انتقال ارزی حواله به کشور چین
مصطفی ریحانی   1400/05/12 

ارسال حواله یوآن به چین

 

روش‌های گوناگونی برای جابه‌جایی وجوه نقدی به کشورهای دیگر وجود دارد که هرکدام دارای مزایا و معایب متعددی هستند. حواله‌ی ارزی یکی ازروش‌های ارسال پول بین چند کشور است. به این معنا که شما یک دستور پرداخت صادر می‌کنید تا یک بانک یا مؤسسه مالی، مبلغ مورد نظر شما را از طریق یکی از بانک‌های کارگزار خود در کشوری دیگر، به حساب فردی در خارج از کشور منتقل کند.

یکی از پر طرفدارترین حواله‌ها در اقتصاد امروز ایران، حواله یوآن است. به دلیل گسترش تجارت و خرید و فروش با کشور چین و همچنین به دلیل تحریم‌های اقتصادی و کاهش مبادلات دلاری و یورویی، تجار و خریداران ترجیح می‌دهند که در مبادلات خود با این کشور، برای ارسال پول به چین از طریق ارسال حواله یوآن به چین اقدام نمایند. امروزه یوآن در روابط بین المللی نقش مؤثری را بازی می‌کند به طوری که خریداران بسیاری در جهان ترجیح می‌دهند برای خرید کالا از کشور چین به‌جای دلار از حواله یوآن استفاده کنند. به خصوص برای تاجران ایرانی این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است. به این دلیل که تحریم‌های اقتصادی آمریکا موجب افزایش زمان و هزینه‌ی جابجایی‌های مالی شده است. به علاوه در جابه‌جایی یوآن احتمال مسدود شدن تراکنش و بلوکه شدن چند ماهه‌ی پول وجود ندارد.

با استفاده از حواله ی یوآن نیازی به داشتن حساب بانکی در کشور چین و یا استفاده از کارت‌های بین المللی مانند مستر کارت نیست؛ و شما می‌توانید به راحتی از طریق یکی از مؤسسات مالی و صرافی ها مجاز یا افراد مورد اعتماد ارائه‌ی خدمات مالی بین المللی اقدام به ارسال یوآن فوری به چین نمایید.

افراد مختلف در ایران ممکن است به دلایل مختلف نیاز به انتقال پول به کشور چین داشته باشند. با توجه به شرایط فعلی و محدودیت انتقال پول ممکن است این افراد دچار مشکل شوند. همچنین برای خریدهای با هزینه‌ی بالا نیاز به انتقال مبالغ بالاست که انتقال آن با روش‌های عادی امکان پذیر نیست. در این زمینه مواردی حائز اهمیت است که قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

اعتماد

وقتی حرف پول در میان باشد مهم‌ترین مسئله، اطمینان است. مؤسسات گوناگونی در حال حاضر در ایران و امارات بصورت صرافی مجاز یا حتی غیر مجاز به انتقال وجوه نقدی از جمله حواله یوآن مشغولند، اما عملکرد همه‌ی آن‌ها شفاف و صحیح نیست. در برخی موارد، این مؤسسات اقدام به ارسال حواله‌ی سیاه ( پول بدون پشتوانه و ماخد درامد پول و غیر قابل پیگیری ) می‌کنند تا این انتقالات به صورت شفاف از حساب مبدأ به مقصد انجام نشود. با این کار درواقع اقدام به پولشویی و فرار مالیاتی می‌کنند که در کشورهای مختلف ازجمله چین جرم بسیار سنگینی است و ممکن است منجر به بلوکه شدن پول و بسته شدن حساب‌های همه‌ی طرفین ازجمله مشتری گردد. پس بهتر است از خدمات مؤسساتی استفاده کنید که عملکرد شفافی دارند و می‌توانند با ارتباطات سالم و مؤثر، پول مورد نظر شما را به بهترین بانک‌های چین برای ارسال حواله یوآن مانند بانک کشاورزی چین، بانک توسعه چین، بانک چین، پینگان بانک و سایر بانک‌های رسمی‌کشور چین منتقل کنند. کلیه‌ی حواله‌هایی که توسط گروه تجاری CDI صورت می‌گیرد، از حساب‌های این گروه در بانک‌های رسمی چین پرداخت می‌شود به همین دلیل این انتقال کاملاً امن بوده و خطر بلوکه شدن دارایی مشتری وجود ندارد. به علاوه جابه‌جایی مالی در حساب‌های ناشناس افراد نیز که توسط برخی مؤسسات غیر مجاز انجام می‌گردد، خطر سرقت وجه را به وجود می‌آورد که در بهترین حالت اگر مؤسسه جبران خسارت را برعهده بگیرد، این کار زمان زیادی نیاز خواهد داشت. از سال 2020 با توجه با قوانین و سیاست های جدید چین و پیگیری مستمر منشا ورودی پول ها از سایر نقاط جهان نوع حواله های ارزی کشور چین به چهار نوع نقسیم شد که عبارتند از :

  1. حواله های معمولی : این نوع انتقال پول معمولا قابل پیگیری نیست و احتمال بلاک شدن حساب در چین بسیار بالاست و از همین رو از قیمت بسیار پایینی برخوردار می باشد و در صورت بلاک شدن حساب ، شخص چینی مبلغ را به هیچ عنوان قبول نمی کند و باید یک بار دیگر این پول را انتقال دهید .

  2. حواله های پاک : این نوع پول ها معمولا از منشا مشخص پول واریز می شود و تمام مدارک ان هم موجود می باشد و در صورت بلاک شدن حساب معمولا بعد از 3 روز کاری حساب دوباره باز می شود و یا اینکه میتوانید مدارک را برای پیگیری در پلیس و بانک چینی ارسال کنید و بهد از یک دوره پیگیری احتمال برگشت پول به حساب فروشنده کالا بسیار زیاد است و معمولا این حواله از لحاظ قیمت در بازار  و صرافی ها کمی از حواله های معمولی بالاتر است .

  3. حواله سفید و تضمینی  : این نوع حواله ها و با توجه به مشکلات حواله های قبلی در سال 2021 بشدت رشد پیدا کرده این حواله ها کاملا با منشا ارز مشخص و معمولا از صادرات محصولات تامین می گردد و بیشتر از ارز صادراتی ، صادر کنندگان کشورمان و یا دولت تامین میگردد و در صورت مشکل معمولا خود صرافی یا بانک تامین ارز پیگیری میکند و این پول در فاصله بسیار کوتاه به حساب تامین کننده کالا وصول می گردد و معمولا با اختلاف بیتر از حواله های قبلی در بازار یافت می شود ، که برای دوستانی که ثبت سفارش ندارند پیشنهاد میگردد از این حواله ها استفاده کنند .

  4. حواله های نیمایی : این حواله از طریق سیستم بانکی و بعد از انجام عملیات ثبت سفارش و واریز پول ریالی به حساب بانک مرکزی و از ارز صادراتی کشور تامین میگردد و با توجه به اینکه این پول بین دولت و از طریق بانک انتقال میابد ، هیچ گونه مشکلی ندارد و برای واردات قانونی و از طریق سیستم بانکی کشور از این ارز میتوان استفاده نمود .

 

 

 

زمان حواله یوان به چین

 

در تجارت یکی از فاکتورهای اساسی در موفقیت و ایجاد حس اعتماد میان طرفین معامله، زمان است. شما حتی اگر اقدام به خریدهای خرد و شخصی از کشور دیگر کرده باشید نیز لازم است تا پول معامله را به موقع به فرد مورد نظر تحویل دهید تا ارتباطات آتی شما خدشه‌دار نشود و محصول مورد نظرتان نیز به موقع به دستتان برسد. در این شرایط ارسال یوآن فوری به چین می‌تواند این نقل و انتقال را در زمان کوتاه‌تری انجام دهد. متأسفانه در برخی موارد به دلیل عدم شفافیت و جابه‌جایی بیش از اندازه‌ی پول برای مقاصد نادرستی همچون پول‌شویی و احتمالاً مشکلات اعتباری این مؤسسات، زمان بسیاری هدر رفته و صرف جابه‌جایی بی‌مورد پول می‌شود. درصورتی‌که مؤسسه مورد نظرتان فرآیندهای خود را به‌صورت شفاف و قانونی انجام دهد، انتقالات مالی به‌صورت صحیح و در حداقل زمان ممکن صورت می‌گیرد. به علاوه زمان مورد نیاز برای انجام حواله‌ی یوآن نسبت به سایر ارزها بسیار کمتر و انتقال سریع‌تر است.

هزینه‌ حواله یوان به چین

هزینه‌ی ارسال حواله یوآن به چین در شرایط و مؤسسات گوناگون متفاوت خواهد بود و به عنوان کارمزد خدمات و به صورت درصدی از کل مبلغ حواله محاسبه می‌شود. با افزایش مبلغ انتقال، این کارمزد کمتر می‌شود. باید در نظر داشت که یکی از مزایای حواله یوآن کارمزد پایین آن نسبت به سایر ارزهاست به طوری‌که کارمزد انتقال حواله‌های دلار، یورو و پوند در حدود 2 تا 5 برابر یوآن است.

 

و در پایان

 

درصورتی که به دلایل تجاری، خریدهای آنلاین و سفارشی، تحصیل در دانشگاه‌های چینی و دلایل دیگر نیاز به ارسال پول به چین دارید، یکی از روش‌های انتقال پول به این کشور، حواله یوآن خواهد بود. درصورتی که برای این انتقال ارزی از مؤسسات معتبر کمک بگیرید، این موارد با صرف زمان و هزینه‌ی بسیار پایین و با امنیت بالا به حساب مورد نظر شما منتقل خواهد شد. به همین جهت توصیه می‌شود پیش از اقدام به انتقال وجوه خود، ابتدا درمورد مؤسسات مالی که خدمات ارسال حواله یوآن به چین انجام می‌دهند مطالعه نمایید و درمورد مجوزات و سابقه‌ی آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید. به علاوه نحوه‌ی انتقالات مالی توسط این مؤسسات بسیار حائز اهمیت است. درصورتی که موسسه‌ی مالی از روش کار با حساب‌های کثیف برای نقل و انتقالات مالی استفاده کند، احتمال ایجاد اخلال در این انتقال و یا حتی بلوکه شدن پول شما وجود دارد. پس توصیه می‌شود پیش از اقدام به ثبت درخواست حواله ابتدا از وجود حساب‌های شفاف و ارتباطات مناسب مؤسسه با بانک‌های کشور مبدأ اطمینان یابید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر