پروموشن در بازاریابی بین المللی
  1400/06/15 

مفهوم پروموشن در بازاریابی

آقای فیلیپ کاتلر که به پدر بازاریابی مدرن معرف است، چهاررا وارد سیستم مدیریت بازاریابی کرداین 4شامل محصول (Product)، قیمت‌گذاری (Pricing)، انتخاب کانال‌ها و محل‌های فروش (Place) و در نهایت، ترویج یا همان پروموشن (Promotion) استترکیب این چهار P در کنار هم منجر به یک بازاریابی قوی و در نهایت، افزایش مشتری و فروش شما می‌شود

پروموشن یکی دیگر از روش های جدید بازاریابی و تبلیغات است که برای معرفی محصولات و خدمات کسب و کارها می توان از آن استفاده کرد. این روش تبلیغاتی با انواع روش های اجرایی خود میتواند در برندسازی کسب و کارتان به شما کمک کند. با استفاده از روش ها و استراتژی های گوناگون می تواند به شما در زمینه ی معرفی محصولات، خدمات و کسب و کارتان کمک کند. پروموشن با استراتژی های کوتاه مدت و بلندمدت می تواند برای شما برندسازی کند، در واقع با استفاده از روش های خاص و متنوع پروموشن می توانید برند خود را از برندهای دیگر متمایز کنید و در کسب و کارتان بی رقیب باشید.

 

اهداف پروموشن

برای دستیابی به اهداف پروموشن ابتدا باید آنها را به دقت مشخص کنیم:

  • تبلیغ محصولات یا خدمات جدید
  • تصویر سازی برند در ذهن مخاطب
  • اطلاع رسانی به مشتریان
  • نشان دادن برتری نسبت به رقبا
  • تبدیل خریداران بالقوه به مشتری واقعی

 

انواع پروموشن

  1. فروش شخصی
  2. تبلیغات
  3. بازاریابی مستقیم
  4. امتیازات فروش
  5. روابط عمومی

 

استراتژی‌ها و روش‌های اجرای پروموشن

بدون داشتن یک برنامه دقیق برای اجرای پروموشن در معرض ضرر اقتصادی قرار خواهید گرفت. بنابراین، به منظور دستیابی به استراتژی و روش‌های مناسب پروموشن، در ادامه به بررسی چندین مورد خواهیم پرداخت:

بازاریابی ایمیلی

اگر برای بازاریابی از طریق ایمیل ۱ دلار هزینه کنید در مقابل ۴۴ دلار کسب خواهید کرد. با استفاده از این کانال می‌توانید مخاطبین را به رویداد‌های شرکت خود دعوت کنید، اخبار جدید و مطالب بروز رسانی شده را با آنها به اشتراک بگذارید، به تبلیغ محصولات و خدمات خود بپردازید. و در نهایت با ارسال پیشنهادات معاملاتی به افزایش میزان مشتریان احتمالی و حفظ مشتریان قدیمی خود کمک کنیدهمچنین می‌توانید فروش خود را از طریق ایمیل‌های موجود در سبد خرید و ایمیل‌های پس از خرید افزایش دهید و روابط‌تان را با ایمیل های فعال شده بهبود ببخشید.

 

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

نمی‌توانید کانال‌های قدرتمندی مانند Facebook و Instagram را نادیده بگیرید. کاربران برای بررسی نظرات مشتریان، برند شما را در این شبکه‌های اجتماعی جستجو خواهند کرد، به دنبال عکس‌های با کیفیت بالا از محصولات‌تان می‌گردند و برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگان نام تجاری‌تان و یا خریداران قبلی محصولات شما تماس می‌گیرند.

بنابراین منطقی است که مشتریان را تشویق به ثبت بازخوردهایشان درباره محصولات خود کنیدکمپین های تبلیغاتی هدفمند راه اندازی و یا ربات چت ایجاد کنید. با استفاده از این امکانات می‌توانید به سوالات متداول مشتریان به طور خودکار پاسخ دهید و سفارشات آنها را ثبت کنید.

 

بازاریابی از طریق محتواسازی

به منظور موفقیت در کارتان، این روش باید بخشی از استراتژی بازاریابی آنلاین شما قرار بگیرد. مردم محتوای با کیفیت بالا را به دلیل آنکه در انتخاب به آنها کمک می‌کند مورد توجه قرار می‌دهند. محتوا سازی علاوه بر اینکه به سوالات مشتریان پاسخ می‌دهد، باعث افزایش دانش تخصصی‌شان در مورد محصولات شما می‌شود. بنابراین، چنین فرصتی را برای جذب مشتریان بیشتر از دست ندهید. فراموش نکنید که جستجوی عبارات محبوب و کاربردی برای مخاطبین را بیابید و تمام تلاش خود را برای پوشش آنها در مقالات‌تان به کار گیرید. همچنین از راهنمایی مشاوران، مصاحبه با متخصصان برتر صنعت خود و درج نکات کلیدی غافل نشوید.

 

بازاریابی تأثیرگذار

مردم بیشتر از آنکه به دنبال نام برند باشند به نظرات افراد تاثیر‌گذار اهمیت می‌دهند. دلیل این امر آن است که آنها بیش از خود یک برند به افراد دیگر اعتماد دارندبنابراین شما باید به دنبال رهبران فکری تأثیرگذاری باشید که نظر آنها برای مشتریان شما مهم است. با استفاده از برچسب‌های اینستاگرام می‌توانید وبلاگ نویسانی را پیدا کنید که از محصولات شما استفاده می‌کنند و آنها را می‌پسندند و یا اگر یک شرکت نوپا هستید، می‌توانید به یک شخص تأثیرگذار پیشنهاد دهید که محصول شما را امتحان کند و اگر مایل بود، به او اجازه دهید سفیر برند شما باشد.

تشویق مشتریان به معرفی شما

  استراتژی تبلیغات و بازاریابی دهان به دهان  یکی از قوی‌ترین نوع تبلیغات است. بنابراین بهتر است به منظور تشویق مشتریان برای به اشتراک گذاشتن مطالبی در مورد نام تجاری‌تان، برنامه داشته باشید.

مهم‌ترین ابزارهای پروموشن یا ترفیع در بازاریابی بین‌الملل:


حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی:

یکی از شایع‌ترین راه‌های ورود به بازارهای بین‌الملل، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی است. شرکت‌ها به‌طور سنتی برای آشنایی با فعالان اقتصادی کشورها در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کرده و توانمندی‌های خود را عرضه می‌کنند. درواقع شرکت حاضر در نمایشگاه به این امید که فعالان بازار و صنعت مربوطه در کشور مقصد، جذب او شوند در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کند.

طبیعی است شرکت‌ها برای موفقیت در این زمینه باید با برنامه‌ریزی در نمایشگاه حاضر باشند. شرکتی که قصد حضور در نمایشگاه را دارد باید حتماً کاتالوگ‌های انگلیسی یا زبان کشور میزبان، سایت اینترنتی به زبان انگلیسی، مذاکره‌کنندگان مسلط به زبان بومی کشور میزبان و یا حداقل انگلیسی، و ... را فراهم آورد تا امکان استفاده از ظرفیت‌های موجود در نمایشگاه را داشته باشد. فعالان اقتصادی که در نمایشگاه به دنبال شریک می‌گردند، معمولاً از غرفه‌های زیادی بازدید کرده و اطلاعات متعددی را جمع‌آوری می‌کنند تا در زمان مناسب اقدام به انتخاب شریک خود نمایند.


• استفاده از اینترنت:

یکی از روش‌های مورد استفاده برای ورود به بازارهای بین‌المللی، استفاده از سایت‌های اینترنتی است که مختص تجارت بین‌الملل هستند. در حال حاضر سایت‌های متعددی در جهان امکان خریدوفروش کالاها را در سطح بین‌الملل فراهم آورده‌اند. بطور مثالمثال سایت علی بابا در چین یکی از صدها سایت فعال در این زمینه می باشد. این سایت‌ها در سطح عمده و خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند و بازار بزرگی را برای تولیدکنندگان فراهم آورده‌اند.
• بسته‌بندی:

یکی از جنبه‌های ترفیع یا پروموشن، بسته‌بندی است. بسته‌بندی درواقع چهره بیرونی محصول است که می‌تواند به جذب مشتری کمک نماید. موضوع بسته بندی  محصول  علاوه بر جنبه ترفیعی در بسیاری مواقع جنبه قانونی دارد. در بیشتر کشورها قوانینی وجود دارد که گزارش برخی از موارد مانند مواد اولیه استفاده شده در محصول، وزن هریک، کالری و ... بر روی بسته‌بندی بعضی از محصولات اجباری است. لذا شرکت‌ها باید به این موضوعات نیز توجه داشته باشند تا با مشکلی مواجه نشوند. طبیعی است بسته‌بندی باید متناسب با فرهنگ و زبان مشتریان طراحی شده و قوانین و هنجارهای کشور را در نظر داشته باشد.


• تبلیغات عمومی:

معمولاً شرکت‌های بزرگ که قصد دارند در نقش چالش طلب و رهبر بازار ایفای نقش کنند باید برای پروموشن و یا ترفیع در بازاریابی بین الملل به تبلیغات عمومی در کشور میزبان توجه ویژه‌ای داشته باشند. تبلیغات عمومی در راستای پروموشن کمک می‌کند تا عموم مردم از وجود محصول با برند جدید در بازار آگاه شده و تقاضا برای محصول افزایش یابد. با این‌وجود ممکن است بودجه تبلیغات عمومی در برخی از کشورها مانند ایران بالا باشد. هرچند در برخی کشورها نیز هزینه‌های تبلیغاتی عمومی در سطح پایین‌تری است.


• تبلیغات در مجامع تخصصی:

یک ابزار دیگر که در پروموشن و یا ترفیع در بازارهای بین‌الملل باید موردتوجه قرار گیرد، معرفی محصول یا برند در مجامع تخصصی کشور میزبان است. این مجامع می‌تواند یک قشر از جامعه مانند هنرمندان، پزشکان و یا اساتید دانشگاه باشد و یا در مجلات و رسانه‌های تخصصی. در برخی از محصولات این روش از اهمیت بالاتری برخوردار است. استفاده از این ‌روش عموماً برای محصولاتی که از فناوری بالایی برخوردار هستند و یا توسط افراد متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرند از اثربخشی بالاتری برخوردار است.

در بخش خدمات علاوه بر 4P ذکر شده، 3P دیگر نیز مطرح است. به‌عبارت‌دیگر در حوزه خدمات، 7P تشکیل دهنده آمیخته بازاریابی هستند. 3 ابزار دیگر که در خدمات مطرح است عبارت‌اند از:


 شواهد فیزیکی:

منظور از شواهد فیزیکی، نتایج فیزیکی و قابل مشاهده حاصل از اجرای خدمت است. این شواهد نشان از عملکرد صحیح و مؤثر خدمت است. از آنجاکه خدمات قابل مشاهده نیستند، شواهد فیزیکی از اهمیت بالایی برای مشتریان برخوردار است. شواهد فیزیکی نتایج ملموس خدمات است.


 اشخاص:

منظور از اشخاص کارکنان و ارائه‌دهندگان خدمات هستند. موفقیت در حوزه خدمات، تا حد زیادی به کارکنان ماهر و توانمند وابسته است. کیفیت خدمات ارائه‌شده به شکل مستقیم به مهارت افرادی که خدمات را ارائه می‌نمایند مرتبط است.


 فرآیند:

برای ارائه خدمت، کسب‌وکارها نیاز به ایجاد فرآیندهایی دارند. این فرآیندهای مرتبط با ارائه خدمت، می‌تواند بر کیفیت خدمت ارائه‌شده تأثیرگذار باشد.

تمامی مواردی که در این متن برای انجام تحقیقات بازار، طراحی و اجرای برنامه بازاریابی به آن اشاره شد، نیازمند منابع مالی است. برخی از این مراحل نیازمند منابع مالی محدود و برخی از آن‌ها نیازمند منابع مالی گسترده‌ای است. شرکت باید با توجه به استراتژی مورد نظر خود و جایگاهی که در بازار برای خود متصور است اقدام به بودجه‌ریزی برای بازاریابی نماید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر