تعیین ارزش و تعرفه کالا
  1400/06/16 

تعرفه و ارزش

رکن اصلی تعیین ارزش و تعرفه کالا عملیات گمرکی و ترخیص کالا،دو چیز است، تعرفه و ارزش

  • تعرفه چیست ؟

تعرفه ردیف محاسباتی بین المللی هر کالایی در همه گمرکات جهان است.از آنجائیکه گمرکات واقع در همه نقاط دنیا،بصورت خانواده گمرکی اداره می گردد،بنابراین تعیین ارزش و تعرفه کالا یک قلم کالامثل فندک آتش زنه در کل جهان دارای فقط یک کد می باشد.بطوریکه تحت آن کد دیگر هیچ کالایی طبقه بندی نشده و هیچ جایی از دنیا نیز این کالا با کدی متفاوت شناخته نمی گردد.این کدینگ کالا را اصطلاحا به می شناسیم.کدهای تعرفه از چهار رقم اصلی ،و چهار رقم فرعی تشکیل می گردد.چهار رقم اول جنبه بین الملل داشته و چهار رقم دوم ،جنبه ملی و منطقه ای دارد.در  کتاب طبقه بندی کالادر مقابل هر کدی ،یک عدد تحت عنوان مآخذ قرار دارد که میزان درصد حقوق گمرکی آن کالا را مشخص می کند.میزان درصد تعیین ارزش و تعرفه کالا هر کالایی،بسته با شرایط منطقه ای و نیز سیاست های دولتی هر کشور تعیین و در صورت لزوم در پایان هر سال و یا حتی الزاما تا قبل از پایان سال ،تغییر می یابد.

  • ارزش چیست؟

ارزش قیمتی است برای کالای وارداتی در مبدأ گمرکات کشورکه گمرک آن را پذیرفته باشد. مثلا اگر کسی اقدام به وارد کردن کالایی مثل اتومبیل نماید، تنها این که خودروی خود را در چه کشوری و چند خریده باشد،اهمیتی ندارد. بلکه می بایستی قیمت خرید اعلام شده او با  تعیین ارزش و تعرفه کالا ثبت شده در سوابق گمرکی نیز مطابقت داشته باشد

 

تعیین ارزش و تعرفه کالا

 به طور کلی ارزش یا تعرفه کالا مجموعه هزینه های پرداخت شده توسط صاحب کالا می باشد که این هزینه ها هزینه های کالا در زمان خرید از مبدا، هزینه های حمل و نقل، هزینه های بیمه و سایر هزینه ها از زمان خرید کالا تا زمان ورود آن به اولین اداره گمرک کشور را شامل می شود.

بر این اساس می توان گفت که تعیین ارزش و تعرفه کالا برای کاهش هزینه های ترخیص کالا از گمرک بسیار حائز اهمیت بوده و لذا لازم است که تجار و بازرگانان پیش از هرگونه اقدام در زمینه واردات کالا به تعیین ارزش و تعرفه کالا توجه نمایند و این فرآیند محاسباتی را به طور دقیق انجام دهند.

برای محاسبه یا تعیین ارزش و تعرفه کالا روش های مختلفی وجود دارد اما به طور کلی برای تعیین ارزش و تعرفه کالا همواره به فاکتورهای صاحب کالا نیاز داریم تا هزینه های خرید کالا، هزینه های بیمه، هزینه های حمل و نقل و سایر هزینه ها را از روی آن برآورد نماییم که معمولا این کار در گمرک  براساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار و از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا به گمرک انجام می شود.

 

روش های تعیین ارزش و تعرفه کالا

همانطور که گفته شد تعیین ارزش و تعرفه کالا از جمله اقدامات مهم و ضروری در انجام تجارت های بین المللی در حوزه واردات کالا می باشد که در صورت عدم توجه به آن می تواند با افزایش هزینه های شما زیان های مالی زیادی را نیز برایتان به همراه داشته باشد؛ بنابراین لازم است که پیش از هر گونه اقدام در زمینه واردات کالا به تعیین ارزش و تعرفه کالا وارداتی خود پرداخته و با نهایت دقت این فرآیند را به انجام برسانید.

ارزش کالاها همواره به عوامل مختلفی مانند کیفیت، کشور محل ساخت و تولید، هزینه های حمل و نقل از کشور مبدا تا کشور مقصد، هزینه های بیمه و باربری و … بستگی دارد که تمام این عوامل را می توان با توجه به فاکتورهای صاحب کالا یا سیاهه خرید کالا بررسی نمود و هزینه های دقیق را برآورد کرد.

 

برای تعیین ارزش و تعرفه کالا به طور کلی سه روش وجود دارد که تجار و بازرگانان براساس نیاز خود می توانند یکی از این سه روش را انتخاب نموده و به تعیین ارزش و تعرفه کالا وارداتی خود بپردازند:

 

  1. تعیین ارزش و تعرفه کالا براساس فاکتور صاحب کالا

در این روش براساس هزینه های ثبت شده در فاکتور صاحب کالا به تعیین ارزش و تعرفه کالا می پردازند، چرا که تمام هزینه های پرداخت شده اعم از خرید کالا در کشور مبدا تا هزینه های پرداختی برای حمل و نقل ایمن آن تا اولین اداره گمرک کشور مقصد در این فاکتورها ثبت می شوند و لذا به راحتی می توان ارزش کالاها را با توجه به این اسناد و مدارک محاسبه نمود.

 

  1. تعیین ارزش و تعرفه کالا به وسیله ی سامانه TSC و سوابق ارزشی

شناسه ارزش گمرکی TSC

شناسه ارزش گمرکی: شناسه ارزش کالا یا TSC یک عدد ۴ رقمی است و در انتهای هر ردیف تعرفه کالایی، جهت تعیین ارزش کالاهای وارداتی پیش بینی شده است. 

تعیین تعرفه صحیح برای کالا ، کار حساس و مهمی می باشد. اگر در تعیین تعرفه کالا اشتباه شود و یا به تشخیص گمرک متناسب با کالا نباشد ، مشکلاتی را برای صاحب کالا به وجود خواهد آورد. بیشتر این مغایرت ها که در تعیین تعرفه کالا اتفاق می افتد، بین صاحب کالا و گمرکات اختلاف حاصل می شود. برای رفع مشکلات پیش آمده الزاما باید پرونده به کمیسیون رسیدگی اختلافات گمرکی ارجاع داده شود. از این رو گرفتن تعرفه قانونی و متناسب و تعیین دقیق ماخذ ورودی کالا از طریق شناسه ارزش کالا یا TSC باعث جلوگیری از این مشکلات می شود.

گمرک ایران برای به روز کردن سیستم های گمرکی، موازی بودن با فرایندهای تجارت جهانی و روان سازی فعالیت های گمرکی و ایجاد رویه واحد در بررسی و تعیین ارزش کالا،  اقدام به طراحی و بهره‌برداری از سامانه تعیین ارزش کالاها Tariff specification code کرده است.

نظام کدگذاری یکتای کالاها TSC برای تعیین ارزش کالا وارداتی و مقابله با کم اظهاری راه اندازی شده است. در انتهای هر ردیف از تعرفه کالاها یک کد ۴ رقمی تعبیه شده که این کد شناسه ارزش کالا است.

در این راستا گمرک از صاحبان صنایع و شرکت های تولیدی واردکننده مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای و واسطه ای دعوت کرد تا به منظور تعیین کد شناسه ارزش کالا در سامانه TSC، مدارک و اسناد مربوط به کالاهای تجاری را به دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک ارائه نمایند.

 

 TSC چگونه تعیین می شود؟

  TSC یا همان شناسه ارزش کالا یک کد 8 رقمی می باشد که کالا از طریق آن کد طبقه بندی شده است هرکدام از این هشت رقم نشان دهنده یک مورد خاص می باشد که در نهایت منجر به شناسایی کالا می شود. لازم است بدانید که 4 رقم اولیه این کد در همه دنیا ثابت بوده و چهار رقم بعدی آن توسط دولت هر کشوری برای کالاها بر طبق ضوابط و قوانین و شرایط حاکم بر جامعه تعیین می شود. بر اساس این طبقه بندی، حقوق ورودی برای کالاها در هر طبقه مشخص شده و این حقوق ورودی در جداول به صورت درصدی نشان داده می شود تا راحتتر بتوان محاسبه کرد.

 

سامانه الکترونیکی TSC و کارکردهای آن

سامانه TSC بر مبنای مشخصه های تعرفه ای کالا با توجه به خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، مدل و سایر مشخصات فنی که به آن کالا اختصاص دارد، با اختصاص یک کد ۴ رقمی، ارزش هر واحد کالا را مشخص می کند. وظیفه کارشناس دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه این است که تغییرات قیمتی را بررسی کنند.

  •  برای جستجو می توانید کد تعرفه و یا قسمتی از اطلاعات TSC مثل برند کالا و شرح کالا را وارد کنید
  • رکوردهایی که با رنگ قرمز نمایش داده می شوند حذف شده اند و قابل استناد نیستند
  • رکوردهایی که با رنگ آبی نمایش داده می شوند تغییر کرده اند و با استفاده از لینک مشاهده تاریخچه امکان رویت تغییرات وجود دارد.
  •  داخل هر باکس اگر از چند کلمه استفاده می نمایید بین آن ها یک خط تیره یا فاصله قرار دهید.

 

مزایای راه اندازی سیستم گمرکی TSC

  • با راه اندازی بانک اطلاعاتی سامانه TSC ، نحوه ارزش گذاری کالا در تمام گمرکات کشور یکسان شده
  • چنانچه شناسه ارزش کالایی ثبت شده باشد، با وارد کردن کد ۴ رقمی شناسه ارزش به هنگام اظهار، زمان بررسی کارشناسان گمرک برای تطبیق مشخصات کالای اظهاری به حداقل می رسد.

 

     .3 تعیین ارزش و تعرفه کالا با ایجاد تقاضای کتبی در اداره گمرک

آخرین روش برای محاسبه یا تعیین ارزش کالا مراجعه به اداره گمرک کشور و تقاضای کتبی برای تعیین تعرفه و ارزش کالاهای وارداتی می باشد. در این حالت اداره به کمک اداره گمرک ارزش کالاها با توجه به حقوق گمرکی، سود بازرگانی و شرایط ورودی کالاهای خریده شده توسط واردکنندگان تعیین می شوند.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر