ضروری اسکن و بارگذاری می کنند.

 

اصل اسنادی که باید به اظهارنامه ضمیمه شوند عبارتند از:

الف – کالای ورودی:

 • اسناد خرید
 • اسناد حمل (یا تصویر تصدیق شده سند حمل توسط شرکت حمل و نقل بین المللی)
 • ترخیصیه
 • قبض انبار
   

   

ب - کالای صدوری

قبض انبار (در صورت تحویل کالا به انبارهای گمرکی)

مجوز ارزیابی در خارج از اماکن گمرکی (حسب مورد)

سیاهه فروش (فاکتور (

فهرست عدلبندی (در صورت یکنواخت نبودن کالا) 

گواهی ها و مجوزهای قانونی (در صورت شمول(

تصویر پروانه ورود موقت برای پردازش یا پروانه ورود قطعی برای تعیین مواد وارداتی به کاررفته در کالای صادراتی 

و سایر اسنادی که گمرک در اجرای مصوبات مراجع صلاحیت دار ضروری بداند.

 


 نکات مهم در انتخاب شرکت ترخیص بار

سه ویژگی مهم در انتخاب یک شرکت برای انجام امور ترخیص کالا وجود دارد که در صورت یافتن این ویژگی ها در یک شرکت، می‌توانید با خیالی آسوده انجام امور بازرگانی خود را به آن بسپارید.

مدیریت‌‌، ساختار سازمانی یکپارچه‌‌ و آموزش نیروی متخصص عناصری بسیار مهم هستند و در ماندگاری و رشد هر سازمانی تاثیر بی چون و چرا دارند‌‌. اما موضوع مهم وجود این عناصر با هر شرایطی نیست، چرا که قطعا همه ‌‌سازمان‌ها می‌توانند این شاخص‌ها را دارا باشند. کارکرد شایسته این عناصر نسبت به یکدیگر است که برگ برنده یک مجموعه موفق به حساب می آید . 


نظرات کاربران
ارسال نظر