تجارت بین الملل
  1400/06/13 

تجارت بین المللی چیست ؟

تجارت بین المللی عامل اصلی ظهور اقتصاد جهانی بود. در اقتصاد جهانی، عرضه و تقاضا هر دو تحت تأثیر رویدادهای جهانی قرار می گیرند. تجارت بین الملل به کشورها امکان می دهد بازارهای خود را گسترش دهند و به کالاها و خدماتی دسترسی پیدا کنند که در داخل کشور در دسترس نبوده باشد. در نتیجه تجارت بین الملل، بازار رقابت بیشتری دارد. این در نهایت منجر به قیمت گذاری رقابتی تر می شود و کالای ارزان تری را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد

تاریخچه تجارت بین الملل

تجارت بین الملل از زمان های قدیم بین مردم وجود داشته است. به طور مثال در کشور ما ایران از زمان های گذشته، روابط تجاری وجود داشته و تاجران اجناس را از چین به ماورانهر و بلاخره به بغداد انتقال میدادند ویا از ماورانهر به چین  از همین راه صورت میگرفت.

 

دلایل تجارت بین الملل

بعضی از کشورها از منابع طبیعی محروم و برخی دیگر با وفور منابع روبرو هستند. این کشورها می توانند کالا تولید کنند و در اختیار سایر کشورها قرار دهند.

بعضی از کشورها منابع طبیعی دارند ولی تکنولوژی تولید و استفاده از منابع را ندارند بر همین اساس به وارد کردن کالا اقدام می کنند.

پس روابط تجارت بین الملل ناشی از روابط عرضه و تقاضا برای کالا وخدمات بین کشورهای مختلف جهان است که به دلیل سود آوری برقرار می شود.

فواید تجارت بین الملل

تجارت بین الملل نه تنها منجر به افزایش بهره وری می شود بلکه به کشورها اجازه می دهد تا در یک اقتصاد جهانی مشارکت کنند و فرصت سرمایه گذاری مستقیم خارجی FDI  را تشویق میکنند، یعنی میزان پولی که افراد در شرکت ها و دارایی های خارجی سرمایه گذاری میکنند . از نظر تئوری، اقتصادها می توانند با رشد موثری پیشرفت کرده و راحت تر بتوانند به عنوان مشارکت کننده اقتصادی رقابتی شوند.

 • به دست آوردن انواع کالا و خدمات
 • کاهش هزینه های تولید
 • افزایش درامد و اشتغال
 • یادگیری روش های پیشرفته فنی کشورهای خارجی

 

نظریه های تجارت بین الملل

در مورد تجارت بین الملل نظریات مختلفی وجود دارد، برخی طرفدار آزادی و برخی طرفدار دخالت دولت ها در تجارت هستند. آدام اسمیت طرفدار تقسیم کار و داوید طرفدار آزادی در فعالیت های بین المللی است.

آدام اسمیت می گوید بهتر است تمامی موانع برای هر کاری برداشته شود  و هم چنین این محقق طرفدار تخصص است. اسمیت می گوید هر کشوری قبل از ورود به بازار تخصصی خود لازم است، تخصص و نیازمندی های مورد نیاز را کسب کند.

 

نظریه ارزش های بین المللی استوارت میل

در این نظریه نفع کشوری که دارای مزیت های بیش تری است، بیش تر خواهد بود. اگرچه در این نظریه سود اقتصادی افزایش می یابد؛ اما کشورهایی که دارای مزیت نسبی هستند، قوی تر شده و کشورهایی که ضعیف ترهستند، روز به روز فقیر تر خواهند شد.

 

نظریات هکشر واوهلین درتجارت بین المللی 

براساس این نظراختلاف در شرایط عرضه باعث برقراری تجارت بین المللی میگردد و شرایط عرضه دربرگیرنده بازدهی عامل تولید وهمچنان فراوانی عوامل تولید میباشد.این محقق، فراوانی اختلاف درقیمت ها را ناشی ازاختلاف درفراوانی نسبی عوامل تولید میدانست.

 

 نظریه‌ی مرکانتیلیسم (سوداگری)

در این نظریه ذخایر طلا و نقره در کشورها، تعیین کننده برقراری مبادلات خارجی کشورها می‌دانست.

در این نظریه صادرات تشویق شده و واردات منفی تلقی شده است. نظریه‌پردازان معتقد بودند که هر کشوری باید کوشش کند تا بیشتر صادر نماید و کمتر وارد نماید تا در نهایت به مازاد تراز بازرگانی دست یابد.

سوداگران از دخالت دولت در اقتصاد و تجارت خارجی در راستای کنترل واردات و افزایش مازاد تراز پرداخت‌ها پشتیبانی می‌کردند. آنها به بزرگ بودن حجم مبادلات خود اهمیت زیادی نمی‌دادند اما فزونی صادرات بر واردات  همواره مورد توجه آنان بوده است. در همین راستا با برقراری محدودیت‌های وارداتی مانند تعرفه گمرکی و غیره و حمایت از صادرکنندگان موافق بودند.

تجارت آزاد

تجارت آزاد ساده ترین نظریه است. از این رویکرد گاهی اوقات به عنوان اقتصاد laissez-faire نیز یاد می شود. با رویکرد laissez-faire هیچ محدودیتی در تجارت وجود ندارد. بنابراین، برای محافظت یا تقویت تجارت، هیچ کاری نباید انجام شود، زیرا نیروهای بازار این کار را به صورت خودکار انجام می دهند.

حمایت گرایی، معتقد است که تنظیم تجارت بین الملل برای اطمینان از عملکرد صحیح بازارها مهم است. طرفداران این نظریه معتقدند که ناکارآمدی بازار ممکن است مزایای تجارت بین الملل را با مشکل روبرو کند و هدف آنها هدایت بازار بر این اساس است. حمایت گرایی به اشکال مختلف وجود دارد، اما متداول ترین آنها تعرفه ها، یارانه ها و سهمیه ها است. این راهکارها سعی در اصلاح هرگونه ناکارآمدی در بازار بین المللی دارند.

تجارت بین الملل این توانایی را دارد که ظرفیت یک کشور را برای تولید و دستیابی به کالاها به حداکثر برساند. مخالفان تجارت آزاد جهانی استدلال کرده اند که تجارت بین الملل هنوز امکان ناکارآمدی هایی را فراهم می کند که کشورهای در حال توسعه را به خطر بیندازد. آنچه مسلم است این است که اقتصاد جهانی در حال تغییر مداوم است.

 

چگونگی بهرگیری از تجارت دربخش تولید

  نظریه مزیت نسبی این معنی را میرساند که هرکشور درتولید کالایی تخصص پیدا میکند که در آن مزیت نسبی دارد وقسمتی از این کالا را باکالای که درآن عدم مزیت نسبی دارد مبادله میکند.

 

درک تجارت بین الملل

تجارت بین المللی عامل اصلی ظهور  اقتصادی جهانی بود. در اقتصاد جهانی، عرضه و تقاضا هر دو تحت تأثیر رویدادهای جهانی قرار می گیرند.

به عنوان مثال، تغییرات سیاسی در آسیا می تواند منجر به افزایش هزینه های کار شود. این می تواند هزینه های تولید یک شرکت کفش را افزایش دهد، که در نتیجه منجر به افزایش قیمت برای یک جفت کفش ورزشی می شود که یک مصرف کننده آمریکایی ممکن است در بازار محلی خود خریداری کند.

 

واردات و صادرات

محصولی که به بازار جهانی فروخته شود صادرات نامیده می شود و محصولی که از بازار جهانی خریداری شود وارداتی است. واردات و صادرات در قسمت حساب جاری در تراز پرداخت های یک کشور محاسبه می شود.

تجارت جهانی به کشورهای ثروتمند اجازه می دهد تا از منابع خود به عنوان مثال نیروی کار، فناوری یا سرمایه به طور کارآمدتری استفاده کنند. کشورهای مختلف دارای دارایی ها و منابع طبیعی مختلفی هستند. زمین، نیروی کار، سرمایه و فناوری و غیره. این به بعضی از کشورها اجازه می دهد کالای مشابه را با کارآیی بیشتری تولید کنند. به عبارت دیگر، سریعتر و با هزینه کمتر. بنابراین، ممکن است آنها آن را ارزانتر از سایر کشورها بفروشند. اگر کشوری نتواند به طور موثر کالایی را تولید کند، می تواند آن را از طریق تجارت با کشور دیگری به دست آورد. این امر به عنوان تخصص در تجارت بین الملل شناخته می شود.

سایر مزایای احتمالی تجارت جهانی
تجارت بین المللی نه تنها منجر به افزایش کارایی می شود، بلکه به کشورها امکان مشارکت در اقتصاد جهانی را می دهد و فرصت را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) تشویق می کند. از نظر تئوری، اقتصادها می توانند رشد کارآمدتری داشته و با سهولت بیشتری بتوانند به یک شرکت کننده اقتصادی رقابتی تبدیل شوند.

برای دولت، سرمایه گذاری مستقیم خارجی ابزاری است که به وسیله آن ارز و تخصص خارجی می تواند وارد کشور شود. این سطح اشتغال را افزایش می دهد و از لحاظ تئوری منجر به رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) می شود.

مولفه های تعیین کننده در تجارت بین الملل

از جمله عوامل اصلی تعیین کننده صادرات  میتوان به موارد زیر اشاره کرد  :

 • وجود طبقه کارافرین
 • دسترسی به حمل و نقل
 • بازاریابی
 • نرخ ارز
 • تجارت دولت و سیاست های نرخ ارز

از جمله عوامل اصلی تعیین کننده واردات میتوان به موارد زیر اشاره کرد  :

 • درآمد سرانه
 • قیمت واردات
 • نرخ ارز
 • تجارت دولت
 • سیاست های نرخ ارز
 • وجود ارز

تحولات عمده در تجارت بین الملل

 • تاسیس سازمان تجارت جهاتی به عنوان سازمان تجارت دایمی و وضع قوانینی تحت نظارت این سازمان
 • افزایش نقش کشورهای در حال توسعه در تجارت جهانی
 • جهانی سازی،فشاهای رقابتی ،سازماندهی مجدد و جابجایی فعالیت های ارزش افزوده
 • رشد سریع اقتصاد کشورها و فشار روی منابع
 • نفقش خدمات در اقتصاد و رشد مداوم تجارت خدمات

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر