آشنایی با کارگو
  1400/06/04 

آشنایی با کارگو

اگر به اطراف خود نگاهی کرده باشید، صدها کالای مختلف می­بینید که ساخت کشور ایران نیستند. از آن جایی که بسیاری از این کالاها به صورت عمده تهیه می­شوند، شاید برای شما سوال پیش بیاید که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر به ایران آمده­اند؟ امروزه راه­های مختلفی برای جا به جایی بار در دنیا وجود دارد که هر کدام از این روش­ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به عنوان مثال یکی از این راه‌ها استفاده از کشتی برای جا به جایی بار است. جا به جایی بار توسط کشتی علیرغم ایمن بودن و هزینه کم، یک عیب بزرگ دارد و آن مدت زمان طولانی حمل بار است. روش دیگری که این مشکل را حل کرده، نوع خاصی از حمل و نقل هوایی   است. برای درک بهتر این نوع حمل بار باید بدانید که کارگو چیست.

کارگو چیست؟

تعاریف مختلفی برای کارگو وجود دارد و در کشورهای مختلف ممکن است این عبارات معناهای مختلفی داشته باشد. در صنعت حمل و نقل و بازرگانی خارجی هر کس بسته به نوع فعالیت خود از این کلمه برداشت خاصی می‌کند. به عنوان مثال کارگو را در کشوری چون آمریکا چنین تعریف می­کنند: تمامی مواد، کالاها، مصالح،مال التجاره اعم از چهارپایان، لوازم شخصی مسافران، اجزا و قطعات لوازم خودرو، نامه و حتی چمدان های همراه مسافر که به صورت حمل و نقل دریایی ، هوایی و یا زمینی حمل می شود و دارای بارنامه هوایی، دریایی و زمینی و یا دارای هرگونه رسید حملی از شرکت حمل کننده است را کارگو می­نامند.

 

اگر بخواهیم به زبان ساده کارگو را تعریف کنیم، باید بگوییم که کارگو روش حمل باری است که در آن یک یا چند کالا از طریق هواپیماهای غیرمسافربری و تجاری به نقاط مختلف دیگر فرستاده می­شوند. در واقع کارگو در ایران بیشتر به نوع هوایی این نوع حمل بار اطلاق می‌شود.

 

چه کالاهایی برای کارگو مجاز هستند؟

مطمئنا آگاه هستید که برای همه کالاها نمی توان از کارگو استفاده کرد.مراجع قانونی در هر کشور با توجه به سیاست های خاص آن کشور ورود برخی از کالاها را غیرمجاز می دانند.استفاده از کارگو برای این دسته از کالاها موجب توقیف آنها و مجرم شناخته شدن شما می شود.برای مثال مسائل اجتماعی و فرهنگی می تواند باعث ممنوع شدن ورود کالاهایی مثل اسلحه و مشروبات الکلی باشد.حتی ورود برخی از کالاها برای یک بازه زمانی مشخص ممنوع می شود مثل واردات خودروهایی با قیمت بالای ۴۰ هزار دلار که در سال ۹۸ برای زمان کوتاهی در ایران ممنوع شد.

تعدادی از کالاها نیز ممنوعیت ورود به کشور را ندارند ولی باید برای ورود آنها مجوزهای قانونی را اخذ کنید.شرکت های کارگو در این زمینه وظیفه ای ندارند و خود شما باید برای دریافت این مجوزها اقدام کنید.

گاهی شرکت های کارگو به دلیل سیاست های کاری خود از انجام برخی خدمات سر باز می زنند مثل حمل مایعات یا حیوانات زنده که بیشتر شرکت های ارائه دهنده خدمات کارگو این خدمات را انجام نمی دهند ولی کالاهایی مثل لوازم دیجیتالی،انواع خوراکی،لباس و دیگر کالاهای وارداتی که مانند آنها را به راحتی می توان با سیستم کارگو به کشورهای مختلف،منتقل کرد.

 

مراحل کارگو

حال که دیدیم کارگو چیست و چه کالاهایی برای کارگو مجاز هستند  به سراغ مراحل کارگو برویم. فرآیند انجام کارگو چندان دشوار نیست. در ابتدا باید به یکی از شرکت­های خدمت دهنده مراجعه کنید و مشخصات دقیق کالاهای مربوطه را به آن­ها اعلام کنید. سپس این شرکت هزینه کارگو را به شما اعلام خواهد کرد. پس از این که بر سر قیمت به توافق رسیدید، مدارک و مشخصات کالاها را به شرکت تحویل خواهید داد و اجناس را نیز برای آن­ها ارسال خواهید کرد.

شرکت خدمت دهنده کالاهای موردنظر را بسته بندی خواهد کرد. شما می­توانید با بازدید از وضعیت بسته بندی کالاهای خود، از سالم ماندن آن­ها در حین سفر هوایی اطمینان حاصل کنید. پس از این که هزینه­ها را نیز به شرکت خدمت دهنده کالا ارسال کردید، فرآیند انجام کارگو شروع خواهد شد. بارها از طریق هواپیمای باری موردنظر به مقصد می­رسند. در کشور مقصد کالاها تحت نظارت اداره گمرک خواهند بود. شما باید به گمرک مراجعه کنید و این کالاها را با ارائه مجوزهای دریافت شده (مانند بارنامه، فاکتور و غیره) از سوی شرکت خدمت دهنده کارگو اقدام به تحویل کالا کنید.

پس از این که کالاها تحت نظارت گمرک قرار گرفتند، شرکت انجام دهنده کارگو مسئولیتی در زمینه آسیب به کالا بعد از این مرحله به عهده نخواهد گرفت و پس از این که کالا را از گمرک دریافت کردید، گمرک نیز مسئول خرابی کالای شما نیست و کنترل کامل آن کالا در اختیار شما قرار دارد. تنها اگر در جریان سفر خسارتی به کالای شما وارد شد، شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو خسارت آن را می­پردازد.

عوامل موثر بر هزینه کارگو

حال که دیدیم کارگو چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می­گیرد، بهتر است که به عوامل موثر بر کارگو نگاهی بیاندازیم چرا که هزینه در این روش حمل بار به دلایل مختلف، مسئله­ای مهم محسوب می­شود و درک اشتباه از این مسئله باعث می­شود که میلیون­ها تومان ضرر به شما برسد.

 

وزن و ابعاد

بدون شک اولین عامل موثر بر هزینه کارگو، وزن کالای شما است که مهمترین آن نیز هست. هر چقدر که وزن کالای شما بیشتر باشد، هزینه کارگو بیشتر خواهد بود و هر چقدر کالای شما سبک­تر باشد، پول کمتری باید برای این نوع حمل بار بپردازید. مولفه دیگری که در هزینه این نوع روش حمل موثر است، ابعاد کالا است. ابعاد نیز اثری مشابه به وزن روی هزینه کارگو دارد. هر چقدر که ابعاد کالای موردنظر شما بزرگتر باشد، هزینه بیشتری باید برای کارگو بپردازید. اندازه کالاها و چگونگی محاسبه ابعاد و تاثیر آن در قیمت در هر شرکت حمل بار هوایی متفاوت است.

فاصله هوایی

عامل مهم دیگری که روی قیمت کارگو اثر دارد، فاصله هوایی بین کشور مبدا و مقصد است. بدیهی است که فاصله هوایی با فاصله زمینی کاملا متفاوت است و دو کشور ممکن است که فاصله زمینی کمی داشته باشند ولی فاصله هوایی آن‌ها به دلیل نبود مسیرهای مستقیم، طولانی باشد و یا حداقل بیشتر از فاصله زمینی باشد. بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات و واردات تازه کار هستند، این مسئله را در نظر نمی­گیرند و متحمل ضرر زیادی خواهند شد.

نوع کالا

شاید برای شما سوال که ارتباط نوع کالا با هزینه کارگو چیست. در بسیاری از کشورها قیمت­های متفاوتی برای هزینه کارگو تعیین می­شود. به عنوان مثال کالاهایی که در برابر ضربه حساس هستند ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند. این تفاوت قیمت هم ممکن است توسط نهادهای دولتی تعیین شود و هم ممکن است که شرکت­های ارائه دهنده خدمات کارگو چنین تفاوت قیمتی را ایجاد کنند.

قوانین کشور مبدا و مقصد

علاوه بر مسئله مسافت، قوانین کشورهای مبدا و مقصد نیز روی هزینه کارگو تاثیر دارند. به عنوان مثال در برخی کشورها برای همه اجناس مقدار معینی از مالیات برای هر سفر کارگو در نظر گرفته می­شود. در برخی کشورها نیز این تعرفه برای کالاهای مختلف، متفاوت است. هزینه­ های دیگری نیز ممکن است برای این حمل و نقل هوایی در نظر گرفته شود. بهتر است که برای فهم دقیق این مبالغ و آمارها از شرکت­هایی که در این زمینه فعالیت دارند مشاوره بگیرید تا این قیمت­ها را به شما اعلام کنند.

شرکت خدمت دهنده

بدون شک شرکت یا ایرلاینی که قرار است کارگو را برای شما انجام بدهد، یک نرخ به خصوص دارد. برخی از ایرلاین­ها به دلیل سابقه، اعتبار و کیفیت خدمات برند خود قیمت بالاتری نسبت به سایر ایرلاین­ها دارند. بهتر است که پیش از انجام کارگو به میزان بودجه خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید بهتر در زمینه انتخاب شرکت خدمت دهنده کارگو تصمیم گیری کنید

 

چه زمانی شرکت خدمات دهنده موظف به پرداخت خسارت است؟

فقط در صورت خسارت دیدن کالا حین سفر شرکت به شما خسارت می پردازد و بعد از اینکه اداره گمرک کالای شما را تحت نظر قرار داد، شرکت به هیچ عنوان مسئولیتی در قبال آسیب به کالا ندارد و بعد از دریافت کالا از گمرک کنترل آن به شکل کامل برعهده شماست و اداره گمرک مسئولیت خراب شدن کالای شما را ندارد.

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر