اخذ مجوز صادرات
  1400/06/24 

 تمام مراحل اخذ مجوز صادرات یک کالا و فروش آن در کشورهای دیگر  نیازمند تخصص و تجربه بالایی است و باید بازار هدف و فروش محصول خود را پیدا کنید و تسلط کافی بر روی قوانین موجود در هر کشوری داشته باشید. باید   برای اخذ مجوز صادرات از مسیرهای موجود آگاه باشید و مجوز هایی که برای صادرات نیاز است را آماده نمایید.

انواع صادرات

صادرات مستقیم

 این شیوه از صادرات برای تجاری مناسب است که صادرات آن‌ها به میزانی افزایش یافته که می‌توانند هزینه‌های شرکت صادراتی خود را از مبدأ تا مقصد برعهده بگیرند؛ به بیانی دیگر، بازاریابی، یافتن مشتری برای کالای صادراتی، تعیین کانال‌های توزیع کالا و… را خود انجام دهند. معمولاً این دسته از صادرکنندگان، علاوه بر نمایندگان صادراتی، دارای نماینده‌ی فروش سیار، شعبه‌ی فروش در خارج از کشور مبدأ، دفتر صادراتی در داخل کشور و… هستند.

 

صادرات غیرمستقیم

 صادرات غیرمستقیم، در اصطلاح، بیشتر در میان تازه‌کاران عرصه‌ی صادرات رایج است؛ یعنی آن بخش از صادرکنندگانی که سرمایه‌ی کمتری دارند و نمی‌توانند از عهده‌ی استخدام فروشندگان و بازاریابان و همچنین اجرای قراردادهای مختلف در خارج از کشور برآیند. این مدل از صادرات ریسک سرمایه‌گذاری کمتری دارد.

 

بررسی مجوز برای صادرات

دریافت مجوز اقدامی مهم در فرآیند صادرات کالا، پیش از اینکه بتوانید چیزی را صادر کنید، باید از لزوم اخذ مجوز از مراجع مرتبط پیش از حمل کالا، مطلع باشید. در اغلب موارد، قوانین و مقررات صادرات تقریباً صریح‌اند، تلاش برای درک صحیح الزامات، پیش از آنکه وقت بسیاری را صرف صادرات محصولتان کنید، اقدام درستی خواهد بود.

صادرات به چیزی اطلاق می‌شود که از یک کشور به طور مثال ایران به هر مقصد خارجی فرستاده می‌شود. این موارد ممکن است کالا، محصول، نرم‌افزار کامپیوتری و یا حتی یک فناوری باشد. شیوه حمل این کالاها به سایر کشورها از طریق کشتی، هواپیما، پست و… اهمیتی ندارد، صادرات می‌تواند تعدادی نقشه باشد که از طریق نمابر ارسال شده است، نرم‌افزاری باشد که از یک پایگاه اینترنتی دریافت یا به آن ارسال شده یا اطلاعاتی که از راه پست الکترونیکی منتقل شده است. تمامی این موارد صادرات تلقی می‌شوند و مشمول الزامات اخذ مجوز صادرات خواهند بود.

 

اخذ مجوز صادرات جزء اولین قدم‌های اساسی و مهم در صادرات است. ابتدا ممکن است پیچیده و گیج کننده به نظر برسد؛ ولی در اغلب موارد، فرایندی بسیار ساده و صریح است. یک محصول صادراتی فقط در یکی از گروه‌های زیر قرار می‌گیرد.

 • بدون نیاز به مجوز صادرات
 • نیازمند مجوز صادرات ارزیابی شده

 

مجوزهای صادرات کالا

مجوزهای صادرات، یکی از مدارک لازم  و بسیار مهم جهت صادرات کالا است. به صورت کلی کالاهای صادراتی با توجه به مجوز صدور به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 

 1. کالاهای مجاز: این نوع از کالا، اجناسی هستند که صدور آنها با رعایت کردن ضوابط قانونی، نیازمند کسب مجوز نیست. منظور از ضوابط، آن دسته از قوانینی است که رعایت آنها برای صادرات برخی از کالاها ضرورت دارد. این نوع از قوانین شامل ضوابط استاندارد، گواهی بهداشت انسانی، دامی و نباتی می‌شود.
 2. کالای مشروط: این نوع از کالا، شامل اجناسی می‌شود که صادرات آنها با کسب مجوز، انجام می‌شود. با اعلام موافقت وزارتخانه‌های مربوطه که موافقت کلی نامیده می‌شوند، بعد از ابلاغ به گمرک، توسط وزارت بازرگانی برای صادرات کالاهای موضوع موافقت، با مراجعه متقاضی به وزارتخانه یا سازمان مربوط جهت دریافت مجوز موردی، نیاز نخواهد بود.
 3. کالاهای ممنوعه صادراتی: کالاهای ممنوعه صادراتی ، اجناسی هستند که صدور آنها به موجب قانون ممنوع است. دولت می‌تواند با توجه به شرایط خاص زمانی و با رعایت کردن قوانین مربوط، صدور این نوع کالا را ممنوع کند.

شرایط، اسناد و مجوزهای صادرات کالا

شرایط، اسناد و مجوزهای صادرات کالا  از جمله مواردی هستند که برای شروع و راه‌اندازی صادرات کالا حتما باید از آن‌ها مطلع باشیم چرا که باید با داشتن اطلاعات کافی دست به انجام چنین اقداماتی زد تا بتوان در کنار به دست آوردن سود اقتصادی بازارهای هدف را نیز شناسایی و آینده‌ی کسب‌و‌کار را تضمین نمود.

اسناد و مدارک لازم برای صادرات کالا مواردی هستند که برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار صادراتی باید به آن‌ها توجه ویژه داشت. اسناد و مدارک لازم جهت صادرات کالا عبارتند از:

۱- دریافت کارت بازرگانی معتبر به نام صادر کننده.

کارت بازرگانی، مجوزی است که به دارنده‌ی آن اعم از شخص حقیقی یا حقوقی به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات ، اجازه داده می‌شود به امر تجارت خارجی بپردازد .بر اساس مقرراتی که در حال حاضر در دست اجراست اعتبار کارت بازرگانی از تاریخ صدور یکسال است. برای شروع فرآیند گرفتن کارت بازرگانی ابتدا باید به وب‌سایت اتاق بازرگانی استان خود مراجعه کنید.

 

۲- دریافت مجوز صدور (در صورتیکه برای صدور کالای مورد نظر، توسط وزرات بازرگانی موافقت کلی اعلام نشد باشد.مثلا ۱۲ قلم کالایی که نیاز به صدور مجوز داشته‌اند عبارتند از: روغن نباتی، شیر، انواع کود شیمیایی، سیمان خاکستری، انواع واکسن دام، ضدعفونی‌کننده، کمباین ۹۵۵، تراکتور ۳۹۹ تک و جفت دیفرانسیل، لاستیک ماشین‌آلات سنگین، آرد، نان، مواد مخدر، اقلام دامی‌ یا نباتی که جنبه ذخایر ژنتیک یا حفاظت محیط زیست دارند، صادرات ماشین‌آلات خط تولید، هر نوع چوب خام، ۵۱ قلم محصولات پتروشیمی‌، حلال‌ها و روغن موتور، نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های سرچاهی و پالایشگاهی) کالاهای مذکور نیاز به مجوز صدور داشته‌اند. پس مجوز صدور هم جزو اسناد و مدارک لازم جهت صادرات کالا است.

۳- اخذ گواهی بهداشت و قرنطینه ( دامی ، نباتی – حسب مورد (

گواهى بهداشت نباتى، گواهی است که به عنوان سند سلامت بهداشتی نباتات در دنیا شناخته می‌شود و در کشورهای مختلف توسط سازمان‌های متبوع کشاورزی صادر می‌شود و همینطور گواهی بهداشت دامی : که طبق ماده ۷ قانون دامپزشکی کشور ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه دار، اسپرم دام، فرآورده‌های خام دامی، داروها، واکسن‌ها، سرم‌ها و مواد بیولوژیکی، مواد ضدعفونی، سموم دام‌پزشکی، مواد غذایی متراکم، مکمل غذای دام و داروهایی که برای ساختن مواد نامبرده موردنیاز است باید با سازمان دامپزشکی کشور صورت گیرد.

 

۴- گواهی استاندارد ( در صورتی‌که کالا مشمول مقررات اجباری استاندارد صادراتی باشد(

از دیگر اسناد و مدارک لازم جهت صادرات کالا ،گواهی استاندارد است که با مراجعه به لینک بالا می‌توانید از فهرست کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری، مطلع شوید.

۵- گواهی انرژی اتمی که به این مجوزها، گواهی‌های مرسوم نیز گفته می‌شود.

در مواردی که کالای صادراتی مواد غذایی یا انواع قراضه‌های فلزات و … باشد ارائه گواهی سازمان انرژی اتمی کشور ضروری است.

۶- تهیه صورت عدل‌بندی (Packing List)در صورتی‌که کالا گوناگون باشد.

زمانی که تنوع بسته‌بندی و یا اینکه محتویات بسته‌ها مغایر و یا مختلف باشند، ارائه‌ی لیست عدل‌بندی به گمرک ضروری می‌شود. در غیراین‌صورت گمرک مکلف است کلیه بسته‌ها را باز نموده و بازرسی نماید). پس صورت عدل‌بندی هم از جمله اسناد و مدارک لازم جهت صادرات کالا است.

۷- شناسنامه فرش (که فقط برای فرش دستباف کارایی دارد(

اسناد معرفی شده در ادامه برای صادرات کالا ضروری نیست؛ اما اگر از طرف کشور مقصد مطالبه شود باید ارائه گردد: گواهی مبدا، کارنه تیر، سیاهه خرید، بارنامه حمل و گواهی بازرسی.

 

اسناد و مدارک غیرضروری برای اخذ مجوز صادرات

اسنادی هستند که تنها درصورتی مجبور به ارائه‌ی آن‌ها هستید که کشور مقصد مطالبه آن را داشته باشد؛ این اسناد عبارتند از گواهی مبدأ، کارنه‌تیر 

 • فاکتورخرید، بارنامه و گواهی بازرسی کالا نیز از جمله اسناد و مدارک غیرضروری است.
 • پس از اخذ مجوز صادرات کالا، حال نوبت به اظهار کالای صادراتی به گمرک می‌رسد. در این مرحله، صادرکننده میتواند کالای خود را با دردست‌داشتن مدارک لازم به گمرک حملکرده و اظهارنامه‌ی صادراتی یا خروجی خود را از آن سازمان اخذ کند.
 • از دیگر نکات مهم در صادرات کالا، بیمه کردن محموله‌ی صادراتی و عقد قرارداد با یک شرکت حمل و نقل معتبر است. بهتر است قبل از این مرحله، مؤسسه‌ی صادراتی شناخت کافی از شرکت‌های معتبر حمل کالا به‌دست‌آورد.
 • اقدام بعدی برای انجام صادرات، دریافت گواهی بازرسی است. معمولاً خریداران و فروشندگان با یکی از مؤسسات بازرسی کالا که اکثراً بین‌المللی هستند، قرارداد می‌بندند تا این گواهی صادر شود.
 • گرفتن گواهی مبدأ و صدور پیش‌فاکتور از دیگر گام‌های مهم در صادرات کالا محسوب می‌شود. در این مرحله فاکتور فروش مبدأ توسط صادرکننده کالا صادر می‌شود و به تأیید اتاق بازرگانی می‌رسد؛  اتاق بازرگانی پس از رؤیت این فاکتور، بارنامه‌ی حمل و پروانه‌ی گمرکی کالا را صادر می‌کند.
 • در مرحله‌ی پایانی، شرکت حمل و نقل جواز خروج کالا را از صادرکننده‌ی کالا دریافت کرده و آن را پس از بارگیری به کشور مقصد حمل می‌کند.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر