مزیت رقابتی چیست ؟
  1400/06/11 

در دنیای پررقابتِ فروش کالا و خدمات، شما باید خاص باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید تا از میان خیل عظیم هم‌صنفی‌هایتان دیده شوید و مشتری‌ها را به سمت خود بکشانید؛ به عبارت دیگر باید یک یا چند مزیت رقابتی و ارزش ایجاد کنید.. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم مزیت رقابتی و ترفندهای ایجاد مزیت رقابتی آشنا کنیم.

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) چیست؟

مزیت رقابتی شامل مجموعه عوامل یا توانمندی هایی است که همواره شرکت را به نشان دادن عملکردی بهتر از رقبا قادر می سازد. به عبارتی، مزیت رقابتی عامل یا ترکیبی از عواملی است که در یک محیط رقابتی سازمان را بسیار موفق تر از سایر سازمان ها می نماید و رقبا نمی توانند به راحتی از آن تقلید کنند. بنابراین برای دستیابی به مزیت رقابتی، یک سازمان هم باید به موقعیت خارجی خود توجه کند و هم توانمندی های داخلی را مورد توجه قرار دهد .

وقتی شما مزیتی برای مشتریانتان ایجاد کنید که رقیبتان نتوانسته باشد برای مشتریانش فراهم کند، آن مزیت را مزیت رقابتی می‌گویند. این نوع مزیت‌ها نه تنها مشتری را به خرید از شما ترغیب می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که در مقایسه با رقیبانتان شما برتر هستید.


نمونه‌های زیر مزیت رقابتی محسوب می‌شوند:

 • وقتی شما قیمت‌هایتان را نسبت به رقبا پایین‌تر نگه‌دارید.
 • بسته‌بندی شکیل‌تر و خاص‌تری برای محصولاتتان در نظر بگیرید.
 • زمان ارسال محصول و رساندن کالا به دست مشتری در سایت شما نسبت به سایت‌های رقیب بسیار کم‌تر باشد.
 • هدف گرفتن یک موقعیت جغرافیایی خاص.
 • دستیابی به یک تکنولوژی جدید.
 • استفاده از نیروهای متخصص.
 • خدمات پس از فروش مناسب.
 • و

مزیت رقابتی در چه بخش‌هایی از کسب و کار قابل استفاده است؟

 مزیت رقابتی تنها به یک بخش از کسب و کار محدود نمی‌شود؛ بلکه باید در همه بخش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. برای نمونه در موارد زیر:

 • کیفیت و سرعت اپلیکیشن یا وب‌سایت
 • نحوه فروش
 • استفاده از فناوری‌های به‌روز
 • نحوه ارسال محصولات
 • خدمات پس از فروش
 • قیمت‌گذاری محصول

 

خلق مزیت رقابتی در ٤ مرحله

قبل از اینکه به نحوه ایجاد مزیت رقابتی برای شرکتتان فکر کنید؛ باید به این بی اندیشید که مشتریانتان چه کسانی هستند. قرار است محصولات/خدماتتان را به چه کسانی بفروشید؟ ویژگی‌هایشان را بنویسید و مزیتی ایجاد کنید که متناسب با نیازها و خواسته‌های این دسته افراد باشد.
بعد از تعریف پرسونای مشتری (اطلاعات مشتریان بالقوه) وقت آن است که مزیت رقابتی شرکتتان را پیدا کنید یا مزیت‌های رقابتی جدیدی به مزیت‌های قبلی بی افزایید.

 قبل از آن‌که به طور جدی درباره خلق یک مزیت رقابتی فکر کنید، زمان بگذارید و بازار هدفتان را به دقت بررسی کنید. با پشت سر گذاشتن مراحل زیر و پاسخ دادن به پرسش‌های زیر می‌توانید به ایده واضح‌تری برای خلق مزایای رقابتی دست یابید.

 

 • مرحله اول: بررسی رقبا

در ابتدا رقبایتان را زیر ذره‌بین بگذارید و ببینید آن‌ها در چه زمینه‌هایی خوب عمل کرده‌اند؟ در چه زمینه‌هایی نتوانسته‌اند توقعات مشتریان را برآورده سازند؟

 • مرحله دوم: بررسی مخاطبین هدف

 باید مخاطبین هدفتان را به دقت تجزیه و تحلیل کنید و ببینید آن‌ها چه نیازها، خواسته‌ها، ارزش‌ها و اولویت‌هایی دارند؟ کدام یک از نیازهای اساسی و مهم مشتریان از دید رقبایتان پنهان مانده است؟ کدام یک از نوآوری‌های صنعت شما توانسته نظر مثبت آن‌ها را جلب کند؟

 • مرحله سوم: بررسی گزینه های پیش رو

پاسخ سوالات فوق را روی کاغذ بیاورید. فکر می‌کنید در کدام یک از این سه دسته شانس بیشتری برای خلق مزیت رقابتی دارید؛ تولید محصول، تجربه خرید و خدمات پس از فروش؟ تمامی ایده‌هایتان را بنویسید. هیچ محدودیتی برای خودتان قائل نشوید. فرض کنید، به اندازه کافی زمان، بودجه و نیروی انسانی در اختیار دارید. تا می‌توانید ایده‌پردازی کنید و گزینه‌های مختلف را برای خودتان لیست کنید.

 • مرحله چهارم: خلق مزیت رقابتی

فکر می‌کنید از میان لیستی که در مرحله قبل تهیه کردید، کدام گزینه سریع‌تر، بهتر یا ساده‌تر است؟ ترجیح می‌دهید کارتان را با کدام گزینه شروع کنید؟ فکر می‌کنید این گزینه تا چه اندازه مبتکرانه است؟

تبریک می‌گویم توانستید با پشت سر گذاشتن چند مرحله ساده برای محصول/ خدمات خود یک یا چند وجه تمایز ایجاد کنید. اما در این نهایت یک سوال چند میلیون دلاری مطرح می‌شود: فکر می‌کنید عمر این مزیت رقابتی چقدر است؟

چند استراتژی برای ایجاد مزیت رقابتی

سه استراتژی برای ایجاد مزیت رقابتی وجود دارد:

 • مدیریت هزینه
 • تمایز (متفاوت بودن)
 • تمرکز (تمرکز هزینه و تمرکز تنوع)

که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم:
مدیریت هزینه
در استراتژی مدیریت هزینه، هدف این است که محصولات را با کمترین قیمت ممکن عرضه کنیم. به این منظور، قبل از آن محصولات باید با کمترین هزینه‌های ممکن تولید شوند.
یکی از روش‌های کاهش هزینه‌های تولید، تولید محصول در مقیاس بزرگ است. چنانچه شرکتی بتواند محصولات را در مقیاس بزرگ تولید کرده و آن‌ها را با قیمتی پایین‌تر از رقبا به فروش برساند موفق به اجرای استراتژی مدیریت هزینه‌ها شده و در نتیجه می‌تواند از این مزیت سود ببرد.
تمایز
در استراتژی تمایز، محصولات یا خدمات یک شرکت متفاوت از رقبای آن هستند. به این منظور می‌توان محصولات/خدمات با کیفیت بالا یا تازه و جدید به دست مشتریان رساند.
اگر شرکتی بتواند استراتژی تمایز را با موفقیت پیاده کند، می‌تواند قیمت کالا یا خدماتش را نسبت به رقبا اندکی بالاتر ببرد.
تمرکز
در استراتژی تمرکز، شرکت تمرکزش را بر فروش محصولات یا خدمات به یک بازار کوچک‌تر می‌گذارد. این استراتژی در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که مشتریان نیازها و خواسته‌های متفاوتی داشته باشند و شرکت نیز بتواند محصولات/خدماتی متناسب با این مشتریان فراهم کند.
استراتژی تمرکز دو نوع دارد:

 • تمرکز بر قیمت: تولید محصولاتی با قیمت پایین‌تر برای یک بازار کوچک‌تر
 • تمرکز بر تمایز: تمایز خدمات/محصولات در یک بازار کوچک‌تر

مزیت رقابتی پایدار

مزیت رقابتی پایدار، مزایا و ویژگی‌هایی از یک محصول یا یک شرکت است که رقبا به راحتی نمی‌توانند آن را کپی کنند. مثلاً سیستم عامل اپل یک مزیت رقابتی پایدار است. خیلی از ویژگی‌هایی که شرکت اپل برای گوشی‌هایش معرفی می‌کند، توسط رقبا کپی می‌شوند. ولی سیستم عامل آن‌ها چیزی است که گوشی اپل را از بقیه رقبا جدا می‌کند.

به یاد داشته باشید که مشتری وفادار به‌خاطر مزیت‌های رقابتی پایدار شکل می‌گیرد. اگر شما از سرویس اسنپ استفاده می‌کنید، چون سریع، امن و ارزان قیمت است؛ و البته، همیشه راننده‌های زیادی در نزدیکی محل شما هستند. تا وقتی که رقیبی پیدا نشود که ارزش بیشتری رو کند (بسیاری از رقبا، سعی کردند با ارائه ارزش‌های مشابه وارد بازار شوند)، شما همچنان از اسنپ استفاده می‌کنید. پس، وفاداری مشتری نتیجه حفظ مزیت‌های رقابتی است.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر