بسته بندی استاندارد
  1400/05/31 

 

استفاده از بسته بندی مطلوب در شرایط کنونی به دلایل متعدد مانند نقش بسته بندی درحفاظت کالا، تامین ایمنی لازم، اطلاع رسانی و بازاریابی امری الزامی تلقی می شود .عرضه کالاها در بسته بندی های برخوردار از کیفیت بالا و مطابق استانداردهای معتبر، هزینه ای را بر بنگاه ها تحمیل می کند،اما بسته بندی استاندارد مزایای گوناگون نیز دارد مانند استفاده بهینه از فضای وسیله حمل و نقل، تسهیل جابه جایی و حمل و نقل کالاها،جلوگیری از اتلاف وقت در بارگیری، و کاهش هزینه های ناشی از نگهداری و استفاده از تجهیزات مورد نیاز برای انبارداری و... از سوی دیگر، نامناسب بودن بسته بندی کالاهای عرضه شده می تواند به آسیب دیدگی محتویات بسته بندی ها منتهی شود یا توزیع کنندگان،عرضه کنندگان، مصرف کنندگان و سایر افراد دارای تماس با کالاهای مزبور را با افزایش هزینه ها و مخاطراتی مواجه سازد و به بروز خساراتی منجر گردد.

بسته بندی مناسب علاوه بر تسهیل حمل و نقل، می تواند در رضایت مشتری اثر مثبتی بگذارد و حتی منجر به وفاداری مشتریان و تکرار خرید مشتری شود.

بسته بندی چیست؟

 بسته‌بندی به‌عنوان یک سیستم هماهنگ توصیف می‌‌شود که هدف از آن، آماده‌سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار کردن، فروش و مصرف است و معمولا توسط شرکت های بسته بندی صادراتی انجام می شود. در تعریف دیگری بسته بندی، هنر، علم و تکنولوژی به‌ جهت آماده‌سازی کالاها برای حمل و نقل و فروش است. از طرفی، وسیله‌ای جهت اطمینان از سلامت محصول در تحویل به آخرین مصرف‌ کننده در بهترین شرایط با کمترین هزینه است. سه نوع بسته بندی برای کالاها وجود دارد که هر یک از این سطوح دارای اهداف مختلفی بوده و تفاوت هایی با یکدیگر را دارند

انواع بسته بندی حمل و نقل
 ١. بسته بندی اولیه

٢ . بسته بندی ثانویه
٣ . بسته بندی برای حمل و نقل


١_ بسته بندی اولیه :

کالا در این سطح در ظرف مخصوص خود بسته بندی شده و به خریدار عرضه می شود، این نوع بسته بندی از نظر مصرف کننده یک بسته بندی اولیه و برای تولید کننده یک بسته بندی نهائی محسوب می شود؛ هدف از ایجاد این بسته بندی سهولت دسترسی به محصول و نگهداری از آن، توزیع مناسب، رعایت نکات بهداشتی، شناساندن و معرفی محتوای بسته بندی ، در نظر گرفتن عوامل ظاهری، روانی و هم چنین جلوگیری از تغییرات کمی و کیفی کالا می باشد

٢_ بسته بندی ثانویه:
این سطح از بسته بندی بین تولید کننده و توزیع کننده در جریان بوده و برای نگهداری و  یکپارچه کردن برخی از کالاها استفاده می شود.

 

شرایط استفاده از بسته بندی ثانویه
١_بسته بندی بایستی در مدت زمان نگهداری در انبار و محوطه گمرک، مقاوم باشد
٢_نوع کالا و تعداد آن بر روی بسته بندی درج شود
٣_بسته بندی متناسب با حمل و نقل شهری باشد
٤_قابلیت تخلیه و بارگیری بدون نیاز به وجود تجهیزات مکانیکی را داشته باشد

٣_ بسته بندی برای حمل و نقل
هدف از این بسته بندی این است که مشخصات مهم کالا و صفات اصلی آن در فاصله زمانی بین انبارداری، جا بجائی و حمل و نقل، حفظ شده و ازخطرات احتمالی جلوگیری شود. طراحی بسته بندی برای حمل معمولا توسط متصدیان 
حمل و نقل انجام می شود و ارتباطی به خریدار یا فروشنده ندارد، از این بسته بندی تنها برای جا به جائی بار استفاده می شود.

٨نوع بسته بندی برای حمل و نقل وجود دارد که در ٢ گروه مضاعف و ساده دسته بندی می شوند. منظور از بسته بندی ساده همان بسته بندی معمولی و  بسته بندی مضاعف ترکیب کردن بسته های ساده و کوچکتر برای دستیابی به بسته های بزرگتر می باشد که هدف از طراحی آنها، کاهش دادن هزینه حمل و نقل و افزایش سرعت عملیات حمل و نقل است.

وظیفه اصلی بسته بندی چیست ؟

وظیفه اصلی بسته بندی محافظت از محصول است. بسته بندی با برچسب های استاندارد این امکان را به ما می‌دهد تا متوجه شویم چه نوع محصولی داخل بسته قرار دارد و شرایط حفظ و نگهداری آن چگونه است.

نکات مهم یک بسته بندی خوب صادراتی:

- گیرایی و جلب توجه مخاطب:

شکل ظاهری و گرافیک بسته بندی باید به نحوی باشد که خود را از بین انبوهی از محصولات درون قفسه ها به مشتری نشان دهد و مشتری را راغب به خرید خود کند. در این بخش از تیم های طراحی و گرافیک حرفه ای استفاده نمایید. به نحوی می توان گفت قلب تپنده شما بر روی قفسه های فروشگاه های زنجیره ای کشورهای دیگر ابتدا ظاهر بسته بندی و سپس ماهیت و کیفیت کالای شما می باشد. تجربه ثابت کرده است، مشتریان بسته بندی های جذاب و زیبا را سالها در منازل و یا محل کار خود نگه داری کرده و گاها از آن ها استفاده های دیگر می کنند

- معرفی کالا:

یک بسته بندی خوب باید حتی از فاصله نه چندان نزدیک بیانگر ماهیت کالای درون خود باشد. این بخش مربوط به سلیقه و ذوق طراح می باشد. حتما نباید مشتری با نزدیک شدن و خواندن مشخصات محصول متوجه محتویات آن شود این نوعی ضعف محسوب می شود.

-ارائه اطلاعات مناسب و مختصر بر روی بسته بندی:

مشتری بعد از این که برای اولین بار کالایی را انتخاب می کند دنبال مزیت رقابتی کالا و ارزش افزوده های آن کالا نسبت به موارد مشابه می باشد. سعی کنید در بخشی از کالا بصورت پشت سر هم از بالا به پایین و از راست به چپ (برای فارسی زبانان) و از بالا به پایین و از چپ به راست (برای انگلیسی زبانان) این مسائل را درج نمایید.

- سهولت در حمل:

بسته بندی محصول را طوری طراحی کنید که مشتری بعد از خرید آن به سهولت بتواند آن را تا منزل یا محل کار خود حمل کند و از همراه داشتن محصول حس خوبی داشته باشد. گاها طراحی یک بسته بندی آنقدر بی فکر صورت می گیرد که مشکل در حین حمل تا رسیدن به مقصد از خرید مجدد آن محصول و حتی محصولات دیگر آن برند منصرف می شود.

 

-سهولت در استفاده و کاربری:

برای همه ما بارها اتفاق افتاده که نمی توانستیم درب یک قوطی رب یا کمپوت را به سادگی باز کنیم یا حتی باز کردن درب یه خامه کوچک باعث عصبی شدن ما میشد. این ها نقاط ضعف یک بسته بندی در حین استفاده می باشد. یک بسته بندی مناسب باید به راحتی مشتری را هدایت کند تا بتواند بدون آسیب فیزیکی به خود و محصول، بسته بندی را باز کرده و محصول را از آن خارج کند. امروز تمامی بسته بندی ها علاوه بر رقابت در ظاهر در آسان باز شدن هم با یکدیگر در رقابت هستند.

 

-سهولت نگهداری:

اگر کالای درون بسته بندی در یک بار مصرف تمام نمیشود و گاها مشتری در زمان های مختلف و بر حسب نیاز از آن استفاده می کند باید ترتیبی اتخاذ شود که بسته بندی بتواند از کیفیت و ماهیت کالا در بلند مدت مراقبت و محافظت کند.

-بهداشت بسته بندی:

بسته بندی باید بیانگر سلامت و تمیز بودن کالا باشد. منظور تنها داشتن مجوزهای بهداشتی نیست. یعنی علاوه بر این مجوزها بسته بندی حامی سلامت بهداشتی کالا هم باید باشد.

-حفاظت فیزیکی کالا:

بسته بندی باید از کالا در برابر فشار و تکان های حاصله مراقبت کند. پس جنس بسته بندی شما در این مقوله کارآیی پیدا می کند. مثالکالای صادراتی شما نوعی لامپ می باشد. مسئول بسته بندی باید در انتخاب نوع بسته بندی و جنس آن دقت نماید. کوچکترین احمال در انتخاب نوع بسته بندی تضرر نهایی شما را در پیش خواهد داشت

استاندارد جهانی بسته بندی کالا یا پکیجینگ

امروزه صنعت بسته بندی شکل جدیدی به خود گرفته است. بسته بندی دیگر فقط به جذابیت ظاهری و حفظ محصول مربوط نیست، بلکه ویژگی های پایداری، کاربرد پذیری، کاربر دوست بودن و خیلی ویژگی های دیگر هم به آن افزوده شده اند.

رعایت استاندارد بسته بندی و توجه به استاندارد کارتن مورد نیاز آن قدر اهمیت یافته، که استاندارد بین المللی یا ایزو برای آن تعریف کرده اند و در آن نه تنها باید الزامات قانونی را رعایت کند، بلکه باید به حقوق مصرف کنندگان هم پایبند بوده و به آن ها کمک کند تا انتخاب آگاهانه ای داشته باشند.

استاندارد تی سی ۱۲۲ (TC 122)

استاندارد تی سی ۱۲۲ (TC 122) راهنمایی بین المللی محسوب می شود که به تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا اطمینان می دهد بسته بندی آن ها با نیاز های کاربری، استاندارد ها و الزامات جهانی و همین طور حقوق مصرف کنندگان هم خوانی دارند.

البته استاندارد بسته بندی یا همان TC 122 قصد ندارد اصول بسته بندی سنتی را که سال هاست رواج دارد زیر پا بگذارد، بلکه آن ها را رعایت کرده و در عین حال با نیازهای روز جامعه جهانی هماهنگ می کند. چون رعایت استانداردهایی همچون استاندارد کارتن مادر برای حضور در بازارهای جهانی ضروری است.

در ادامه به مهم ترین اهداف استاندارد بسته بندی در دنیا اشاره می کنیم.

رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز بر اساس کاربرد

طبق استاندارد های بین المللی، هر بسته بندی مناسبی این اهداف را دنبال می کند:

  • محافظت فیزیکی از کالا در برابر ضربه، فشار، حرارت، یا حتی در بعضی موارد اکسیژن، بخار آب، گردوغبار و غیره،
  • حفظ کیفیت محصول و کالای داخل بسته و طولانی کردن عمر آن،
  • اطلاع رسانی درباره  مواردی مانند شکل استفاده از محصول، چگونگی حمل و نقل آن، استاندارد های کالا و غیره،
  • بازاریابی کالا و محصول، چون بسته بندی مناسب می تواند برای ترغیب مشتری بالقوه به خرید آن کمک کند،
  • ایمنی آن کالا، چون بسته بندی نقش مهمی در کاهش احتمال از بین رفتن محصول ایفا می کند،
  • سهولت در نگهداری و جا به جایی، یا حتی فروش مجدد آن.

البته انواع متنوعی از بسته بندی ها  وجود دارد و بر همین اساس، ممکن است شکل های مختلفی به خود بگیرند؛ برای نمونه:

  • بعضی کارتن های بسته بندی برای حمل اجسام سنگین کاربرد دارند
  • بعضی دیگر برای جای دادن کارتن های کوچک تر درون خود
  • یا حتی بعضی دیگر برای عرضه خوراکی داخل رستوران، برای مثال پیتزا

 

 

البته بسته بندی ها بر اساس عملکردشان هم به دسته های مختلفی، از جمله اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. از انواع بسته بندی های ثانویه، می توان به کارتن مادر اشاره کرد.

کارتن مادر 

نکات مربوط به استاندارد کارتن مادر

در صنعت بسته بندی به کارتن هایی که بسته های کوچک تر را در خود جای می دهند، کارتن مادر گفته می شود. کارتن مادر از آن بسته بندی هایی است که اکثر قریب به اتفاق صنایع به آن نیاز دارند و باید توجه ویژه ای به رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز برای حمل اقلام سنگین تر و برای مسافت های طولانی تر داشته باشند.

شما به عنوان تولیدکننده یا عرضه کننده کالا، هر کالا و محصولی که داشته باشید، باید پس از بسته بندی تکی، آن ها را دسته دسته کرده و درون کارتن مادر قرار دهید. این شکل بسته بندی خروج کالا از انبار را سامان دهی کرده و حمل آن به مقصدهای دور و نزدیک را آسان تر می کند.

رعایت استاندارد کارتن مادر ضمن اهمیت آن در حمل ونقل کالا، برای عرضه آن در بازارهای جهانی هم نقش مهمی ایفا می کند. رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز در بسته بندی های حجیم، به خودیِ خود تبلیغات خوبی برای کالای موردنظر محسوب می شود و چه بسا توجه نکردن به آن، باعث روی برگرداندن مصرف کنندگان در بازارهای پررقابت خارجی شود.

کارتن مادر اگر طبق استاندارد کارتن مادر طراحی شده باشد، باید دربردارنده حداقل دو لایه مقوا، دو لایه فلوتینگ، پوستر و سلفون حرارتی یا چسبی باشد. کارتن مادر با توجه به میزان مقاومت آن، هم به صورت سه لایه و هم پنج لایه تولید می شود.

جمع بندی

رعایت استاندارد کارتن مورد نیاز و بسته بندی، آن قدر اهمیت دارد که برایش ایزو تعریف کرده اند. ایزو TC 122 راهنمایی بین المللی است که به تولیدکنندگان کالا اطمینان می دهد بسته بندی آن ها با نیازهای کاربری، استانداردها و الزامات جهانی هم خوانی دارند.

طبق استاندارد بین المللی ، هر بسته بندی مناسبی اهدافی از قبیل محافظت فیزیکی از کالا ، حفظ کیفیت محصول ، کمک به بازاریابی کالا ، حفظ ایمنی کالا و سهولت در حمل و نقل را دنبال می کند. در نهایت گفتیم که کارتن مادر ، از آن جایی که برای حمل اقلام بیشتر و معمولا در مسافت های طولانی تری به منظور توزیع یا صادرات به کار می رود، باید دو لایه مقوا و دو لایه فلوتینگ داشته باشد.


نظرات کاربران
ارسال نظر