اصطلاحات رایج در حمل بار بین المللی با کانتینر
  1400/06/17 

حمل کالاها با کانتینر یکی از مرسوم‌ترین روش‌های حمل بار و کالا در سیستم‌های حمل و نقل بین المللی است. بسیاری از افرادی که در زمینه حمل و نقل تخصصی ندارند ولی نیازمند این هستند که کالاهایی را به خارج صادر کنند و یا به داخل ایران وارد کنند، با اصطلاحات رایج در حمل کانتینر چندان آشنا نیستند و همین مسئله باعث شده که دچار مشکل شوند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که حتی در این زمینه شاغل هستند نیز دچار مشکل شوند.

خطوط کشتی‌رانی منظم

خطوط کشتی‌رانی  ، به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که، دارای کشتی، و برنامه‌ی منظم حمل هستند، و میان بنادر معینی، تردد دارند. در خطوط منظم، کشتی، دریک مسیر معین، و با برنامه‌ی زمانی از پیش تعیین‌شده، کالا یا مسافر، حمل می‌کند.

مهم‌ترین بخش سازمانی در این شرکت‌ها، «اداره‌ی خط» است، که درواقع، مسولیت عملیات و سودآوری خط، همین‌طور، برنامه‌ی تردد کشتی‌ها، اداره‌ی نماینده‌گی‌ها، یا شعب خارج از کشور، و وظایفی مشابه را، برعهده دارد. اداره‌ی یک خط، وظیفه و کار دشواری است، و مستلزم تبادل انبوهی از اطلاعات، و تهیه‌ی اسناد حمل، برای صدها محموله، در هر سفر است.

خطوط منظم کشتی‌رانی، حمل‌کننده عمومی، به‌حساب می‌آیند، و ممکن است، عضو یک کنفرانس، یا اتحادیه‌ی کشتی‌رانی باشند.

خط کشتی‌رانی، برنامه‌ی زمانی خود را، آگهی می‌کند، و به‌طور معمول، هر کالای مناسبی را، به‌شرط داشتن فضای خالی، قبول می‌کند. در خطوط منظم باری، بیش‌تر، کشتی‌های رو-رو (RO-RO)، کانتینربر (Container carrier)، و کالای عمومی (General cargo)، فعال هستند.

 

 حمل‌ کننده (Carrier) :

به‌ کسی گفته می‌شود که درقبال دریافت کرایه‌ی حمل، کالا یا مسافر را، از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر، حمل کند. حمل‌کننده، به دو زیرمجموعه‌ی:

الف) حمل‌ کننده‌ی عمومی Common carrier

ب) و حمل‌ کننده‌ی خصوصی Private carrier

تقسیم می‌شود.

 

 حمل‌ کننده‌ی عمومی (Common carrier) :

حمل‌ کننده‌ی عمومی، در مسیرهای تحت پوشش خود، آگهی می‌دهد، و کالای هر مشتری را، که حاضر به خرید خدمات او باشد، حمل می‌کند. حمل‌کننده‌ی عمومی، مسولیت کالا را، از زمان تحویل‌گیری، تا تحویل‌دهی، به‌عهده می‌گیرد. حمل‌کننده‌گان بدون کشتی  (NVOC)، حمل‌کننده‌ی عمومی هستند.

 

 حمل‌ کننده‌گان بدون کشتی Non vessel owning carriers :

حمل‌ کننده‌گان بدون کشتی، خدمات کشتی‌رانی را، بدون داشتن کشتی ملکی، ارایه می‌دهند. بدین شکل که، به‌عنوان فرستنده‌ی کالا، قسمتی از فضای کشتی را، از یک خط کشتی‌رانی می‌خرند، سپس، به‌عنوان حمل‌کننده، می‌فروشند.

حمل‌ کننده‌گان بدون کشتی، بارنامه‌ی مجزایی، ازطرف شرکت خود، برای مشتری (shipper) ، صادر می‌کنند.(NVOC)  ، از دید مشتری، حمل‌کننده (Carrier) ، و از دید صاحب کشتی، فرستنده‌ی کالا (shipper) ، می‌باشد.

 

 حمل‌ کننده‌ی خصوص Private carrier

حمل‌ کننده‌ای است که با مشتری خود، وارد قرارداد خاصی می‌شود، و ممکن است خود را، از پاره‌ای از مسولیت‌ها، مبرا سازد. به‌عنوان مثال، مالکی که کشتی خود را، به شخصی، اجاره‌ی سفری می‌دهد، و در قرارداد، خود را از برخی مسولیت‌ها مبرا ‌می‌کند، حمل‌کننده‌ی خصوصی می‌باشد.

 

 فرستنده‌ی کالا shipper

به شخصی گفته می‌شود که، کالا را برای خود، یا از جانب شخص دیگری، به‌منظور حمل دریایی، ارسال می‌کند.

 

 بارفرابر  Freight forwarder

بارفرابر، یک واسطه، در زنجیره‌ی خطوط حمل‌ونقل است که، ترتیب حمل کالای شخص دیگری را می‌دهد. خدمات بارفرابران، می‌تواند بسیار متنوع، و شامل موارد زیر باشد:

ـ ارایه‌ی مشاوره، در مورد مسیر، و روش حمل

ـ رزرو فضا، بر روی کشتی یک حمل‌کننده

ـ پرداخت کرایه‌ی حمل

ـ تهیه‌ی اسناد گمرکی

ـ ترخیص کالا

ـ بسته‌بندی

ـ انبارداری

ـ بیمه‌ی ترانزیت

ـ حمل کالا

ـ دسته‌بندی و باربندی کانتینر

بنابر آن‌چه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که، بارفرابران Freight forwarder ، درحقیقت، NVOC هستند.

 

 گیرنده‌ی کالا Consignee

شخصی است که کالا، برای او ارسال می‌شود. گیرنده‌ی کالا، می‌تواند خریدار، کارگزار، یا نماینده‌ی خریدار باشد.

 

 دریافت‌کننده Receiver

کسی است که در بندر تخلیه، کالا را از حمل‌کننده‌ی دریایی، تحویل می‌گیرد. برخی از صاحبان کالا، این کار را، خود به‌عهده می‌گیرند، و برخی دیگر، یک بارفرابر را، به این کار می‌گمارند.

  Notify party:

این عبارت، در قالب بارنامه‌های دریایی، یافت می‌شود، و منظور از آن، کسی است که باید توسط حمل‌کننده‌ی دریایی، از زمان ورود کشتی، مطلع شود، تا ترتیب دریافت کالا را، بدهد. این شخص، می‌تواند گیرنده، یا دریافت‌کننده‌ی کالا باشد.

  ICD:

یک ترمینال کانتینری، درون سرزمینی است که، به‌غیر از اسکله و دریا، تمام امکانات یک ترمینال بندری، از قبیل گمرک، محوطه‌ی کانتینری، و مکانی برای باربندی کانتینرها را؛ دارد. به آن، بندر خشک هم، می‌گویند.

  CFS:

مکانی است در بندر کانتینری، که در آن، کالای عمومی، درون کانتینر، باربندی، یا از آن تخلیه می‌شود. به‌طور طبیعی، در CFS، امکانات انبارداری، و جابه‌جایی کالای عمومی نیز، می‌باید وجود داشته باشد.

  IMS:

سیستم مدیریت اطلاعات.

 

  B/L:

بارنامه یکی از اصطلاحات رایج در حمل کانتنر است که دانستن آن جزو اصول اساسی برای انتقال هر کالا است. این قرارداد بین صاحب کالا و شرکت حمل و نقل است. در داخل بارنامه انواع و اقسام شرایط حمل کالا درج شده است و هر کسی که خلاف مطالب درج شده در داخل بارنامه عمل کند می تواند مجرم شناخته شود. بارنامه‌ها انواع و اقسامی دارند و هر نوع بارنامه برای نوع خاصی از کالا است. مثلا در سفرهای دریایی از بارنامه‌های دریایی استفاده می شود که در داخل آن‌ها نوع وسیله حمل درج شده است. اگر قصد داشته باشید که یک کالا را به صورت ترکیبی از طریق دریا و هواپیما و زمین به جای دیگری ارسال کنید حتما باید بارنامه‌ای ترکیبی داشته باشید و یا برای هر بخش از این سفر بارنامه‌هایی جداگانه تهیه کنید.

گواهینامه CW

گواهی صادر شده به این شرط که کانتینر حمل و نقل محموله‌ای قابل حمل و نقل در دریا محسوب شود.

 

بازرس کانتینر

متخصصی که وظیفه او بررسی خسارت وارده به کانتینرهای حمل و نقل شده و ارزیابی آنها است.

 

پلاک CSC

این صفحه روی درهای کانتینر حمل و نقل شده چسبانده شده و شماره سریال و سایر اطلاعات فنی را مشخص می کند. هر کانتینری که این پلاک را نداشته باشد مجاز نیست و شامل قوانین بین المللی نمی شود. در صورتی که کانتینر دچار مشکل شود نمی تواند طبق قوانین پیگیر آن شد.

 

 CAN

این عددی است که گمرک هنگام ترخیص کالای حمل شده ارائه می دهد.

 

دروازه

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در حمل کانتینر است و معمولا منظور از آن، یک دروازه یا چهارچوب مشخص نیست. دروازه بندر مقصد است که کالاها و کانتینرهای حمل و نقل از یک خط حمل و نقل به خط دیگر برای ادامه سفر در آن حرکت می کنند.

کانتینر حمل و نقل عمومی

کانتینری است که معمولا برای کالاهایی به کار برده می شود که نیازمند نگهداری خاص نیستند. به عنوان کالاهایی که از نظر جنس شکستنی هستند و یا ممکن است در گذر زمان خراب شوند در این نوع کانتینرها قرار نمی گیرند. یک کانتینر عمومی برای کالاهای عمومی بطور کلی ۲۰ یا ۴۰ فوت طول دارد.

 

کانتینر حمل و نقل عایق بندی شده

کانتینرهای عایق بندی شده کانتینرهایی هستند که برای کالاهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر برخی ویژگی‌ها با کانتینرهای حمل و نقل عمومی بسیار متفاوت هستند. این کانتینرها برای حمل بارهایی که باید در دمای ثابت نگهداری شوند مانند کالاهای فاسدشدنی استفاده می شوند. نوع کانتینر در داخل بارنامه‌ها به طور دقیق ذکر می شود تا همه طرفین مطمئن شوند که کالاهای ارسالی و دریافتی یکسان هستند و در میان سفر مشکلی ایجاد نشده است.

 

ISO

یکی از اصطلاحات رایج در حمل کانتینر است و یک نهاد حاکم محسوب می شود که استانداردهای ساخت کانتینر را در سطح بین المللی تعیین می کند.

 

بار حمل

منظور از “بار حمل” حداکثر وزن محموله یا کالاهایی است که می تواند در کانتینر حمل و نقل حمل شود. بار حمل نیز معمولا در داخل بارنامه به طور مشخص ذکر می شود.

 

Relay

به عمل انتقال کانتینرهای حمل و نقل از یک کشتی  به کشتی دیگر Relay گفته می شود.

 

دموراژ

دموراژ هزینه‌ای است که توسط یک حمل کننده یا گیرنده به عنوان جریمه برای تاخیر در حمل و نقل حامل بیش از زمان آزاد مجاز ، به حامل پرداخت می شود. بازداشت همان آرامش خاطر است با این تفاوت که به جای اعمال تأخیر در بار ، بازداشت مربوط به تأخیر در تجهیزات است.

شماره طبقه بندی کنترل (ECCN)

شماره های طبقه بندی کنترل صادرات کدهای عددی است که برای شناسایی موارد استفاده دوگانه استفاده می شود، به معنی مواردی که هم کاربرد تجاری دارند و هم کاربرد نظامی بالقوه دارند. دانستن ECCN مناسب برای محصول شما در تعیین نیاز به مجوز صادرات نقش موثری دارد.

انبار

مکانی امن که کالاها را برای پذیرش و توزیع در آن ذخیره می شوند.

صورتحساب

رسید قرارداد توسط یک خط حمل و نقل برای حمل و نقل و تأیید حرکت بار.

اصطلاحات رایج در حمل‌ و نقل کانتینری

TERMS USED IN CONTAINER TRANSPROT

 

۱ـ FULL CONTAINER LOAD – FCL  یک کانتینر پر

این اصطلاح را نباید خیلی ساده تلقی کرد. اغلب، منظور از FCL، وقتی است که فرستنده‌ی کالا، به اندازه‌ی یک کانتینر کامل، کالای قابل حمل دارد. دراین حالت، یک کانتینر (بارگنج)، از خط کشتی‌رانی گرفته، آن‌را با کالای خود پرکرده، و برای حمل، در اختیار شرکت کشتی‌رانی می‌گذارد.

حتی در مواقعی که کانتینر پر نشده باشد، منوط به این که فقط حاوی بار یک فرستنده باشد، «کانتینر پر» یا FCL، تلقی می‌شود. از لحاظ حمل‌کننده، هرگاه کانتینر، توسط فرستنده‌ی کالا، بارگیری و بارچینی شده باشد، نه توسط حمل‌کننده، یا پیمان‌کاران او، FCL نامیده می‌شود. دراین حالت، از نظر او، تفاوتی نمی‌کند که نصف، یا ربع چنین کانتینری پر شده باشد، یا تمام آن.

به‌همین دلیل است که در بارنامه‌های صادره، برای FCL، جمله‌ی «توسط فرستنده بارچینی و بارشماری شده است» SHIPPER’S LOAD, STOWED AND COUNT، درج می‌گردد. این جمله، دارای اهمیت و توجه است.

جالب آن‌که، در مواقعی نیز، که یک کانتینر، با چند محموله، و متعلق به چند مشتری، اما توسط خودشان، بارگیری می‌شود، از نظر حمل‌کننده، (نه بارفرابر)، بازهم FCL محسوب می‌شود. از لحاظ مقام‌های بندر نیز، چنین کانتینری، که به‌صورت پر وارد محوطه‌ی بندر گردیده، و آماده‌ی بارگیری است، FCL به‌حساب می‌آید.

 

۲ـ LESS THAN A CONTAINER LOAD – LCL     کم‌تر از یک کانتنیر

به حالتی گفته می‌شود که بارچینی، یا به‌اصطلاح، پرسازی کانتینر، توسط حمل‌کننده انجام می‌گیرد. صرف‌نظر از این‌که مقدار کالا، کم‌تر، یا برابر ظرفیت یک کانتینر بوده باشد، یا این‌که در کانتینر، کالای دیگری، به‌طور مشترک، بارگیری شده باشد.

حتا درصورتی‌که حمل‌کننده، قیمت یک کانتینر را، به‌حساب مشتری بگذارد، ولی خود، آن را بارچینی و بارگیری کرده باشد، بازهم، گویی LCL تلقی می‌گردد. همین امر است که اغلب، سبب سردرگمی، نسبت به این اصطلاح یا عبارت، می‌شود.

موضوع، از نظر حمل‌کننده، از آن جهت دارای اهمیت و تفاوت است که، مسولیت او، نسبت به LCL، به‌مراتب بیش‌تر است، زیرا به‌علت تقبل مسولیت بارگیری کالا در کانتینر، به‌هنگام تحویل آن نیز، مسول خسارت احتمالی، خواهد بود.

۳ـ CONTAINER YARD – CY   محوطه کانتینری

منظور، فضا یا محوطه‌ای در داخل پایانه یا بندر، برای استقرار کانتینرها است، تا حسب مورد، به کشتی بارگیری شوند، یا روانه‌ی مقصدهای داخلی گردند. درچنین محل یا محوطه‌ای است که حمل‌کننده، یا نماینده‌ی او، کانتینر را از صادرکننده تحویل می‌گیرد، یا برعکس، بعد از تخلیه‌ی از کشتی، آن‌را به وارد‌کننده، تحویل می‌دهند.

این عبارت، در اعتبارات اسنادی نیز، کاربرد دارد، و به این معنا است که، مسولیت حمل، یا تحویل و تحول کانتینر، در این محل، پایان می‌پذیرد. به‌عنوان مثال، در کانتینر سنگاپور، یا کانتینرسرای بندر CY PORT

 

۴ـ CONTAINER FREICHT STATION – CFS  انبار یا ایستگاه کانتینرها

این مکان، درواقع، ناظر بر انباری است که در آن‌جا، محموله‌های متفرقه‌ی LCL ، به حمل‌کننده تحویل شده، تا برای صادرات ،درداخل کانتینر جا گرفته، یا جهت تحویل به واردکننده، از کانتینر تخلیه می‌شود.

در بارنامه‌ی مربوط به محموله‌های کم‌تر از یک کانتینر، یا LCL، عبارت  CFS درج می‌گردد، و حاکی از آن است که کالا، در چنین محل یا انباری، جهت بارچینی در کانتینر ، از فرستنده، تحویل گرفته شده، یا پس از بازکردن کانتینر ، و تفکیک محموله‌های آن، به گیرنده، تحویل می‌گردد.

 

۵ـ FCL/LCL

برای مواقعی که فرستنده، محموله‌هایی را برای تحویل، به چند گیرنده، در یک کشور مقصد، در یک کانتینر ، بارگیری نموده، و در مقصد، آن‌ها را تفکیک، و به گیرنده‌های مختلف، تحویل می‌دهد. یعنی یک کانتینر پر درمقصد، به چند محموله‌ی کم‌تر از یک کانتینر، تبدیل می‌شود.

 

۶ـ LCL/FCL

وقتی است که محموله‌های چند فرستنده، در ایستگاه بارگیری و بارچینی، جمع‌آوری شده، پس از بارگیری، در یک کانتینر ، برای یک نفر، گیرنده‌ی واحد، ارسال می‌گردد.

 

۷ـ FCL/FCL

کل محموله‌ی یک کانتینر است، که از جانب یک فرستنده، برای یک گیرنده، ارسال می‌گردد، و می‌تواند به‌صورت از «درب تا درب» DOOR TO DOOR حمل شود.

 

۸ـ BREAK BULK

کالای بسته شماره، به‌صورت پاندل، یا نگله‌های متفاوت

 

۹ـ CURRENCY ADJUSTMENT FACTOR – CAF

ضریب تعدیل نرخ ارز، که به‌صورت درصدی، برای تبدیل اسعار مختلف به دلار، به‌کار می‌رود، و به کرایه‌ی حمل، اضافه می‌شود.

 

۱۰ـ  FIO – FREE IN AND OUT

به این معنا است که مشتری، بازرگان، یا فرستنده‌ی محموله، می‌باید علاوه بر کرایه‌ی حمل، هزینه‌های بارگیری در مبدا، و تخلیه در مقصد، را نیز، به‌عهده بگیرد.

در قراردادهای اجاره‌ی دربست  CHARTER PARTY، که مالک کشتی، با شرایط و عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر، آشنایی ندارد، یا مایل نیست خود این عملیات را تقبل نماید، یا در مواقع دوبه‌کاری، که مالک دوبه، نمی‌خواهد درگیر مسایل تهیه‌ی جرثقیل، برای بارگیری، یا تخلیه‌ی کالا گردد، از این عبارت FIO، استفاده می‌شود.

در بعضی کشورها، مثل اندونزی، رسم است که در بارنامه‌هایی که مقصد آن‌ها، یکی از بنادر این کشور باشد، اصطلاح FREE OUT، به‌کار می‌رود، و به این معنا است که گیرنده‌ی کالا، موظف است، هزینه‌ی تخلیه‌ی کالا را، در بندر مقصد، پرداخت نماید.

 

۱۱ـ  TRANSHIPMEMT تغییر وسیله‌ی حمل، یا ترابری

این واژه، به‌طور معمول، به معنای تعویض کشتی، در یک بندر میان‌راهی است، و اغلب، موجب ابهام و دردسر می‌شود. بنابراین، ضروری است که در این‌گونه موارد، نخست، اصطلاح مزبور، در متن بارنامه قید شود، تا مانعی برای ادامه‌ی مسیر محموله پیش نیابد. دوم این‌که، طرفی که باید هزینه‌ی این کار را تامین نماید، اعم از این‌که متصدی حمل، خط کشتی‌رانی، یا فرستنده باشد، معلوم گردد.

درمواقعی‌که، بارنامه‌ی TBL، توسط خط کشتی‌رانی صادر می‌شود، نماینده‌گی خط، باید ترتیب ترانسشیپ را بدهد. چنان‌چه، TBL، توسط متصدی‌حمل  NVOCC ، یا بارفرابر (فورواردر)، صادرشده باشد، کارگزار او، باید این امر را برعهده گرفته، و ترتیب انتقال کالا، از یک خط، یا کشتی را، به خط، یا کشتی دیگر داده، هماهنگی‌های لازم را، به‌عمل آورده، و اطمینان حاصل نماید که مقام‌های بندری، مخالفتی با این تغییر وسیله‌ی حمل، به‌عمل نخواهند آورد.

 

۱۲ـ – CSP  CONTAINER SERVICE PORT

به بندری گفته می‌شود که عملیات حمل کانتینرهای پر، یا نیمه‌پر (LCL و FCL)، در آن‌جا انجام می‌شود.

 

۱۳ــ  CONTAINER SERVICE TARIFF – CST  تعرفه خدمات کانتینری

 

۱۴ـ  CT – B/L COMBINED TRANSPORT B/L  بارنامه‌ی حمل مرکب

 

۱۵ـ  FEEDER SERVICE

خدمات مکمل حمل، از یک مبدا داخلی، یا بندر فرعی، به بندرگاه اصلی، و محل استقرار کشتی خط، یا از خطوط فرعی، به خط اصلی.

 

۱۶ـ  MERCHANT HAULAGE – MH

وقتی است که مشتری، مایل است خود، حمل داخلی را تقبل نماید. کانتینر اختصاص‌یافته را، از محوطه‌ی کانتینری (CY) کشتی‌رانی، تحویل گرفته، پس از پرکردن آن، با محموله‌ی خود، آن‌را به همان محل، و به هزینه‌ی خود، بازمی‌گرداند. این حالت، تابع یک فرصت زمانی، و تعرفه‌ی خدمات کانتینری است، که توسط خط کشتی‌رانی، تعیین می‌شود.

 

۱۷ـ  STANDARD INT’L TRADE CLASSIFICATION – SITC

در این استاندارد، طبقه‌بندی کالا، حسب معیارهای سازمان ملل، در مبادلات بین‌المللی، به‌منظور مقایسه‌ و تحلیل اقتصادی کالاهای مبادله‌شده، برحسب طبقه‌ها، معین و تعریف شده است.

 

۱۸ـ  SLOT  جایگاه یا اشکاف

به معنای جای معین، برای قرارگرفتن یک کانتینر، در کشتی است.

 

۱۹ـ  STRIP

خالی‌کردن، یا بیرون‌آوردن کالا، از کانتینر، یا به‌اصطلاح، لخت‌کردن کانتینر

 

۲۰ـ  STUFF

پرکردن، یا بارگیری کالا، در کانتینر

۲۱ـ  TANDUM

استفاده‌ی هم‌زمان، از نیروی کشش دو جرثقیل، برای برداشتن کانتینر، یا نگله‌های سنگین، و افزایش قدرت برداشت محموله.

 

۲۲ـ  TCSP – THROUGH CONTAINER SERVICE PORT  بندر چند منظوره‌ی کانتینری

در این نوع از بنادر، سرویس‌های FCL و LCL ، به‌صورت مختلف انجام می‌گیردف و دارای محوطه‌ی کانتینری (CY)، و ایستگاه بارچینی کانتینر (CENTER FREIGHTSTATION) هستند.

 

۲۳ـ  TEU – TWENTY FOOT EQUIVALENT UNIT معادل واحد ۲۰ فوتی

معیار احتساب کانتینر، اعم از ۲۰ یا ۴۰ فوت. در این شیوه‌ی محاسبه، براساس و معیار کانتینر ۲۰ فوت، محاسبه انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، یک کانتینر ۴۰ فوت، برابر TEU × ۲ محاسبه می‌شود.

 

۲۴ـ  THC – TERMINAL HANDLING CHARGES  هزینه‌های جابه‌جایی در پایانه

منظور از ترمینال، یا پایانه، کل مجموعه‌ای است که، محل استقرار، جابه‌جایی، نگه‌داری، و بالاخره، تخلیه، یا بارگیری کانتینرها، در محوطه‌ی یک بندر است.

 

۲۵ـ  TRANSFER CHARGES هزینه‌های انتقال

به معنای هزینه‌های بارگیری، یا تخلیه‌ی کانتینر خالی، و پر، در مواردی است که، مشتری، خود حمل کانتینر، از محوطه‌ی کانتینری بندر، یا خط را، به انبار خویش، و بازگرداندن آن، به محل اولیه، برعهده دارد، و آن‌را، جداگانه پرداخت می‌نماید.

 

۲۶ـ  U.N. NUMBER

منظور، عددی است که توسط سازمان ملل متحد، برای طبقه‌بندی کالاهای خطرناک، در کتاب‌های IMO، اختصاص داده شده است.

مالکیت کانتینرها:

کانتینر (بارگُنج)، از لحاظ مالکیت، به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

الف) SHIPPER’S OWNED CNTR – SOC   یا کانتینرهای متعلق به فرستنده

ب) CARRIER’S OWNED CNTR – COC   یا کانتینرهای متعلق به حمل‌کننده


روش های حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی کالا به روش ( کراس استافینگ ) Cross Stuffing

در این روش حمل و نقل دریایی ، کانتینر حاوی محموله از یک کشتی به کشتی دیگر انتقال می یابد که معمولا cross stuffing در بندر جبل علی صورت می گیرد.

 

حمل و نقل دریایی کالا به روش ( ترانشیپ )  Transshipment

برای بنادری که امکان حمل دریایی کالا از آنجا به صورت مستقیم نمی باشد ، دارا می باشد. جریان انتقال غالباً با تخلیه و بارگیری مجدد کالا همراه است.

 

حمل و نقل دریایی کالا به روش گروپاژ و پروژه ای

برخورداری از امکانات گسترده در زمینه حمل و نقل دریایی ، قادر به ارائه سرویس های مطمئن و ویژه جهت حمل دریایی کالا و همین طور حمل دریایی محموله های صادراتی و وارداتی به صورت گروپاژ و پروژه ای می باشد. حمل دریایی کالا های متنوع اعم از خشک ، مایع و غیره را در وزن و حجم های مختلف به صورت گروپاژ و پروژه ای از ایران به سایر نقاط دنیا و بالعکس را دارا می باشد.

حمل و نقل دریایی کالاهای فله ( BULK )

حمل و نقل دریایی کالاهای فله می باشد. کالاهای فله ، کالاهایی هستند که بدون هیچ گونه بسته بندی وارد کشتی می گردند. مانند آرد ، شکر ، پنبه ، غلات ، سنگ آهن ، سیمان ، شکر ، املاح معدنی ، فسفات ، ذغال و غیره.

 

حمل و نقل دریایی کالا با کانتینر یخچالی

ارائه خدمات یخچالی به صورت کامیون و دریایی می باشد. در خصوص حمل دریایی کالاهای فاسد شدنی نظیر ماهی ، میگو و … این شرکت دارای تجهیزات لازم و کافی در بنادر بارگیری و تخلیه می باشد.

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر